2019 келнери за визи и области

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    ysmnxnumx
    Учесник

    Пријатели, аплицирав за обединување на семејството од Измир на 30 септември. Има 4-цифрен број под бар-кодот во горниот десен агол на хартијата А6 дадена по интервјуто. Дали ова го нарекувате бројот за следење? А може ли некој да пише за нивните искуства, ве молам? чао :)

    Слугинката
    Учесник

    Здраво,
    Јас се пријавив со моето дете од Анкара на 17 септември. Имав еден документ што недостасуваше. Тие го дадоа формуларот за документ што недостасува и ме замолија да го пополнам. Тие не дадоа никакви броеви на апликација. На хартијата има број за следење што го дава товарот Ups, и јас можам да го следам од страницата за товар.
    Моето досие пристигна во канцеларијата за странци минатата недела. Офицерот макс. Рече ќе чекаш 4 недели затоа што ги прегледуваат досиејата според густината и таму редат. Германците имаат празници секоја недела, да видиме, се надевам дека визата ќе ни биде одобрена во ноември.
    Посакувам трпеливост на секој што чека многу тежок процес.

    ysmnxnumx
    Учесник

    Се прашувам зошто не ми дадоа карго хартија на UPS? 😮 Па каде во Германија одиш? Ќе одам во Берлин, најдобро е да не прават проблеми. Тоа е навистина тежок процес, неизвесноста е она што најмногу не ми се допаѓа. Се надевам дека Бог ни го дава тоа што го сакаме. Денеска помина цел месец и тешко можам да бидам трпелив. Има луѓе кои чекаат 6 месеци, навистина им честитам на трпението. :)

    Како откривте дека документите пристигнале во филијалата на странци? Кој рече дека ќе почекате 4 недели?

    Слугинката
    Учесник

    Реков дека направив апликација од Измир, веројатно ќе ти испратат уплата против тебе, мислам дека има договор со домашен товар.
    Се надевам дека местото каде што одам е Хановер.
    Myена ми отиде во Огранокот за странци и офицерот таму ни рече. Дејствувавме малку рано, нестрпливи сме, што да правиме сега. Макс. Тој рече 1 месец. Не сме само ние, се применуваат луѓе од сите нации. Можете да добиете информации од филијалата на странци. Вашиот сопружник може да праша во која фаза е доставено вашето досие. Берлин е големо место, интензивно, Бог да ве благослови.
    кофе :)

    ysmnxnumx
    Учесник

    Ние гледаме, никој не се отвора.  :- Ќе ти кажам да си одиш денес тогаш. Амин ако дозволи Господ. Многу е лоша работа што првите месеци од бракот ги поминувам сама. Господ нека ни е на помош

    Слугинката
    Учесник

    Оставете ја сопругата да се јави и закажете состанок. Странскиот огранок со кој бевме поврзани не беше со состанок. Работи на одреден ден и во одреден временски интервал. Се разбира, ова зависи од државата и градот.
    Помина повеќе од една година откако ја видов мојата сопруга со моето бебе. Во овој период еднаш аплицирав за туристичка виза и бев одбиен по член 1. Овој пат аплициравме за виза за обединување на семејството, да се надеваме дека ќе биде успешна. Бидејќи ова повеќе не е семејно обединување,
    ќе има виза за семејна дистрибуција. Потешко е да се чека со детето. Се надевам дека и вашата виза ќе биде одобрена рано. Бог да ни помогне и да добиеме половина. :-

    ysmnxnumx
    Учесник

    Не можам да верувам дека вашата ситуација е потешка, навистина ми е жал. :-[ Дај боже, ќе се обединиме што е можно поскоро. Посакувам да не направија се толку тешко. Навистина е тажно. Дали вашиот сопружник е германски државјанин?

    Слугинката
    Учесник

    Мојот сопруг е турски државјанин, но има неопределена сесија. Во овој процес, тој постави работа, дома и работи. Се надевам дека ќе излезе позитивно. Дали вашиот е германски државјанин? Дури и ако тој е германски државјанин, овој процес на виза сè уште работи.

    ysmnxnumx
    Учесник

    Да, германски граѓанин. Ако предолго ќе ангажираме адвокати итн. Тогаш слушнав дека станува полесно

    Слугинката
    Учесник

    Постои 90-дневен правен процес од датумот на вашето барање. Тие мораат да направат позитивен или негативен пресврт во текот на овој процес. Ако не добиете одговор во овој процес, мислам дека има смисла да се ангажира адвокат. Размислуваме да одиме по истиот пат. Има и луѓе на кои визите им се одобруваат само за 5 или 6 месеци, го прочитав тука.
    Вашиот сопружник е германски државјанин кој не може да ве одбие. Erе биде одобрен порано или подоцна.

    Atasa
    Учесник

    Здраво пријатели,

    Имам долг на кредитна и кредитна картичка кон банката, долгот е префрлен на извршување, се прашувам дали ќе има проблем во визата за повторно обединување на семејството?

    Поднесов барање на 30 септември, филијалата за странци рече дека во средата ги испративме документите до сидрото и се плашам дека ќе има проблем.

    ysmnxnumx
    Учесник

    Се надевам дека ќе ми се одобри 5 - 6 месеци мислам дека ќе ми се влоши психологијата. :)

    Слугинката
    Учесник

    Не, мислам дека нема да чекате толку долго. Доколку ви се достапни условите, визата се одобрува за 1,5-2 месеци во вообичаениот процес.
    Исто така, обидете се да не размислувате премногу, ако немате време, најдете нешто да направите. Некое време психички се вознемирив само размислувајќи за тоа. Сега го пуштив, што и да се случи, се надевам на среќа :)

    ysmnxnumx
    Учесник

    Во право си, психологијата ќе ми биде скршена  :)

    Слугинката
    Учесник

    Здраво пријатели,
    Се чини дека мојот пасош е во испораката на карго денес. Го чекам курирот, се надевам дека ни е одобрена визата, многу сум возбудена. плескајте :) да :)

    Слугинката
    Учесник

    За жал, мојата виза беше одбиена. Јас сум многу лошо расположен. Причината за одбивањето беше финансиска несоодветност, мислам дека платата на мојот сопруг е недоволна :cryla: 
    Сега планираме да контактираме со адвокат и да поднесеме жалба. :(  Навистина ми е жал што не оди подалеку од нашиот дел. Останавме овде со моето дете. Тие се оправдуваат, тоа што го прават не е ништо друго освен тортура. :cryla:

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 34)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.