Студира на Универзитетот во Германија

> Форуми > Општ оддел за Германија и други европски земји > Студира на Универзитетот во Германија

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    керем01
    Учесник

    пријатели.

    Пишувам за оние кои сакаат да живеат во Германија. Ако студирате на универзитет во Германија, добивате дозвола за престој за една година на крајот на универзитетот. Доколку најдете работа во овој период и ја регистрирате во официјалната евиденција, добивате работна дозвола. Се разбира, не треба да кажам дека за ова ви треба супериорен германски. Ако кажете да, јас ги добив моите дозволи во Германија, но мојата сопруга не можеше да дојде. Како можам да го земам со мене? и јас ќе го оставам. аплицирате во конзулатот или германските внатрешни работи за вашиот сопружник. вашиот брачен другар оди на курсот во одреден временски период. учи германска и германска култура (причина; да не се биде туѓ на Германија)
    Ако тимот што го дава курсот го одобри на крајот од овие, вашиот сопружник може да добие дозвола. Ако кажеш дека веќе го знаеш јазикот, а службеникот нема намера, веќе добиваш дозвола за престој. Нема причина зошто вашиот брачен другар да не биде однесен во Германија, особено ако најде работа.

    спанаќ
    Учесник

    Ако студирате на универзитет во Германија, добивате дозвола за престој за една година на крајот на универзитетот.

    Дали сте сигурни за ова…

    црно & сиво_3
    Учесник

    Пријатели, имам проблем, ако некој има информации и ги сподели своите информации, би било многу ценето. Завршив на отсекот за економија во Турција, во Германија сум 1 година, сакам да одам на факултет овде, барем да имам добро ниво на германски јазик. Што да правам, дали еквивалентноста на мојата диплома ќе биде прифатена, дали може да магистрирам или што друго да правам овде, како да ја оценувам дипломата што ја добив од Турција? Да речеме дека го продолжив отсекот што го дипломирав овде на факултет овде, што да правам следно, кој е германски еквивалент на отсекот што го дипломирав и што прави дипломиран на овој оддел во Германија? Фала засега. Исто така, сајтот е многу убав, случајно го најдов, многу ми се допаѓа.

    Здраво, ќе ме прашате, сега сум во последната година од средното училиште. Мислам да одам во Уни во Германија кога ќе го завршам моето училиште и не треба да добивам виза од него. Haveе морам да заработувам годишна бариера, би ми било драго кога би можеле да помогнете, благодарам веќе.

    Ертугрул
    Учесник

    Ве поздравувам, помогнете ми за она што го прочитав на 2-годишниот автопат што минува како техничар за училишен превоз во Германија што го прочитав или што можам да направам таму на мојата диплома за факултет во Турција, треба да севиниирм веќе

    3,14
    Учесник

    -> Кликнете

Се прикажуваат 5 одговори - 1 до 5 (вкупно 5)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.