Што е тоа дипломиран универзитет во Германија?

> Форуми > Деловен и работен век во Германија > Што е тоа дипломиран универзитет во Германија?

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    oguzhansumerxnumx
    Учесник

    Здраво пријатели, ако жена ми е бремена 2 месеци, ќе одиме во Германија по 3 месеци и ќе аплицираме за виза преку детето. Дали регрутерите ќе ме земат за дипломиран универзитет? Или би било корисно да се занимавам со професија на работни места блиски до мојата професија, односно канцелариски финансии, сметководство, човечки ресурси и слично, на овие стручни курсеви, благодарам однапред.

    yenicerixnumx
    Учесник

    Здраво пријатели, ако жена ми е бремена 2 месеци, ќе одиме во Германија по 3 месеци и ќе аплицираме за виза преку детето. Дали регрутерите ќе ме земат за дипломиран универзитет? Или би било корисно да се занимавам со професија на работни места блиски до мојата професија, односно канцелариски финансии, сметководство, човечки ресурси и слично, на овие стручни курсеви, благодарам однапред.

    честитки

    Дипломата ќе биде корисна, но прво треба да проверите дали вашата професија е релевантна овде. Тоа значи anerkenung на германски.Иако не сум баш сигурен, мислам дека Германија нема да го прифати училиштето и отсекот во кој учиш. За ова, мора да имате anerkennung. Ама истражувај, можеби нема да има потреба од анеркенунг. еве го сајтот https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/
    Постои поддршка на турски јазик. Оттука, можете да дознаете дали постои професија или не, и контактирајте ги надлежните органи за да се осигурате дека вашето училиште и оддел се валидни во Германија.

    Меѓутоа, за да најдете работа во вашата специјалност, треба добро да го познавате германскиот, па дури и деловниот германски јазик, особено паричните кратенки. Бидејќи станува збор за вербален дел, работата во овој момент гледа директно на вашето учење германски јазик. До тогаш, не е важно каде работев, само помислете дека можам да работам, ова е тежок процес. Сите страдаме од овие тешкотии, освен оние кои се подготвени да работат во Германија. Секако дека можете да ги правите професиите што ги спомнавте тука, но времетраењето на професијата е 2 години, најниско е 3 години.

    selametle

Се прикажува 1 одговор (вкупно 1)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.