Семејството се спојува со деца

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    nfserd
    Учесник

    Здраво,

    Мојата сопруга и мојата 3-годишна ќерка се државјани на ЕУ.Откако жена ми ќе почне да работи во Германија дали да направам обединување на семејството преку детето?Дали ова ќе ми олесни? Дури и мојата сопруга да почне да работи, нејзиниот приход можеби нема да биде на посакуваното ниво. Во овој случај, каква корист дава аплицирањето преку детето?

    благодарение

    fuk_xnumx
    Учесник

    При соединувањето на семејството преку дете не се зема предвид приходот, во секој случај ќе ви биде многу полесно преку детето.

    nfserd
    Учесник

    Добро, имам уште едно прашање, претходно е дискутирано на форумот, но не знам која е последната ситуација. Бидејќи мојата сопруга е државјанин на ЕУ, според законите на ЕУ, дали можам да аплицирам за дозвола за престој ако одам во Германија со жена ми со туристичка виза?

    Има информации на врската подолу што сугерираат дека ова е можно.

    https://europa.eu/youreurope/citizens/residence/documents-formalities/non-eu-family-members-residence-card/germany/index_en.htm

    Членовите на вашето семејство кои не се државјани на ЕУ мора да аплицираат за карта за престој (Aufenthaltskarte).

    Треба да покажете дека постои семеен однос со граѓанинот на ЕУ кој веќе легално престојува во Германија. За да го направите тоа, ќе треба да подготвите релевантни документи, како што се:

        Маж / сопруга: потврда за брак
        (внук)деца: извод од матична книга на родените
        Регистрирани партнери: потврда за граѓанско партнерство

    Картичката за престој обично важи 5 години.

    За повеќе информации, проверете во матичната служба на странци каде што живеете.

    mervekilic91
    Учесник

    Здраво;

    Кога семејното обединување се случува преку дете, приходот на вашиот сопружник или големината на куќата во квадратни метри не се потребни. Јас сум германски државјанин и сум бремена, сопругата е турска државјанка и сега аплициравме за виза, чекаме одговор за нероденото дете.

    yenicerixnumx
    Учесник

    За таква ситуација и претходно разговаравме на нашиот форум. Неколку наши пријатели дури прашаа за ова прашање во самиот Ратхаус. доби негативен одговор. Како резултат на тоа, кога доаѓате со туристичка виза, за жал не можете да аплицирате за дозвола за престој овде. Службеникот се враќа и вели дека мора да аплицирате за виза на начинот на кој сакате да дојдете.

    Добро, имам уште едно прашање, претходно е дискутирано на форумот, но не знам која е последната ситуација. Бидејќи мојата сопруга е државјанин на ЕУ, според законите на ЕУ, дали можам да аплицирам за дозвола за престој ако одам во Германија со жена ми со туристичка виза?

    Има информации на врската подолу што сугерираат дека ова е можно.

    https://europa.eu/youreurope/citizens/residence/documents-formalities/non-eu-family-members-residence-card/germany/index_en.htm

    Членовите на вашето семејство кои не се државјани на ЕУ мора да аплицираат за карта за престој (Aufenthaltskarte).

    Треба да покажете дека постои семеен однос со граѓанинот на ЕУ кој веќе легално престојува во Германија. За да го направите тоа, ќе треба да подготвите релевантни документи, како што се:

        Маж / сопруга: потврда за брак
        (внук)деца: извод од матична книга на родените
        Регистрирани партнери: потврда за граѓанско партнерство

    Картичката за престој обично важи 5 години.

    За повеќе информации, проверете во матичната служба на странци каде што живеете.

    nfserd
    Учесник

    Ви благодариме за одговорите, но ако имам валидна Шенген виза, дали можам да го вратам пасошот кога аплицирам за обединување на семејството? На крајот на краиштата, мислам дека нема да има ограничување на мојата слобода на патување.

    muhendus
    Учесник

    Ви благодариме за одговорите, но ако имам валидна Шенген виза, дали можам да го вратам пасошот кога аплицирам за обединување на семејството? На крајот на краиштата, мислам дека нема да има ограничување на мојата слобода на патување.

    Ако за време на интервјуто кажете дека можеби ќе ви треба пасош додека не заврши процесот, можете да го задржите пасошот. Штом ќе заврши процесот и ќе дојде одобрението за виза за обединување на семејството, тие ќе ве известат, ќе ви го земат пасошот и тие ќе залепете ја новата виза и испратете ја до вас.

    Кога аплицирав за виза за обединување на семејството, веќе имав валидна 2-годишна шенген виза од Германија, го прашав службеникот што го сретнав што да правам ако ми треба пасош, а тој ми рече: „Ако сакате, земете го пасошот сега и вратете го кога ќе ве известам, или чувајте го кај нас, можете да контактирате со нас кога ви треба.„Ние ќе испорачаме“, рече тој.

    Сервет
    Учесник

    Здраво; И јас сум во иста ситуација.Како постапи?Можете ли да ми помогнете?

    Кога семејното обединување се случува преку дете, приходот на вашиот сопружник или големината на куќата во квадратни метри не се потребни. Јас сум германски државјанин и сум бремена, сопругата е турска државјанка и сега аплициравме за виза, чекаме одговор за нероденото дете.

    ucrexnumx
    Учесник

    Добра ноќ, пријатели, јас само ви се придружив. Форумот е доста следат ediyorum.eş јас açtırıcak германски државјанин шест години за причините на yaşıyoruz.ailev во Турција целосно намирување Германија размислува на жена ми 6 недели на бременост дека ögrendik.eş носам од почеток движење рекорд на Германија треба да го следи патот на тоа како ние сме многу среќни ако може да ни помогне. Каква помош можеме да добиеме во Германија? Германскиот државјанин Doğucqk преку комбинации на деца Мислам дека е можно од 5-ти месец од бременоста, дали треба да закажам состанок однапред?
    Каде треба да се пријави мојата сопруга во Германија?
    Изнајмување додаток?
    Eşya yardımı? Vs…. neler yapmalıyız? Şimdiden herkese cevapları için teşekkür ediyorum.Ayrıca 5 yıllık vizem var pasaportumu başvuruda teslim etmesem Oluyor sanırım

Се прикажуваат 8 одговори - 1 до 8 (вкупно 8)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.