Германски за A1-A2-B1-B2 курсеви! (HILFEE A)

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    trhn
    Учесник

    Здраво пријатели,

    Almanya`ya tasinali 2 sene oldu. VHS kursuna basladim normal olarak devlet zorunlu tuttu. A1 – A2 sinavlarini gectim. B1 `den kaldim  ;D
    Оние што знаат курсеви за VHS не се добри, а луѓето што доаѓаат не се наставници. Не можев да видам никаква мудра корист од овие курсеви. Колку добро можете да научите од курсот 4 часа 3 дена во неделата?
    Смешно е што сите во класот ги положуваат испитите, без разлика дали го разбирате или не, тие продолжуваат. Со доаѓањето на Сиријците, премногу вработени во VPH продолжуваат да спречуваат гужва,

    ve ben suan B2 kursuna gidiyorum ve artik hoch deutsch olmaya basladi. Derste saf saf bakiyorum bunlar ne yapiyor diye offoff:) Hic birsey anlamiyorum  😮

    Inanilmaz deredece strese girmis durumdayim  :cryla:

    Ben kendimi A2 seviyesinde görüyorum, B1 i gecememisken ne isim var B2 de !! bu nasil sistemdir böyle !??  tickoff:)

    Момци, како да сум во ќорсокак, ве молам, покажете ми начин.

    Regretалам што дојдов во оваа земја и мојата иднина. Турција е единствениот проблем, има проблем кога и јазикот и циктите се против мене. Буквално ме фатија град додека бегав од дождот. Господ да го благослови нашиот крај.

    tugce_doerj е
    Учесник

    Па интеграции, за да не можат да ве испратат на b1 пред да помине b2. Goе одите и ќе кажете дека не можев да добијам b1, ausländerbehördeye и тие ќе ве испратат на друг курс. Разговарајте со луѓето во вашиот курс и тие ќе ви помогнат. Сите оние кои предаваат на VHS се наставници. Хикимзе, кој нема дозвола од Бамф, не може да предава б1 на германски јазик. Се обидувам да ја добијам истата дозвола, скоро е невозможно да предавам на курсот за интеграции, па затоа се откажав од таа работа.

    Како што рече, ако ги положите а1 и а2, мора повторно да аплицирате за б1. Ако не кажете дека не разбирате, никој не може да ви помогне.

    tugce_doerj е
    Учесник

    Курсевите за интеграции се вообичаени од утро до пладне секој работен ден. Goе одите и ќе се пријавите на курсот за интеграции, а не на курсевите за странство за да научите нормален германски јазик.

    trhn
    Учесник

    Па интеграции, за да не можат да ве испратат на b1 пред да помине b2. Goе одите и ќе кажете дека не можев да добијам b1, ausländerbehördeye и тие ќе ве испратат на друг курс. Разговарајте со луѓето во вашиот курс и тие ќе ви помогнат. Сите оние кои предаваат на VHS се наставници. Хикимзе, кој нема дозвола од Бамф, не може да предава б1 на германски јазик. Се обидувам да ја добијам истата дозвола, скоро е невозможно да предавам на курсот за интеграции, па затоа се откажав од таа работа.

    Како што рече, ако ги положите а1 и а2, мора повторно да аплицирате за б1. Ако не кажете дека не разбирате, никој не може да ви помогне.

    Кажи ми да ти кажам;

    B1 bitti sinava girdim 15 gün araya tatil girdi ve B1+/B2 basladi. B2 devam ederken sinav sonuclari aciklandi A2 seviyesindesin diye serfitika verdiler. Lesen,Sprechen,Hören,Schreiben ben hepsin de A2 seviyesindeymisim.  😮

    Рековме, што ќе се случи сега. Ние ќе продолжиме да бидеме weiterbildung, ни беше кажано, ќе ги направам Б1 и Б2 испитот заедно. Каков смешен систем !!!!!!

    B1 de arkadas bosnali almanca ögretmenine bir soru sordu. Ögretmen benim ana dilim deutsch degil buna cevap veremem dedi gramatik ile ilgili bir soruda. Sonradan ögrendik ögretmen degiller sadece bize anlatabilecekeleri kadar Almanca biliyorlar. Üniv den Almanca ögretmeni mevuzunu degiller.  tickoff:)

    Ben kac kere dedim anlamiyorum diye kadin anlamadigim konuyu almanca anlatiyor sanki almancayi cok iyi biliyorum da  :haha: telefondan yada worterbuchdan ceviri yapip anlayana kadar süre uzuyor. Eee bunlarda süre bitsin de gidelim derdinler cogu. Hic memnun degilim VHS kurslarindan !! tickoff:)

    Bilmiyorum ne yapacagim …

    trhn
    Учесник

    Курсевите за интеграции се вообичаени од утро до пладне секој работен ден. Goе одите и ќе се пријавите на курсот за интеграции, а не на курсевите за странство за да научите нормален германски јазик.

    Кога првпат дојдов во Германија, откако заврши работата со пасошот за престој, отидовме и се регистриравме. Тие рекоа дека дневните курсеви се исполнети со Сиријци. Тие пишуваа за вечерниот курс. До 17:30 часот бис 20:45 часот. Почнав директно со книгата А1 / 1. На курсот имаше странци како мене.

    tugce_doerj е
    Учесник

    Ако не сте задоволни, ќе одите во ausländerbehörde, ќе ја објасните ситуацијата и ќе кажете дека сакате да започнете нов курс. Работам во VHS, првпат слушам такво нешто, никогаш не сум чул наставник да предава германски јазик без да знае германски јазик и можам да кажам дека е невозможно за VHS. Така, нема да знам како работи за вас.

    yenicerixnumx
    Учесник

    Па, и јас бев изненаден, што да кажам? Одам и на курсот за VHS. Јас сум многу задоволен. Имаме 2 наставници, едниот германски, а другиот бугарски, но мислам дека бугарскиот јазик знае повеќе од германскиот јазик. така што неговиот израз е подобар за мене. Проблемот е што е многу нормално што не разбирате затоа што ви даваат ниво што го немате. Некој на ниво a2 не може да го стори b2. Треба да го пријавите што е можно поскоро. Затоа што ако не добиете b1 кога вашиот курс заврши, ние ви научивме доволно часови по јазик. После тоа, ако речат да одат приватно, сè започнува повторно. барем вашата штета е профит каде и да се свртите.

    selametle

    trhn
    Учесник

    Здраво пријатели,

    Како што рече, ќе пријавам, навистина одам и доаѓам, ништо не разбирам. Букурс ми дојде многу тешко. Не знам што ќе се случи понатаму. О овој странец ох ова е Германија

    mürselxnumx
    Учесник

    Писмо на а1 испит на 26 декември

    trhn
    Учесник

    @tugce_doerjer önerisi ile Fono Uygulamalı Almanca Dilbilgisi kitabini aldim. Bakalim B1 tekrar yapacagim.

    кабина
    Учесник

    здраво,

    Пишувам тука затоа што тоа е ажурирана тема поврзана со курсот Б1. Сè уште не сум започнал курс, но како и многу други, започнав. Првото барање за престој го направив на почетокот на април годинава и добив 3-годишна дозвола за престој. Мојата сопруга е германски државјанин. Ивееме во Берлин.

    Што ќе се случи ако не појдам на курсот за интеграција во мојата апликација за следната сесија по 3 години и полагам испит на горе б1 и добијам сертификат? Ако има личност која не присуствува на овој курс, но достигнала ниво b1 во овој период, може ли некој што има знаење како се појавила ситуацијата, дали може да ја сподели?

    Како и сите други, добив и А1 сертификат за да дојдам овде. Не присуствував на курсот, работев дома две недели и поминав со 93. Мислам дека ако работам подолго во Б1, можам да го постигнам резултатот без да одам на курсот.

    Би сакал помош од луѓе со знаење и искуство, благодарам однапред.

    yenicerixnumx
    Учесник

    Поздрав сега, ова не е ситуација по твоја иницијатива, брат. Треба да одите како што државата ви го дава овој курс бесплатно. но ако кажете работа ќе платам приватно ќе се смени. Турски пријател тука го проба истото. Б1 За 2 курсеви. Не сакаше да дојде и рече дека ќе работи дома затоа што работи. Тој ме праша. Тој рече дека не е Аусландбербе. Тој мораше да ги депонира парите од курсот. Тој сè уште не дојде, иако плати за курсот. Како што реков, кога ќе дојдете овде, мислејќи дека сè уште не сте работеле или нема да работите, Германија ви дава труд дека курсот ќе биде бесплатен. Ако го добивте, мора редовно да се регистрирате и да одите. Но, како што реков, прашај како и да е, ако не го сакаш тоа. Знаете, некој овде вели не, тој вели добро. Секој систем е различен.
    Selametle

    trhn
    Учесник

    10.09.2017 ve ben hala B1 sinavini gecemedim. 3. kez girecegim sinava.  :-X

    Се запишав на курсот наречен ЕвроСулен. Јас воопшто не сум задоволен од VHS. Медот е добар.

Се прикажуваат 12 одговори - 1 до 12 (вкупно 12)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.