Развод и престој во Германија

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    phoneman
    Учесник

    Здраво на сите,

    Мојата сопруга е турски државјанин на Германија. Во брак сме 9 години и имаме 2 деца со двојно државјанство. Турција дојде во ТР 7 години и живеевме откако се омаживме за сопругата. Одлучивме да се сместиме во Германија пред 1.5 година и се сместивме. Направив семејна средба од Детето. Имам сесија до ноември 2018 година. Тука завршив германски ниво Б1 и Jobcenter ќе ме испрати на курсеви Б2 и Ц1 поради мојата професија. Мојата сопруга работи и ние не сме зависни од R&D. Но, ние сакаме да се разведеме затоа што не можеме да се согласуваме. Тоа ќе биде развод со преговори. Но, јас не работам на ниту една работа, јас сум машински техничар и не можам да најдам работа пред да научам германски или напредно. И кога сакаме да се разведеме, R&D ќе ми даде домашна пауза итн. Но, дали ова ќе биде проблем за мојата сесија? Ноември 2018 година е последниот ден. Ако создадат проблем кога ќе седнам и ќе ме вратат назад, тоа ќе биде голем проблем за нашето семејство затоа што живееме за нашите деца. :) . Може ли некој што има знаење да ме осветли? Што можеме да направиме? Овој Центар за вработување ќе работи за мене цел ден за време на обуката и нема да има работа да платам за моето осигурување. Дали вашата сесија е проблем?

    fuk_xnumx
    Учесник

    не постои такво нешто како испраќање, бидејќи има деца

    phoneman
    Учесник

    Многу благодарам за одговорот,

    можеби тоа им помага на пријателите кои се во мојот случај,

    го дознавме ова прашање во консултација со адвокатот.

    Нормално, ако дојдов во Германија преку мојата сопруга, реков дека треба да останеме во брак најмалку 3 години тука, дека треба да работам најмалку 1 години на исто работно место како осигуреник и дека можам да се разведам мојата сесија без никакви проблеми.

    но бидејќи дојдов тука со повторно обединување со децата, тој рече дека можам да тужам и развод во секое време, без оглед на времето за престој. Оние кои прават семејно обединување над децата, велам како% 100 не е апсолутно никаков проблем, а денес ќе го отворите DVA, рече 3 што ќе се разведе по неколку месеци.

    краток преглед на ова :)

Се прикажуваат 2 одговори - 1 до 2 (вкупно 2)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.