Останете двапати од курсот за интеграција.

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    istanbullu е
    Учесник

    Здраво, поздрав до сите,
    Во моментов сум во 5-от модул на курсот за интеграција (прв дел од Б1 ниво). Willе полагам испит по 2 месеци.
    Ако не го положев испитот на крајот од курсот, морав да се вратам на курсот.
    Дали има некој меѓу вас што имал ваков инцидент?
    Исто така, што треба да направат оние кои не можат да добијат Б2 откако присуствуваа на два над-врвни курса за интеграција?
    Однапред благодарам за вашата помош и коментари,
    Saygı ve selamlar…

    tugce_doerj е
    Учесник

    Ако не го положите испитот, ќе одите на курсот за повторување од 300 часа, тогаш треба повторно да го пријавите испитот. Ако не можете да ја положите оваа inavida, тогаш можете да платите сами и да одите на курсот повторно, но не заборавајте на презентацијата, тие не даваат неопределена сесија без да земат b1, па погледнете што прават и добијте го сертификатот

    istanbullu е
    Учесник

    Како прво, ви благодарам г-ѓа Тушче за брзото одговарање,
    Бидејќи се грижам за нашето дете веќе една година, не можев да посетувам курс или да работам на која било работа.
    Имав сертификат А2. Го добив пред 5 години од Гете. Во овој период, можев да разговарам и со семејството на сопругата и со Германците, иако со скршена граматика.
    Откако започнав со курсот за интеграција, станав малку депресивен, бев стар, проблемите беа тешки, сепак, добив Б1 на тестот за еинструкција.
    Јас скоро немам проблеми со зборување и разбирање.
    Пишувањето и граматиката се предизвици во денешно време.
    Дури и проблемите со кои имам потешкотии се прашања како што е Dativ Akkusativ genitiv. Бидејќи не сакам меморирање, не можам да го преболам.
    Сакав да бидам подготвен за сè што може да ми се случи. Исто така, кога сите одржаа негативни говори за сесијата, сакав да ги преземам сите мерки на претпазливост.
    Дали има некој метод што го знаете дека можам да ги научам темите што сакам да ги објаснам погоре?
    Ви благодарам уште еднаш.

Се прикажуваат 2 одговори - 1 до 2 (вкупно 2)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.