Документи потребни за виза за семејно обединување засновано врз деца

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    fuk_xnumx
    Учесник

    ВАЖНО: Документите мора да се достават по редослед на пошта

    2. [] Апликацијата треба да се направи лично

    3. [] 10 пасош важи најмалку 12 месеци не постар од години
          Со цел да се издаде виза во пасош, на страниците на VISA мора да има најмалку празни страници на 2.

    4. [] Ако има дете, детскиот дел од формуларот за апликација мора целосно да се комплетира.
          Децата треба да бидат дури и во Турција, тие и понатаму остануваат целосно исполнет.

    5. [] 3 биометриски пасош слики
          Ознака на сликата;
      * Последниот 6 треба да се повлече за еден месец за да го одрази најновиот изглед
      * 45 мора да биде X X NUMX милиметри во големина.
      * Рабовите треба да бидат без рамка
      * Лицето треба да се одрази од предната страна, вашата глава отворена и твоите очи да бидат видливи

    6. [] 2 единици престој Дозвола виза апликација форма
          2 Формулари за апликација за дозвола за престој, пополнети во целост, читливо на германски и потпишани со ракопис на апликантот. Можете да пристапите до формуларот бесплатно од влезот на делот за визи или од страницата на конзулатот пред вашата апликација.

    7. [] Оригинални документи за престој и две фотокопии од сите деца поединечно
       

    8. [] Оригинална копија на записник за колективното население на апликантот и фотокопија од 2
    Оригинална и целосна 2 фотокопија.
        (Можете да добиете од Дирекцијата за население)

    9. [] Висина за обработка, 60 евра
        Евра и мора да се донесат во целост

    10. [] Фотокопија од документот што укажува на степенот на блискост со државјанин на ЕУ
          За брачниот другар: сертификат за брак, за деца: регистрација на раѓање

    11. [] Копија од лична карта или пасош на државјанин на ЕУ

    12. [] Старите пасоши треба да се поднесат доколку се достапни

    Предупредување:

    Дојдете до конзулат 15 минути пред вашето време за назначување.
    Пред да аплицирате во канцеларијата за визи, поднесете барање до службата за UPS-от лоцирана во внатрешниот двор на одделот за виза и да ги добиете сите информации во врска со враќањето на вашиот пасош.
    Кога одите на пријавата земете го вашиот мобилен телефон. Не внесувајте големи кеси, компјутери, стоки, нема место да ги доверите.

    Треба да ги донесувате сите општи документи што ги спомнавме целосно, но кога ќе одите на пријавата, конзуларниот службеник на благајната може да побара дополнителни документи поради посебни околности.
    По приемот на визата, веднаш проверете ја точноста на информациите за визата, особено датумот на валидност и името и презимето на визата. Ако има грешки, треба веднаш да се обратите до одделот за визи.
     
    Со почит,

    Германска амбасада / консултантска служба за информации и именување на визи

    cetinxnumx
    Учесник

    Ви благодарам Tsk

    msmsrs е
    Учесник

    Кога детето се применува преку надоместокот се поставува прашањето? Не се сеќавам на него?

    fuk_xnumx
    Учесник

    Ucter се бара во документите кои се напишани на sa sa германски државјанин

    fuk_xnumx
    Учесник

    вистински

    fuk_xnumx
    Учесник

    ?

    Пријатели се обидуваат да 2010 години на семејно обединување виза од мај, работниците, работодавачите и ние дури и се најде во апликацијата 3 пати гаранција на секој пат кога во 1 апликации преку како што е планирано gectikd кои потоа дојде отфрлање 2010 мај ќе се применуваат 2011 mayısd. 12 13 чекаат период од месеци и ја трошат нашата 3 година.

    Вистината на работата е дека во тоа време имавме ќерка. Алах да ти даде долг живот. Сега ќе ја направиме 4-тата апликација преку нашата ќерка, но јас сум чудно збунет со стравот од RED во врска со бараните документи.

    Некои велат дека пасошот и идентитетот на детето се неопходни, додека некои велат дека изводот на родените не е неопходен.

    Би сакал да ги прашам пријателите со знаење за 3 пати и да добијам резиме што ќе работи за луѓе како мене кои се загрижени дека ќе има проблем.

    Во ова резиме Доколку документите што се апсолутно побарани и каде може да се земат и издадат, ви ги напишал сопругот во Германија. Тоа ќе биде многу добро.

    Пример: Пример за регистрација на население: (да се земе од Управата за население).

    Чекање пријатели итно.

    Аллах да те благослови сите.

    Пријатели чекам одговор 1.5 месец, може ли некој со знаење да ми одговори на пораката погоре? Ве молиме… Би сакале да закажеме состанок оваа недела.

    fuk_xnumx
    Учесник

    По раѓањето на детето, личната карта мора да биде претставена со извод на детето и лична карта.

    Особено следниве супстанци

    7. [] Оригинални документи за престој и две фотокопии од сите деца поединечно
        Оригинална и 2 фотокопија од преводот од заклетва преведувач во Amanc.

    (Како можам да ја добијам оваа дозвола за престој во Германија?)

    10. [] Фотокопија од документот што укажува на степенот на блискост со државјанин на ЕУ
          За брачниот другар: сертификат за брак, за деца: регистрација на раѓање

    (Дали тој се однесува на Формула А како пример за регистрација на раѓање?

    Еден од документите што се бараше да се предаде на изводот за извод од матичната книга на детето ми подари фотокопија од документи за престој во мајка и дете, велат дека ќе дојдат кај мене по факс или фотокопија или ќе дојде оригиналната пошта? Ако оригиналите доаѓаат, дали жената повторно ќе ми биде потребна?

    Па многу сум збунет...

    Или пријателе, ако знаете и напишете дека овој документ ќе биде изваден од wallид и овој документ ќе биде испратен од wallид по ред, ќе ми биде драго ако го напишете, не можам да спијам без стрес веќе 1 недела ..

    fuk_xnumx
    Учесник

    треба да направите копија од личната карта со детето од брачниот другар и да го испратите писмото за раѓање за кое сакате да го испратите е-поштата за која ви се потребни документи за детето, фотокопијата на личната карта со инспирација која сеуште ја има формула б на интерес формулира цикар икисинид

    dejavuxnumx
    Учесник

    Пријатели, ве молам дадете информиран одговор, моето назначување во конзулатот е кратко. Мојот син има 2 години и е роден во Турција. сега и сопругата и синот се двојни државјани.
    сега тие заминаа први во Германија и го зедоа престојот таму. Бидејќи мојата сопруга беше бремена, тие мораа да одат порано во следните недели бидејќи беше забрането патување со авион.

    Прашањето што ме погоди е дека ве молам побарајте Итни информации

    Goingе се родам во Турција, нашата апликација преку семејството Деца Може ли синот да биде причина за одбивање да се земе?
    Значи, детето не мора да се роди во Германија, нели?

    fuk_xnumx
    Учесник

    Детето е веќе германски државјанин, важно е детето да е германски државјанин, не е важно каде е родено, сега се чини дека детето живее во Германија и ќе имате семејно обединување над него, не мислам дека ќе има проблем во ова.

    dejavuxnumx
    Учесник

    Ви благодарам, пораснавте како лек Уфук :))
    Како што истекува времето, луѓето стануваат под стрес. Фала му на Бога, оваа страница постои за да можеме да ги расчистиме прашалниците во нашите умови и воопшто да не се стресуваме... Ви благодариме повторно.

    oito8
    Учесник

    Мој пријател, не грижи се, ако твоето малечко е германски државјанин, можеш да ја добиеш визата на моето неродено дете и јас се сместив во Германија.

    Giland
    Учесник

    Се пријавив на 11.04.2014, да видиме кога ќе дојде одговорот од кафе :)

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 74)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.