За испорака од Германија во Турција.

> Форуми > Општ оддел за Германија и други европски земји > За испорака од Германија во Турција.

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Kılıçarslan
    Учесник

    Здраво Пријатели,

    Поради смртта на баба ми, морав да дојдам во ТР откако аплицирав за жителство. На жена ми и дадов полномошно да ја прими картичката за престој кога ќе дојдам, а откако таа ја доби, ми ја испрати преку Дојче пост на 18 март. Сепак, товарот сè уште не е пристигнат. Кога го гледам бројот за следење, се чини дека е во транзит во системот на PTT. Кога се јавивме на Дојче пост, пишуваше дека товарот е испратен на 21.03.2019 година. Дали мислите дека постои можност товарот да се изгуби? Ако одам утре во конзулат, дали можам да поднесам барање за изгубена карта за престој и да добијам привремена патна исправа? Дали во ист ден ќе ја издадат оваа патна исправа? Дали треба да носам други документи? Однапред ви благодарам многу за помошта.

    бездушно
    Учесник

    Пратив пакет и траеше 35-40 дена. Да не штедевте пари за толку важно прашање и да ги пратевте преку UPS express, ќе стигнете до вас во рок од 24 часа, работев во ТР, така што истото го знам. Денот е со авион. Тие праќаат

    Kılıçarslan
    Учесник

    Пратив пакет и траеше 35-40 дена. Да не штедевте пари за толку важно прашање и да ги пратевте преку UPS express, ќе стигнете до вас во рок од 24 часа, работев во ТР, така што истото го знам. Денот е со авион. Тие праќаат

    За жал, му реков да го испрати преку УПС, но службеникот на Дојче Пост рече дека ќе трае 8 дена, па го испрати од таму. Се надевам дека нема можност да се изгуби товарот. 

    Nesibe на
    Учесник

    За жал, му реков да го испрати преку УПС, но службеникот на Дојче Пост рече дека ќе трае 8 дена, па го испрати од таму. Се надевам дека нема можност да се изгуби товарот.

    Да си го направил со рефундација, би сакал да почекаш уште малку, мислам дека во некои случаи пишува 8 дена, но може да потрае најмногу до 2 недели. И сопругата ми испрати документи и ги добив за 13 дена.

    Kılıçarslan
    Учесник

    Да си го направил со рефундација, би сакал да почекаш уште малку, мислам дека во некои случаи пишува 8 дена, но може да потрае најмногу до 2 недели. И сопругата ми испрати документи и ги добив за 13 дена.

    Товарот пристигна по 28 дена :)

    на almanyafatih
    Учесник

    Праќав и примав товар 3 или 4 пати. Општо земено, на оние кои доаѓаат од Германија им требаат 1.5 до 2 недели. Оние кои патуваат од Турција: 1 недела. Може да потрае подолго во зависност од градот и празниците во кои живее другата страна.

    Бивенс
    Учесник

    Карго превозот од Германија до Турција подразбира испорака на стоки меѓу двете земји. Различни логистички компании нудат услуги како што се воздушен товарен, поморски и копнен транспорт за да го олеснат движењето на товарот, обезбедувајќи ефикасна испорака и усогласеност со царинските прописи за меѓународна трговија.

Се прикажуваат 6 одговори - 1 до 6 (вкупно 6)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.