Германски% 100 постојан збор меморирање, меморирајќи стотици германски зборови

> Форуми > Активно учење и методи за меморирање на германски збор > Германски% 100 постојан збор меморирање, меморирајќи стотици германски зборови

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    strongmist е
    Учесник

    Здраво пријатели
    Сакав да го споделам накратко методот што мислам и да се имплементирам себеси и да го постигнам успехот на 100.
    јазикот е заборавен, но поради некоја причина луѓето не прашуваат зошто мајчин јазик е незаборавно, да не е навреден ..:)
    не овде под него е иста работа повторно, постојано, но постојано, постојат два вида на меморија во човечки краткорочни и долгорочни, продолжува долгорочната меморија.
    Како прво, јас сум некој што полагал А1 испит и планирав да започнам живот со семејна средба во Германија, јас сум инженер за храна, заработив 15 поени пред 89 дена, но претходниот испит беше 54 поради мојот недостаток на вокабулар.
    во секој случај суштината на наоѓање на зборот 14 секој ден (на пример, A1 A2 B1 книги) и напишете ги на работ од нашата тетратка на редовна начин да го вклучите значењето на зборот и значењето на самиот збор не е единственото значење на задниот дел од тетратката е да ги пишувате истите зборови секој ден без да го разгледувате значењето. Ќе се формира речник на зборови.
    Сега сум ахимим на 1000 и не мислам на значењето на зборовите што ги повторувам и доаѓаат до моите очи и се повторуваат многу лесно .. а ова се рефлектира во разговорот, се разбира со малку и половина граматика, дури и слушање и пишување ..
    Верувај ми 2 малку половина час во годината во текот на годината 10000 зборовите на јазикот и другите области од твојот живот ќе отвори многу врати .. 10000 како да го повторувате зборот секој ден, не мислат дека навистина ќе бидете изненадени од брзината на познавање на таквите зборови ..
    Јас се уште се случува .. Се надевам дека би можел да дадам идеја.
    take it easy

    Slvi да
    Учесник

    Како ученик на германски јазик, мислам дека споделувате многу добро, јас ќе го правам тоа 14 зборови секој ден, благодарам за споделувањето (:

    салеска
    Учесник

    вреди да се обидуваш

    Родолфо
    Учесник

    Како што велите, учењето јазик може да биде подолготрајна со одредена техничка работа. Ох, ако буквално може да се примени :) Ви благодариме за споделување.

    alicorak
    Учесник

    јупи:) јупи:) јупи:) јупи:) благодарам

    gülseren
    Учесник

    Ви благодариме :)

    reyyan да
    Учесник

    Дали имаш линк или нешто слично? Зошто не можам да видам? ???

    shamata
    Учесник

    Дали имаш линк или нешто слично? Зошто не можам да видам? ???

    Суштината на ова е пронаоѓање на секојдневни зборови 14 (на пример, од книгите A1 A2 B1) и нивно пишување на едната страна од нашата лаптоп на обичен начин, и само да ги пишувате зад тетратката без значење на зборот.

    alicorak
    Учесник

    тикоф:) тикоф:) тикоф:) јупи:) јупи:) плеска:) плеска:) плеска:) плеска:) плеска:)

Се прикажуваат 8 одговори - 1 до 8 (вкупно 8)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.