Надвор јазичен курс речиси Германски?

> Форуми > Активно учење и методи за меморирање на германски збор > Надвор јазичен курс речиси Германски?

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    headshot
    Учесник

    Здраво!
     
        Нова сум на овој форум. Но, мислам дека тоа е многу добар форум. Интернет, книги, итн без да добивате јазични курсеви однадвор. Можете ли да научите германски од места? Разбирам и зборува доволно? Јас сум љубопитен. Ви благодариме однапред !!!  :)

    секада
    Учесник

    Ако почнувате од нула, морам да кажам дека имате водич.

    mavili_mavis
    Учесник

    Почнав од нула, не добив никаква помош, важно е само каде да започнам и ако сте решени, нема ништо што нема да се случи ако кажете дека го правам тоа.

    esma 64
    Учесник

    Јас дојдов од мене, напредувајќи се обидувајќи се и јас Турција, научив нешто публицитет во минатото, акусатив датив, но сега не знам сè уште наназад во моето, каде што пликовите на придавките се толку единечни Глаголи на субјектив до олмујо, молам, помогни ми помогни

    Cintonik
    Учесник

    Германски е еден од јазиците што може да најдат најмногу материјал за интернет. Има навистина многу ресурси за да научат германски јазик.
    Ако сакате да прашате кои методи можат да се следат додека учат странски јазик:
    1-Учат граматика
    2-Научете го зборот
    3-Некои знаци се изучуваат во форма
    4-Практични

    Со тоа, можете да научите странски јазик без да морате да одат директно.

    ZUZUU да
    Учесник

    Јас сум во иста ситуација како тебе.Мислам дека можам да успеам без да посетувам курсеви.Почнав со азбука, бројки, денови, лесни глаголи и многу напреднав пупи :) Ама ми беше многу корисно да знае англиски јазик.Истите техники ги користам при учењето.

    japonumm
    Учесник

    можеш да научиш, но тоа нема да функционира откако престижот ќе има модринки ..

    samet_kys
    Учесник

    Пријатели, можете ли да ни кажете за најдобрата граматичка книга, читање книги, ЦД-а за пријатели како мене кои ќе започнат од нула на германски јазик? :)

    yejades
    Учесник

    Сега има толку многу ресурси на интернет што мислам дека курсевите за слон не се неопходни за многу луѓе. Се разбира, на некои луѓе им требаат водичи. Оваа ситуација малку се разликува од личност до личност. Покрај тоа, јазичните курсеви не можат да додадат многу во практична смисла, бидејќи зависи од поединецот да го создаде ова. Но, ако сте одлучна и ентузијастичка личност, зошто да не го направите тоа сами? Исто така, оние кои претходно научиле друг јазик, подобро знаат што да прават кога учат втор јазик. Се разбира, ова важи за западните јазици. Јазиците како што се кинескиот и рускиот се во многу поинаква позиција. Важно е добро да се искористат достапните можности. Англиската позадина ја добив во подготвителниот час во средно училиште. Освен тоа, не посетував никакви курсеви. Затоа што тоа беше губење пари за мене. Тие веќе имаа добро образование во однос на граматиката. Останатото беше на мене, затоа што ако им платам, тие сепак ќе ми ги покажат истите работи. Сам ја исчистив граматиката. Се обидов да зборувам на Skype. Разговарав и успеа. Плус се забавував во исто време. Искрено, не чувствувам потреба да посетувам курс кога учам друг јазик. Има сајтови на интернет кои објаснуваат многу добра граматика. Се обидувам да ги истражам овие и да научам сам. Како што реков за зборувањето, има многу родени говорници кои можат да помогнат. Земете микрофон и вежбајте. Ти го учиш турски, а тој ќе си го учи својот јазик...

    благодарение

    салеска
    Учесник

    Јас само започнав германски. Добив книга за германски 2 од Фонто. Учам самостојно, Шан заврши книга, отидов во воена служба, заборави некои. Сега повторно го фрлив. пријатели кои чекаат за вашите препораки

Се прикажуваат 9 одговори - 1 до 9 (вкупно 9)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.