Добивање на неодредена сесија без Б1

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    сансеј
    Учесник

    Здраво пријатели,

    Во Германија живеам веќе 7 години. Оженет сум со Турчин кој е германски државјанин и имаме две деца кои исто така се германски државјани. Работам како ИТ офицер во многу добра германска компанија и добро заработувам. За жал, поради некои причини не можев да го добијам сертификатот Б1. Од тие причини секогаш даваат дозвола за престој од 1 година. Немам време да одам на курсеви итн. Дали имам шанса ако му дадам на адвокат? Или што да правам?

    yenicerixnumx
    Учесник

    Здраво, аплицирав за државјанство после 6 години и ми го вратија затоа што недостасуваше само еден документ. Формула 1 сертификатот во Турција е стар и сакаат нов. Кога претходно аплицирав за неопределен престој не ми дадоа поради немање документи. Мислам дека ова ќе ви се случи и вам. Ако не ги исполнуваш условите, дефинитивно нема да дадат. Искрено, мислам дека тоа не може да се реши со адвокат.


    Чекаш 1 месец за да добиеш рок од канцеларијата за странци, а 3 месеци да ти стигне картичката, пак сликај, пополни ја пријавата, тешка ситуација е. Многу труд. Повторно ми истекува периодот, пак истите процедури, имам Б1 но ми даваат 1 година за 1 година затоа што сум невработен.

    Оне идеален
    Учесник

    Б1 нема. Тоа е најважниот од оригиналните документи. Б1 со интеграција е задолжително.

    aras.xnumx
    Учесник

    Здраво б1, колку месеци заврши, која држава?

    Nesibe на
    Учесник

    Здраво б1, колку месеци заврши, која држава?

    Б1 не е тешко, колку време живееш во Германија? Ако учиш за испит 1 месец, ќе положиш со бои. Не размислувајте премногу. Го купив веднаш откако живеев 1 година. Нема од што да се плашиш б1. На YouTube веќе има многу информации, содржини и теми во врска со испитот. Ослободете се од него што е можно поскоро 😇.

    Nesibe на
    Учесник

    Б1 не е тешко, колку време живееш во Германија? Ако учиш за испит 1 месец, ќе положиш со бои. Не размислувајте премногу. Го купив веднаш откако живеев 1 година. Нема од што да се плашиш б1. На YouTube веќе има многу информации, содржини и теми во врска со испитот. Ослободете се од него што е можно поскоро 😇.

    државата Баварија

    бездушно
    Учесник

    Вработениот во Ausländerbehörde може да преземе иницијатива и да одлучи дека вашиот германски е доволен и да ви даде неодредена сесија, но има 1% шанса. Не треба да го полагаш курсот Б1.Можеш директно да учиш онлајн и да полагаш.Можеш да положиш.Немаш шанса да кажеш дека немаш време.Ако сакаш на неодредено време,ако учиш по 1 час секој ден ќе бидеш спремен за испит за 2 или 3 недели.Не разбирам што има врска со адвокат.Ова не е законска работа да се биде адвокат во Германија,не троши вашите пари.

    volkanxnumx
    Учесник

    Здраво пријатели,

    Во Германија живеам веќе 7 години. Оженет сум со Турчин кој е германски државјанин и имаме две деца кои исто така се германски државјани. Работам како ИТ офицер во многу добра германска компанија и добро заработувам. За жал, поради некои причини не можев да го добијам сертификатот Б1. Од тие причини секогаш даваат дозвола за престој од 1 година. Немам време да одам на курсеви итн. Дали имам шанса ако му дадам на адвокат? Или што да правам?

    Со почит,
    Би сакал да додадам неколку работи на некои работи што ги кажаа моите пријатели.
    Најпрво, во Германија важна улога игра иницијативата на службеникот кој ви ги прави документите.
    Ако стоите пред службеникот знаејќи ги вашите законски права, вие сте во предност 1-0 во секој поглед.
    Не знам кои се најновите законски прописи, треба навреме да направам истражување.Но она што повеќето луѓе не го знаат е; Не постои такво нешто како услов за курс во Германија.

    Затоа, можете да се подобрите и да го добиете вашиот сертификат само со полагање на испитот Б1.

    За време на процесот на добивање на моето германско државјанство ми рекоа да земеш курс за интеграција, па јас реков не, не е задолжително, сам ќе учам и ќе полагам, така и направив, тие што знаат знаат ...

    Значи, да се направи долга приказна накратко, ако сте сигурни во вашиот германски јазик, ако можете да застанете пред офицерот и да зборувате јасно германски, кога тој ќе сфати дека сте над вашето ниво Б1, нема да може да бара документ од тебе.Јасно пишува во законот!

    Ако вашиот германски не е на тоа ниво, можете да отидете на VHS и да се регистрирате за најблискиот датум за испит и да добиете Б1 без да мора да одите на курсот.

    MFG

Се прикажуваат 8 одговори - 1 до 8 (вкупно 8)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.