Лекција 15: Перектиф – минато време со Ди на германски

> Форуми > Германски тајмс и конвенции > Лекција 15: Перектиф – минато време со Ди на германски

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    МухажеМ
    Учесник
    ДАС СОВРШЕН (ПОСЛЕДНО ВРЕМЕ СО -Dİ)

    • I. ПРЕЛИМИНАРНИ ИНФОРМАЦИИ
    • [/листа]

      Досега го проучувавме сегашното време (Präsens) и минатото време со -di (исто така наречено Präteritum или Imperfekt) на германски јазик.

      На оваа лекција, ќе го испитаме предметот Дас Перфект. Перфект, како и Präteritum, значи минато време со -di.
      Таа раскажува за активностите што биле направени во минатото.
      Постојат одредени разлики помеѓу двете; Präteritum често се користи во писмена јазикот кој се користи во изјавата, приказната се користи многу во роман или расказ, Perfekt Се користи во говорниот јазик, романот не се користи во дела како приказна.
      Овие две времиња можат да се однесуваат на сите минати времиња според нивното место, освен на минатото време со-каша.
      На пример, може да одговараат на времиња како „работев“, „работев“, „работев“, но не се користат за времиња со -миш како „работев“, „работев“.

      Како што видовме во нашите претходни часови, за време на Präteritum и Präsens пати,

      ПОСЕБНИ + ДРУГИ + ДРУГИ ИЗБОРИ

      Но, за Perfekt (минато време со -di), овој редослед се менува. Моделот што се користи во Perfekt е како што следува:

      ПРЕДМЕТ + ПОМОШНИ ГЛЕМОВИ + ДРУГИ ПРЕДМЕТИ + ВЕСНИЦИ НА ОСНОВИ

      Како што можете да видите тука, се појавува концептот на помошен глагол кој не сме го виделе во претходните лекции.

    • II. ПОМОШНИ
    • [/листа]

      Две помошни глаголи се користат при изработка на Perfekt, ова се; ХАБЕН и СЕИН се слонови.
      Овие глаголи немаат смисла кога се користат како помошни глаголи, па затоа не можат да бидат преведени на турски јазик.
      Кога ќе се направи совршенство, овие дејства се користат според моменталното време (Präsens) (ова правило не го збунува вашиот ум, ние ви даваме дополнителни информации, доволно знаете)
      Сега да ги преземеме овие дејства според тековното време.

      партија на COMM СЕП
      бен / ich имаат бин
      sen / du си bist
      o / er / sie / es шапка е
      ние / wir имаат се
      вие / ihr habt seidema
      тие / sie имаат се
      ти / Си имаат се

      Во горната табела, дадени се личните снимки на помошните глаголи хабен и сен што се користат во Перфект.
      Се определува со помошен глагол фраза на субјектот, на тој начин што прво лице еднина тема "ich" како помошен глагол во реченицата или "бин" или "habe" ќе се користи.
      Субјектот ќе биде втората множина, односно "habt" или "seid".

      Неопходно е овие помошни дејства да се исцртаат според суштината, а горната табела мора да се запамети, бидејќи речениците направени со перфект се субјективна помошна вербална компатибилност.
      Промената главниот глагол (Perfekt Partizip) во согласност со лицето е иста за сите лица (што ќе видиме подолу) формира кога .Dolayı Perfekt има предмет-помошни глаголи во реченици компатибилност.

      Бидејќи во Перектиф ќе користиме помошен глагол после подметот и имаме два помошни глаголи „хабен“ и „сеин“, во овој случај ќе користиме „хабен“ или „сеин“?
      Од кој ќе избереме? Што избираме?
      Нашиот одговор на овие прашања е како што следува: Одредуваме кој помошен глагол да го користиме во Перфект, гледајќи го главниот глагол.
      Некои глаголи се користат, некои се користат, некои глаголи се користат. Ние одлучуваме кој глагол ќе се користи со гледање на главниот глагол на глаголот cümlen.

      Општо земено, најкористениот помошен глагол во Perektif е „имаат& Quot; Некои од особено неправилните глаголи се "биде"Се користи.
      Можете да видите во кој глагол заплена, глагол и глагол во следната листа на глаголи.
      Како што веќе рековме, германскиот има структура која бара интензивна граматичка граматикализација, па мора да запомните кој глагол е исправно употребен, кој стих се користи.
      Еве една мала групација; се користи како глагол "sein" кој дава значење за промена на состојбата или движењето (на пример, оддалечување одоздола, излегување, движење од десно кон лево или движење во која било насока на рамната површина).

      За да ги видите најчесто користените неправилни глаголи заедно со нивните значења, да дознаете со кои од нив, кликнете овде но ако не сте запознаени со предметот, прво читате до крајот.

    • III. ОСНОВЕН ПЕРИОД (PARTIZZ PERFEKT)
    • [/листа]

      Партизип Перфект, Перфект е посебна форма на глагол што се користи при изградувањето на речениците.
      Во исто време, ќе ја користиме состојбата на глаголите на Partizp Perfekt додека создаваме Plusquamperfect време што ќе го видиме во иднина.
      Partizip Perfekt не е сврзник на глагол според личноста, тоа е верзија на глаголот добиена со додавање на некои прилози на глаголот, и потребно е да се запаметат состојбите на Partizip Perfekt на глаголите за да се направи реченица во Perfekt (минато време со -di).
      Како што видовме на претходните лекции, носевме некои наставки во коренот на глаголот за да направиме реченица во Präsens, односно во сегашно време или во Präteritum, но Perfekt не е како тоа со време, Perfekt ја користи формата Partizip Perfekt на глаголот, инфинитивната форма не се користи или глаголот е вкоренет. Промена на прилози според поединци не се донесени.
      Partizip Perfekt, на крајот се наоѓа во затвор и партиите од değişmez.perfekt време реченици помошни глаголи се менува ништо во споредба со кога поставување на партијата, главниот глагол (тука името на Partizip Perfektlerini) промена во согласност со лице, предмет на една држава .IE казна за сите поединци значително да влијае на вистински.

      Всушност Perfekt Partizip глагол формирана додава некои додатоци, туку затоа што особено неправилни глаголи во овие анекси под кои ќе бидат додадени за да бидете сигурни, односно случаи Perfekt Partizip беа предизвикани акти од страна на недостатокот на специфични правило мора поединечно знам.
      Но, може да се даде едноставно правило за редовни глаголи и можно е да се конструираат форми на регуларни глаголи на Партизип Перфект, правејќи го ова правило.

      Партизип Перфект на редовни глаголи се добива врз основа на следново правило:

      Географија + филински кеку + т такси

      примери:

      "lieben"Корените на глаголот"liebe"За да ја добиеме состојбата на глаголот на Партипик Перфект, ge на крајот од коренот t Ние додаваме.
      Мислам: ge lieb t


      geliebter (Забелешка: со цел да се пронајде коренот на глаголот, инфинитивот од тој глагол се отстранува, каде што инфинитив е глаголот, па останува либетот.)

      hören коренот на глаголот слушне ролна. Со цел да се добие Партицип Перфект од овој глагол, ge ние додаваме, на крајот од коренот t Ние додаваме.
      Мислам: Гледај


      gehört

      Затоа, lieben Партизип Совршен на глаголот geliebter d. hören Партизип перфект на глаголот gehört ролна.
      На овој начин, исто така можете да создадете случаи на редовни дејства на Partizip Perfekt.

      Како што рековме порано, во rastlayabilirsiniz.bura многу исклучоци преовладува германската граматика неколку исклучоци.
      1. Некои редовни акти не ги земаат видливо на нивните фронтови.
      2. Тој внесува e буква помеѓу t и коренот на глаголот, додека додавајќи корени t, t, m, n на t глаголот t.
      Затоа, активностите кои влегуваат во оваа група исто така мора да се меморираат.
      Што се однесува до неправилните глаголи; За жал, такво правило не може да се даде за неправилни глаголи.Затоа, секој неправилен глагол, барем партиципалниот перфект на најкористените, треба да се запамети еден по еден.
      Информациите за Перфектот на партизипи на неправилни глаголи ќе бидат дадени подолу.

      Ајде да продолжиме со неколку мали примери за да ја резимираме темата и да ги напишеме Perfekt временски поставените фрази.

      Едноставни реченици утврдени во минато време со перфект:

      Како да го направите: Duydum

      ich: Предмет (1, единствена личност)
      habe: Помошен глагол (глаголска конјугација на глагол кој го има 1)
      gehört: главен глагол (Partizip Perfekt на глаголот hören)

      Овде го искористивме помошен глагол „навика“, затоа што „хаден“ се користи со глаголот „хурен“ (Меморизација).

      sie haben gehört: Duydular

      sie: Предмет (3, множина)
      haben: помошен глагол (глаголска конјугација на горе глагол 3)
      gehört: Главен глагол (Партицип Перфекти од глаголот глагол)

      erk gehört: Duydu

      er: Предмет (3, поединец)
      line: помошен глагол (снимки според поединечниот 3 на глагол кој го има)
      gehört: Главен глагол (Партицип Перфекти од глаголот глагол)

      ich bin erkrankt: Бев болен (јас бев болен)

      ich: Предмет (1, единствена личност)
      бин: Помошен глагол (главен глагол со 1.
      екран: Главен глагол (Партизип Перфект на глувче глагол)

      Тука го користиме глаголот „sein“, затоа што en sein се користи со глаголот „ран r (меморијализација).

      sie ist erkrankt: Бев болен (болен)

      sie: Предмет (3, едно лице)
      Исти: Помошен глагол (главен глагол 3 според поединецот)
      екран: Главен глагол (Партизип Перфект на глувче глагол)

      Како што се гледа во горенаведените едноставен пример, Perfekt Partizip (главниот глагол) не се менува во согласност со странките, според истиот kalmaktadır.şahıs помош менување на работите за сите страни fiildir.partizip Perfekt (главниот глагол) се наоѓа на крајот на реченицата.
      Помошниот глагол доаѓа по предметот, на пример, доволно е да се смени позицијата на помошниот глагол за да се постави прашањето.

      Тоа е шеф.
      Што не е во ред? : Дали сте слушнале?

      du hast gehört: Слушнете го тоа.
      Дали си добар? : Слушаш ли?

      Може да се дадат примери.

      Сега, кога ги научивме главните елементи на Перфект, казна ВТА, неколку примери на реченици помошни глаголи и Partizip perfekt.şi сега yazalım.düzenl постои никаква разлика во однос на уредување на казната на неправилни глаголи со глаголи, во oluşturulmasındadır.yukarı единствената разлика Perfekt Partizip дадовме правила за редовно глаголи, ова правило не се применува на неправилни глаголи.

      Ајде да ги дадеме значењата на најчесто користените нерегуларни глаголи, Партизип Перфект и помошен глагол (sein / haben) кој ќе се користи со нив еден по еден.

      german-perfect1.png
      german-perfect2.png
      german-perfect3.png

      Во првата колона (лево) од горните табели е дадена инфинитивната форма на глаголот, во втората колона е дадена партиципа Perfekt форма на глаголот, Perfekt е делот што ќе се користи за изработка на реченица. Во колоната е прикажан помошниот глагол што треба да се користи со овој глагол.
      Во Perfect најчесто се користи помошниот глагол „haben“. Се обидовме да ги вклучиме скоро сите неправилни глаголи што се користат со „sein“ погоре. Затоа, најверојатно ќе биде точно да се користи haben со глагол што не е вклучен во табелата погоре.

    • IV. КОДЕЧКИ НА ПРИМЕРОЦИ
    • [/листа]


      Ich habe gespielt: Репродукција.

      Ich habe in diesem Garten gespielt: Играв во градината.

      Muharrem und seine Frau го има во: Мухарем и неговата сопруга одиграа во оваа градина.

      Ich habe aufgeräumt: Јас се соберат.

      Ich habe mein Zimmer aufgeräumt: Ја зедов оставата чајница.

      Ich habe gestern mein Zimmer aufgeräumt: Вчера ја собрав мојата соба.

      Ich habe gestern Испрати ми до Zimmer aufgeräumt: Си ја собрав мојата соба минатата ноќ.

      Имате ли денови Zimmer aufgeräumt? : Дали го земавте одјенот?

      Wir haben in dieser Фабрика опрема: Работевме во оваа фабрика.

      Muharrem line sein Auto verkauft: Маршалот го продал својот автомобил.

      Line Muharrem sein Auto verkauft? : Дали маршалот го продал својот автомобил?

      Ich bin gestern zum Arzt gegangen: Вчера отидов на лекар.

      Дали ви се допаѓа ова? : Дали вчера отидовте на лекар?

      Ihr seid gestern in Kino gegangen? : Дали си одеше во кино вчера?

      Ich bin in Türkei gefahren: Отидов во Турција.

      Дали ми е неопходен? : Дали ја видовте мојата нова кошула?

      Така, го завршивме предметот Дас Перфект, на нашиот следен час ќе го опфатиме предметот Плусквамперфектт (минато време со миш), основата на нашиот нов предмет е исто така заснована на горенаведениот предмет, затоа е од суштинско значење да се научи предметот Перфект за да се научи предметот Плусквамперфект.

      …Најголемиот дар и должност во ова време е да се спаси верата и да се работи на начин кој ја зајакнува верата на другите. (бедиузаман)

    ноќ2
    Учесник

    Ic habe gestern abend Suppe gekocht. (вчера вечер бев желба на коба).

    Ich habe heute morgen mit meiner Freundin gefrühstückt. (Јас направив појадок со мојот пријател ова утро.) ;D

    Meine Freundin шапка во Lotto Geld gewonnen. (Мојот пријател заработи пари од Лотонан.)

    Ich habe letzte Woche meiner Mutter geholfen.
    (Ми помогна на мама минатата недела.)

    Ich habe брзо се приклучи на 1 пошироко со помош на Deutsch Deutsch Übüng angefangen. (Повторно почнав да работам во Алмака околу еден месец.)

    Дали е вистина дека нема шанси…::) засрамен од:)

    МухажеМ
    Учесник

    2. Се чини дека е малку изненадување ;)

    ноќ2
    Учесник

    Мислам дека сум уредуван ;D
    Господине Мухарем, јас сум во неволја поради моето невнимание, сега се срамам :)

    МухажеМ
    Учесник

    Не видов ништо подобрено, погрешно гледам или???

    ноќ2
    Учесник

    Не видов ништо подобрено, погрешно гледам или???

    се срамам :) ??? ::)

    МухажеМ
    Учесник

    Добро, и преводот е сменет, сега е ок :)

    ноќ2
    Учесник

    Добро, и преводот е сменет, сега е ок :)

    halayy:) танцува:) плеска:) yuppie:) halayy:)

    yanliz008
    Учесник

    Ви благодариме за речениците

    Wappo
    Учесник

    Леле, Господ да ве благослови... Кога ќе заглавиме вака, доаѓаме овде и проверуваме... Фала многу... ;)

    dielosch
    Учесник

    Како ги правиме негативно?

    ÖZGE94
    Учесник

    Може ли некој да ја објасни совршената форма на глаголот „teilnehmen“????

    daphnexnumx
    Учесник

    Здраво штотуку ја открив оваа страница, но тоа е многу убаво и ви благодарам многу. Јас сум на 2 за еден месец и се обидувам да научам германски, тоа е многу тешко за мене, не знам што да правам. Сè уште не можам да зборувам правилно и не можам да зборувам правилно, молам помогни ми. благодарение

    ashley
    Учесник

    Може ли некој да ја објасни совршената форма на глаголот „teilnehmen“????

    teilgenom финансирање

    во ssse
    Учесник

    танцувај :)

    yildizxnumx
    Учесник

    Здраво, ми требаат итни перфектни реченици. Ви благодарам

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 23)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.