Првиот 8 месец во Германија ..

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    emrxnumx
    Учесник

    Здраво пријатели..

    Денес, сакам да ви кажам за моите 8 месеци во Германија и за она што го доживеав, за работите за кои ми е драго што ги правев и за работите што посакувам да не ги направам. Апликација за виза за обединување на семејството итн Брзо поминувам низ овие места Визата ми беше издадена за 40 дена и дојдовме во Германија. Кога пристигнав на аеродромот во Дизелдорф, првото нешто што го доживеав беше германската полиција што го гледаше мојот пасош и ме прашуваше зошто дојдов. :))) Сепак во пасошот пишуваше дека е обединување на семејството, онака, ја објаснив ситуацијата на течен германски и по 1 минута ми стави печат на пасошот и отидовме до пасошот велејќи „Бисмилах“. :)

    Кога првпат дојдов, погледнав наоколу како риба без вода. :) Како и да е, неколку дена подоцна, со сопругата отидовме во филијалата за странци. Бидејќи чекорите што треба да се направат овде се секогаш исти, не го проширувам овој дел. Разговаравме за добивање на сесија, по околу 15-20 минути ми дадоа хартија во која пишуваше дека имам 3-годишна сесија, што не израдуваше што се 3 години. Околу 2 месеци подоцна, добив лична карта. Првото жалење што го имав во Германија беше дека почнав да работам во фабрика за донер 25 дена по моето доаѓање, зошто реков жалам?

    Не пријателе, прво требаше да научам ГЕРМАНСКИ, згрешив. Откако работев овде 1 месец, реков „Не, ќе научам германски“ и дадов отказ, а потоа отидовме во работниот центар и ја објаснивме ситуацијата, секако јас и сопругата. Натерајте да кажам дека ќе го платат курсот по германски јазик заедно со помошта за изнајмување. Како и да е, завршивме со ова, сега е време да најдеме курс. Отидовме на неколку курсеви, но тие рекоа дека нема места во областа Дуизбург, и конечно најдовме место во SFS. Имаше 2 опции, едната беше курс Б1 во траење од 1 година, а другата беше забрзан курс во траење од 4 месеци. Не знам зошто го започнав курсот за несреќа.

    Инаку, германската возачка дозвола ја добив првиот пат пред да започнам со курсот, фала богу. Мене вкупно ме чинеше 850 евра.(Ми ја зедоа турската возачка дозвола во овој регион, но не е проблем. Информативно ти кажувам за да можам да ја чувам турската возачка во џеб ако навистина сакам. Можете да го симнете кога одите во Турција, пријатели, нема да биде проблем, но мислам дека не е потребно. :)

    Рековме Бисмилах и го започнавме курсот, 5 дена во неделата од 8 до 1 часот. Решен сум да научам ГЕРМАНСКИ за да добијам барем Б1. Инаку, кога добив дозвола за престој во подружницата за странци, човекот со насмевка рече дека треба да има сертификат Б3 кога ќе се врати после 1 години. :) Лицето што се грижеше за нас исто така беше од Индија. :)

    За време на курсот стекнав двајца нови пријатели од Турција и одлично се согласуваме. Сите тројца одиме на курсот и зборуваме германски за време на паузите за вежбање. :) Дури и во нашата група WhatsApp, секогаш се трудевме да зборуваме германски, дури и ако пишувавме турски забрането, па дури и ако го напишавме погрешно. Ајде да дојдеме до заклучок, курсот заврши и сите 3ца добивме сертификати Б1, фала богу. Овде би сакал да дадам еден совет за новодојдените: ВАША ПРВА работа треба да биде да земете курс по ГЕРМАНСКИ. Верувајте пријатели, стекнувате самодоверба, можете сами да излезете, да се справите со малите работи без партнерот, ова е навистина добро за една личност. Дали е доволно Б1?Секако дека не, во наши раце е понатаму да го развиваме. Поради оваа причина, гледањето германски канали беше многу корисно за мене, особено е корисно да се гледа 1 филм дневно на NETFLIX.

    Пишувам секогаш кога ќе се сетам, на пример, НАЈВАЖНО меѓу работите што ги кажав овде е поддршката од вашиот сопружник. Работејќи рака под рака со трпение, ќе ги надминеме сите тешкотии еден по еден. Може да има стресни денови или не знам, може да ви недостига вашето СЕМЕЈСТВО во Турција итн итн. Не губете разбирање и толеранција еден кон друг, ќе ја надминете секоја тешкотија.

    Пишувам колку што ми текнува.Во меѓувреме купивме мала кола која не крева од нозе и без проблем си ја врши работата. Реков дека би сакал да дадам уште еден совет овде, за секој случај да се сетам. :) Има реална разлика во цената на колата меѓу Турција и Германија, ама НЕ КАЖУВАЈ ДРУГ, ќе возам BMW Мерцедес штом ќе стигне. Мојот пријател, со кој дојдовме во истите месеци, купи мерцедес од 14.000 евра и го возеше, но подоцна сфати дека згрешил. Прво, треба да се воспостави ред, да биде во ред бизнисот, потоа можете да влезете во колата што ја сакате, не брзајте, сепак сте во автомобилскиот рај.

    Mücadele etmeye devam edeceğim b2 almanca kursuna başlıcam inşallah aynı disiplinle devam ederek evde hep almanca konuşmanızı çok ama çok tavsiye ediyorum . Kafaya taktım galiba elimden geldiğince almanca öğrenmek için . Eee yaş 30 arkadaş en başından temeli ne kadar sağlamlaştırırsak şu almanca konusunda o kadar iyi düşüncesindeyim . Almanca olmadan iş bulunur mu ? Evet bulunur ama ya pizzacıda ya dönercide .Küçük gördüğümden değil asla ama kendimizi geliştirmek yaw 1 kelime bile fazladan öğrenmek bizlerin faydasına olacaktır .

    Сигурно имало работи што сум ги пропуштил.Не е можно да се вклопат 8 месеци во овие статии.Ако има нешто што сакате да прашате со задоволство ќе се обидам да одговорам според моето знаење. Трпението е почеток на се.Господ на сите да им ги исполни желбите и да ви посака цел живот да го поминете со убавина.РЕСПЕКТ,ЉУБОВ.

    бездушно
    Учесник

    Бог ти го расчисти патот брат мој

    Kılıçarslan
    Учесник

    Господине, Господ нека ви го води патот. Поминаа 3 недели откако аплицирав и ќе дојдам во Есен ако е можно. Мојата прва работа ќе биде курс по германски јазик бидејќи треба да добијам сертификат C1 за да ја завршам мојата работа.

    emrxnumx
    Учесник

    Ти благодарам бездушно, ти благодарам.  :) Kılıçarslan hayırlı olsun kardeşim inşallah en kısa zamanda çıkar vizen . ALLAH seninde yolunu açık etsin .

    Kılıçarslan
    Учесник

    Ти благодарам бездушно, ти благодарам.  :) Честитки за Киличарслан, брат, се надевам дека визата ќе ти биде издадена што е можно поскоро. Господ да ти го отвори и патот.

    Благодарам. Господ да ве благослови за вашите добри желби :)

    бесплатни01
    Учесник

    Ако имам среќа ќе дојдам во Дизелдорф, ја чекам визата.Ама уште не стигнала.Да даде Господ на секој што сака.Многу ми е мило и за тебе А човек може да постигне што сака.Додека работи без да се досадува или да се заморува.

    ahmet_antalya30
    Учесник

    Здраво јас сум Ахмет. Ви благодариме што ги споделивте овие информации со нас. Ќе биде многу корисно за новодојденците.
    Во брак сум 4 години и имаме дете. Добив 2-годишна дозвола за престој пред 3 години. Течно зборувам англиски и не можев да почнам да учам германски бидејќи местото каде што работам е англиски.Мојата сопруга е по потекло Германка.
    Работевме со жена ми (гајдинг) во Анталија 5 години, оваа година дојдовме во Германија, штом стигнавме татко му почина.
    Сега живееме во Хаген. Нема кој да го познавам... Мојата сопруга никогаш во животот нема добиено бенефиции за невработеност, социјална помош или нешто слично и нема информации.
    Германскиот ми е на А1 ниво и немам ни Сертификат.
    Живееме со мајка ми на жена ми. Како што знаете, почина единствената ќерка од куќата, нејзиниот татко.
    Се пријавивме за курсот и чекаме. Жена ми зема 1100 евра (мислам дека 6 месеци ќе го добие неработниот додаток од старата фирма).
    Сега, ако одам на курс, кој ќе ми излезе во пресрет? Дали треба да аплицирам за бенефиции за невработеност?
    Не морам да се грижам за киријата, но дали владата ќе плати за цигари, храна, автобуси и слично додека го посетувам курсот? ?
    Што да правам од сега па натаму?
    погледи

    emrxnumx
    Учесник

    Здраво Ахмет, најпрво, мое сочувство. Добредојдовте во Германија,

    Дозволете ми да се обидам да одговорам на вашите прашања најдобро што можам. Како прво, најважно ви е да одите на јазичен курс и да научите германски. Ако имате можност и време, ви препорачувам да го посетувате курсот. Дозволете ми да ви кажам за себе. Ја добив мојата прва сесија 3 години и на денот кога ја добив, дознав во филијалата за странци дека морам да се пријавам во работниот центар. Треба да ја објасните вашата ситуација на работниот центар и да му кажете дека сакате да одите на курсот. Ако го започнеш курсот ти ја покриваат и патната такса ако курсот што го посетуваш е на одредено растојание.Овде после +3км плаќаат 50 евра.

    Знам дека не можеш да аплицираш за бенефиции за невработеност бидејќи за ова треба да работиш најмалку 1 година, но можеш да аплицираш за социјална помош.Важната поента овде е што тие ја гледаат вкупната сума пари што влегуваат во твојот дом, но пошто твојата ситуација е посебна (пошто живееш со мајка ти на сопружникот) како го пресметуваат ова прашање?Не би било погрешно да дадам некоја информација.

    Да речеме дека примаш социјална помош, овде ти даваат помош за кирија + патни пари ако посетуваш курс + и малку џепарлак. Тие не го попречуваат пушењето :)

    Мој совет ти е да добиеш рок од работното место, да ја објасниш ситуацијата и да кажеш дека сакаш да научиш германски, а тие ќе ги направат потребните пресметки и ќе ти одговорат. Не биди тажен затоа што не познаваш никого, тоа ќе се случи со текот на времето верувам.И јас не познавав никого, но сега имам пријатели кои ги гледам цело време. Да имате англиски е плус за вас. Бидејќи на почетокот немаше германски, можете да се справите со лесните задачи во вашиот секојдневен живот на англиски јазик. Повеќето луѓе во Европа зборуваат англиски (зборувам за Германци) Можете да аплицирате за детски додаток.

    Бидејќи искуството на секого е различно, никој не може да каже 100% вака или онака. Се надевам дека сè ќе биде добро, брат.

    ahmet_antalya30
    Учесник

    Емре34 брат ми Са
    Најпрво, ви благодарам што одвоивте време да ми одговорите. :)
    İkincisi 1 mektup yazmıstım size ne oldu bılmıyorum sayfa yüzüme kapandi yine baştan yazıyorum.. utanan:) halayy:)
    Сочувство до сите нас Господ да ве благослови.
    Имаше 5 курсеви каде што живеев, но само 1 беше погоден за мене. Собата е доста далеку, така што можете да одите таму за 45 минути со автомобил.:(
    Брат Емре, да не одев сега на курсот; Би сакал да можам да работам мирно дома..? (Добив виза преку дете.)
    3-годишната сесија завршува следната година. Значи, не си присуствувал на курсот, не ти даваме виза, дали ќе имам повеќе такви проблеми?
    Размислувам да работам неколку месеци и потоа да полагам.Тука има 3 или 4 ресторани, мои сограѓани, можам да разговарам со нив и можеби ќе ми помогнат околу работата.
    Би сакал да одам на курсот, но би било тешко бидејќи е многу далеку. Живеам на планинско и ридско место. Морам да пешачам 20 минути до автобуската или железничката станица. Потоа патување е 45 минути .
    Така ќе пешачам 20 минути и ќе земам воз. Пак ќе се качам со автобус.. Се додека не одам на курсот.. Така е и при пристигнување. Тоа би било многу проблематично.
    Извинете, малку се издував овде.
    Sosyal yardımda ,aslında okadar meraklısı değilim çalişsan daha fazla alırsın. Onların vereceği taş patlasa 300 olsun. oda alana kadar 300 defa dönersin :=)
    Англискиот јазик многу ми помага, на официјални места речиси никој не го знае, но на пазарот никој не го знае, се уште не сум го сретнал во овој регион.
    Се надевам дека се ќе ти оди добро. Останете здрави.
    добро попладне
    Со почит.
    Ахмет

    emrxnumx
    Учесник

    Брат Ахмет, твоја одлука е дали ќе одиш на курс или не, но навистина е тешко да учиш германски дома, причината е непосетеноста, односно можеш 1 ден да учиш германски и да се досадуваш на 2 ден.Ако го кажеш тоа не, јас ќе го правам тоа со одлучност и ќе учам секој ден, тоа е различно, сепак ти препорачувам да го земеш курсот по германски. Да, примањето социјална помош не е добра работа, се разбира, но помага да те одржи на живот додека не научиш барем одредено ниво на германски јазик.Кога првпат дојдов работев во фабрика, но зажалив затоа што знаев дека ако продолжам, нема да можам да учам германски во мојот живот, бидејќи 300% од 98-те луѓе во работната средина биле Турци. Учењето јазик е ЗАДОЛЖИТЕЛНО за да го продолжиме животот во друга земја. Колку што разбрав брачниот другар ти е германски државјанин, мислам дека нема да има проблем со продолжување на дозволата за престој, туку само ја продолжуваат на неопределено време (може да има разлики во зависност од државата). сакаат да видат барем Б1 ниво на германски и сертификат + да не добиваат никаква помош итн. Како резултат на тоа, мислам дека нема да има проблем со дозволата за престој. Мислам дека доаѓањето до и од курсот е малку проблематично, колку што објаснивте, разбирам, но велам одново и одново, барем правете b1.

    Не, ако кажете дека можете да работите дома, можете сами да работите дома, ако сте навистина дисциплинирани, има многу информации на интернет и разни програми.

    ahmet_antalya30
    Учесник

    Брат Ахмет, твоја одлука е дали ќе одиш на курс или не, но навистина е тешко да учиш германски дома, причината е непосетеноста, односно можеш 1 ден да учиш германски и да се досадуваш на 2 ден.Ако го кажеш тоа не, јас ќе го правам тоа со одлучност и ќе учам секој ден, тоа е различно, сепак ти препорачувам да го земеш курсот по германски. Да, примањето социјална помош не е добра работа, се разбира, но помага да те одржи на живот додека не научиш барем одредено ниво на германски јазик.Кога првпат дојдов работев во фабрика, но зажалив затоа што знаев дека ако продолжам, нема да можам да учам германски во мојот живот, бидејќи 300% од 98-те луѓе во работната средина биле Турци. Учењето јазик е ЗАДОЛЖИТЕЛНО за да го продолжиме животот во друга земја. Колку што разбрав брачниот другар ти е германски државјанин, мислам дека нема да има проблем со продолжување на дозволата за престој, туку само ја продолжуваат на неопределено време (може да има разлики во зависност од државата). сакаат да видат барем Б1 ниво на германски и сертификат + да не добиваат никаква помош итн. Како резултат на тоа, мислам дека нема да има проблем со дозволата за престој. Мислам дека доаѓањето до и од курсот е малку проблематично, колку што објаснивте, разбирам, но велам одново и одново, барем правете b1.

    Не, ако кажете дека можете да работите дома, можете сами да работите дома, ако сте навистина дисциплинирани, има многу информации на интернет и разни програми.

    Здраво повторно, брат.
    Се согласувам со тоа што го кажа малку.
    Има ЦД книги итн. Куќата е погодна за работа.
    Детето оди во јасли, јас сум сам горе, па имам слободно време за работа.
    Ќе купам и Б1 за да го земам на неодредено време. Кога велам помош, мислам, ако примам социјална помош, нема ли никогаш да имам неопределени права?
    Да речеме дека добив помош 5 месеци и потоа почнав да работам. Ако наредната година аплицирам на неопределен рок, дали ќе ме одбијат затоа што добив помош?

    emrxnumx
    Учесник

    Мислам дека за да добиеш неодредена сесија, треба да имаш јазик и сертификат на ниво Б1 и да работиш. Можеби си добил помош од владата, но мислам дека си морал да работиш барем 1 година кога се пријавил, барем така ми кажаа. Како што реков повторно, искуствата можат да бидат различни, за жал она што го кажува странската гранка во точката А понекогаш не е исто како она што го кажува лицето во точката Б.

    бездушно
    Учесник

    Ако добивате помош од владата. Дефинитивно не можете да го добиете без сура

    Nesibe на
    Учесник

    Ако добивате помош од владата. Дефинитивно не можете да го добиете без сура

    Дали државната помош ги покрива и вашите патни трошоци за курсот за интеграција? Соодветно ќе поднесам барање, но мислам дека нема да дадат многу, но сепак сакав да прашам. Исто така, дали има попуст на картите за Sbahn? Нема детално објаснување на mvg за тие што го следат курсот за интеграција.Дали некој што има информации може да сподели?

    бездушно
    Учесник

    Не го разбрав целосно проблемот. Ако добиете помош од владата и земете бесплатен курс, тоа е во ред. Ќе ги добиете парите. Ама ако се трудиш и не добиваш никаква помош од државата и си плаќаш на свој начин. Не можете да добиете плата. Сакав да објаснам на двата начини.

    Nesibe на
    Учесник

    Не го разбрав целосно проблемот. Ако добиете помош од владата и земете бесплатен курс, тоа е во ред. Ќе ги добиете парите. Ама ако се трудиш и не добиваш никаква помош од државата и си плаќаш на свој начин. Не можете да добиете плата. Сакав да објаснам на двата начини.

    Ок, го добив одговорот на моето прашање, благодарам :)

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 52)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.