Како ги поминавте првите месеци во Германија?

> Форуми > Деловен и работен век во Германија > Како ги поминавте првите месеци во Германија?

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.

    Здраво момци, дојдов во Хановер пред две недели со виза за семејно обединување. Отидов во првиот огранок на странци и ја регистрирав адресата, но тие закажаа состанок за 90 јануари за да ја претворат 19-дневната виза во виза за престој. Мислам, има само еден месец и бидејќи курсот за јазик или нешто ќе биде одредено во тоа време, седам дома без да работам ништо и многу ми е досадно. Се чувствувам многу изолирано. за среќа, нема турски сосед. Може ли да ми дадете предлози, што можам да направам?

    https://www.almancax.com/almanca-aile-almanca-aile-bireyleri-ve-almanca-akrabalar.html

    yenicerixnumx
    Учесник

    Како прво, добредојдовте во Гикче

    Ich sage dir nur 3 wörter . Langeweilig langeweilig langeweilig yuppi:)
    Ова се денови кога вашата глава е всушност најрелаксирана и во исто време најнепријатна што ќе ја повикате со свеќи во иднина. Зошто, откако ќе почнеш да го учиш јазикот и полека ќе ја запознаеш околината, ќе помислиш, леле кога ќе поминам.Најпрво си како риба надвор од вода. Периодот на адаптација започна токму сега. Мислам дека мора да се запише на курсот пред се без да губи време. Ако е полна, можеби ќе треба да чекате долго време овој пат.
    Како прво, мислам дека ја запознавте околината. Излези, што има наоколу. Пијте шолја кафе во најцентралната точка. Повторно, имате среќа во споредба со повеќето од нас. Велите Хановер. Започнете да учите германски јазик. Научете си курс дома. Малку осаменост, малку тишина ќе ве здодее по некое време, но ако се најдете хоби, ако најдете нешто да ви го одвлече вниманието, времето ќе помине порано. Добредојдовте назад во Германија.
    Selametle

Се прикажува 1 одговор (вкупно 1)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.