Неговата сопруга е ЕУ / ЕЕЗ (живее во својата земја) ВНИМАНИЕ!

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    на sibernetike
    Учесник

    Ако вашиот сопружник е државјанин на ЕУ и живее во друга земја од неговата / нејзината матична земја, не аплицирајте за обединување на семејството освен ако не сакате да чекате долго .. се што ви треба е шенгенска виза што може да ја добиете за 1-2 дена. Направив грешка, аплицирав за семејно обединување, чекав 1 месеци за визата што можам да ја добијам за 2-7 дена. Овој период на чекање можете да го направите во вашата дестинација. Шенгенската виза е лесна за граѓаните на ЕУ / ЕЕЗ и е потребна помалку документација .. за ваша информација.

    EL-TURCO
    Учесник

    Сега твојата ситуација е многу поразлична од другите пријатели.Можеш да ги доведеш во заблуда другите со таков наслов и содржина.Затоа што маж ти е романски државјанин а ти си Турчин.Причината зошто толку долго траеше е затоа што си доставил нецелосни документи и потоа тој има своја куќа и ја напуштил работата. Не беше доволно. Потоа се преселивте од Минхен во Берлин и документите автоматски ви се префрлени таму и изгубивте дополнително време. Ако сте аплицирале за нормална туристичка виза, за 3 дена ќе ја добиеше визата како што кажа (секако, претпоставуваме дека не ја одбиле), но со оваа виза максимум 3 месеци.Ќе останеш во Германија и потоа ќе треба да се вратиш. ТИ не си граѓанин на ЕУ.Не знам дали би можел да објаснам?Почувствував потреба да ја дадам оваа изјава за да не грешат моите пријатели...

    на sibernetike
    Учесник

    Сега твојата ситуација е многу поразлична од другите пријатели.Можеш да ги доведеш во заблуда другите со таков наслов и содржина.Затоа што маж ти е романски државјанин а ти си Турчин.Причината зошто толку долго траеше е затоа што си доставил нецелосни документи и потоа тој има своја куќа и ја напуштил работата. Не беше доволно. Потоа се преселивте од Минхен во Берлин и документите автоматски ви се префрлени таму и изгубивте дополнително време. Ако сте аплицирале за нормална туристичка виза, за 3 дена ќе ја добиеше визата како што кажа (секако претпоставуваме дека не ја одбиле), но со оваа виза максимум 3 месеци.Остануваш во Германија па мораш да се вратиш. ТИ не си граѓанин на ЕУ.Не знам дали би можел да објаснам?Почувствував потреба да ја дадам оваа изјава за да не грешат моите пријатели...

    Може да аплицирате за дозвола за престој во Германија (ако брачниот другар е со вас), без оглед на кој начин сте влегле по влегувањето во Германија (вклучително и нелегално)

    fuk_xnumx
    Учесник

    Вклучувајќи и обединување на семејството, односно ако граѓанинот е оженет и влезе во Германија со туристичка виза, дали може да остане со таа виза долго време?

    на sibernetike
    Учесник

    Вклучувајќи и обединување на семејството, односно ако граѓанинот е оженет и влезе во Германија со туристичка виза, дали може да остане со таа виза долго време?

    Да, ако сте во брак со граѓанин на ЕУ.

    fuk_xnumx
    Учесник

    Врз основа на што го велите тоа? Па, дали имате доказ? Дали имате документ? Дали покажувате каде пишувате во законот во кој закон?

    Да, ако сте во брак со граѓанин на ЕУ.

    EL-TURCO
    Учесник

    Да, ако сте во брак со граѓанин на ЕУ.

    Ако ни ја кажете презентацијата и научите како функционира ова? Оние што чекаат со недели и месеци не чекаат ништо.
    -Аплицирањето е различно (се разбира, може да се аплицира) но добивањето дозвола за престој е друга работа.Аплицирате, потоа сето тоа се враќа во нормала, имате семејна средба и се враќате.
    ха, но како што реков, знаете нешто што не знаеме дека не сме го чуле, тогаш ајде да знаеме.
    -А ако е така, зошто сеуште сте во Турција и чекате виза?
    tskler.

    на sibernetike
    Учесник

    Ако ни ја кажете презентацијата и научите како функционира ова? Оние што чекаат со недели и месеци не чекаат ништо.
    -Аплицирањето е различно (се разбира, може да се аплицира) но добивањето дозвола за престој е друга работа.Аплицирате, потоа сето тоа се враќа во нормала, имате семејна средба и се враќате.
    ха, но како што реков, знаете нешто што не знаеме дека не сме го чуле, тогаш ајде да знаеме.
    -А ако е така, зошто сеуште сте во Турција и чекате виза?
    tskler.

    Како што споменав во првата порака, направив грешка и аплицирав за семејно обединување, па паднав во оваа ситуација. Во меѓувреме, правилата на ЕУ важат за граѓаните на ЕУ кои живеат во друга земја од нивната земја. Германците се граѓани на ЕУ, но ако живеат во друга земја освен Германија, тие можат да имаат корист од практичноста на законот на ЕУ (Фрејзуг / ЕУ, слобода на движење).

    https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2004:158:0077:0123:en:PDF

    fuk_xnumx
    Учесник

    Значи, сега мислиш на твоето излагање? Ако некое лице кое е државјанин на ЕУ живее во друга земја на ЕУ и се ожени, неговата / нејзината сопруга ќе земе нормална виза и ќе ја врати нормалната виза на сесијата.

    Како што споменав во првата порака, направив грешка и поднесов барање за повторно обединување на семејството, па паднав во оваа ситуација. Во меѓувреме, правилата на ЕУ важат за граѓаните на ЕУ кои живеат во друга земја од нивна. Германците се граѓани на ЕУ, но ако живеат во друга земја освен Германија, тие можат да имаат корист од практичноста на законот на ЕУ (Фрејзуг / ЕУ, слобода на движење).

    https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2004:158:0077:0123:en:PDF

    на sibernetike
    Учесник

    Значи, сега мислиш на твоето излагање? Ако некое лице кое е државјанин на ЕУ живее во друга земја на ЕУ и се ожени, неговата / нејзината сопруга ќе земе нормална виза и ќе ја врати нормалната виза на сесијата.

    Да Во законот на ЕУ веќе е јасно наведено дека на сопружникот-членка на ЕУ не може да му се понуди да аплицира за долгорочна виза или за повторно обединување на семејството. Ако сопружникот на членката на ЕУ остане подолго од 3 месеци по нивното пристигнување, тие мора да аплицираат за престој.

    За овој запис

    https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/non-eu-family/

    За оваа сесија

    https://europa.eu/youreurope/citizens/residence/worker-pensioner/non-eu-family-members/spouses-children-parents_en.htm

    или за најавување (изберете „Останете во воздухот до 3 месеци“ откако ќе се отвори страницата))
    во рамките на сесијата (изберете „Останете надвор повеќе од 3 месеци“ по отворањето на страницата)

    или можете да ја прелистувате на германски јазик.

    https://ec.europa.eu/justice/policies/citizenship/docs/guide_free_movement_low_de.pdf

    Јас не го ставам турскиот бидејќи може да биде грешка во преводот.

    овие врски се само неколку илјади линкови.

    fuk_xnumx
    Учесник

    Добро, исто така, некогаш не сум чул за такво нешто што велите дека лице што добива државјанин и живее во Италија, овој германски државјанин е директно во желба да се ожени со инспирација од туркиеде може да дојде ако излезе во контакт со туристички визи Италија и поле и може да ја конвертирате сесијата тука за туристичка виза

    Не мислам дека ќе се случи на овој начин, но ќе барам.

    Ако некој турист дојде доколку е потребна документација со каузата на граѓаните, покрај тоа што се оженил во Германија, но сесијата не може да си ја дозволи, се обидува повторно да се здружи со скаменето лице на семејството за да ги примени курсевите за условите и сертификатите за јазик.

    Baybars
    Учесник

    Да Во законот на ЕУ веќе е јасно наведено дека на сопружникот-членка на ЕУ не може да му се понуди да аплицира за долгорочна виза или за повторно обединување на семејството. Ако сопружникот на членката на ЕУ остане подолго од 3 месеци по нивното пристигнување, тие мора да аплицираат за престој.

    За овој запис

    https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/non-eu-family/

    За оваа сесија

    https://europa.eu/youreurope/citizens/residence/worker-pensioner/non-eu-family-members/spouses-children-parents_en.htm

    или за најавување (изберете „Останете во воздухот до 3 месеци“ откако ќе се отвори страницата))
    во рамките на сесијата (изберете „Останете надвор повеќе од 3 месеци“ по отворањето на страницата)

    или можете да ја прелистувате на германски јазик.

    https://ec.europa.eu/justice/policies/citizenship/docs/guide_free_movement_low_de.pdf

    Јас не го ставам турскиот бидејќи може да биде грешка во преводот.

    овие врски се само неколку илјади линкови.

    Госпоѓица,

    Ги прочитав линковите што ги спомна, односно си ги дал. 

    Дозволете ми да споделам со вас што напиша германски адвокат и линкот на оваа тема;

    Wie Sie bereits angedeutet haben, entsteht dabei das Problem, dass der Visumszweck falsch ist, unabhängig davon, ob Ihre Braut die Heirat експлицитна ausgeschlossen шапка; das Visum wird für einen bestimmten Grund, zum Beispiel Tourismus erteilt; wenn dann von diesem Grund abgewichen wird, zum Beispiel durch eine Arbeitsaufnahme oder eine Eheschließung, wird quasi automatisch von falschen Angaben bei der Visumsbeantragung ausgegangen.

    еве линк: https://www.deutsche-anwaltshotline.de/rechtsberatung/101176-kann-ein-nicht-eu-buerger-mit-einem-schengen-visum-einen-deutschen-in-daenemark-heiraten-ohne-eine-ausweisung-zu-fuerchten

    Адвокатот овде одговара на Германец кој се оженил во Данска и на лице кое дошло во Европа со украински државјанин Schengenvisum.. а во изјавата вели дека можат веднаш да ја откажат дури и туристичката виза затоа што ја надминувате вашата вистинска цел во добивањето на туристичка виза, затоа што го доведуваат во заблуда конзулатот.. ова е пример сега да одиме право на закон;

    § 39
    Verlängerung eines Aufenthalts im Bundesgebiet für längerfristige Zwecke

    Über die im Aufenthaltsgesetz geregelten Fälle hinaus може ein Ausländer einen Aufenthaltstitel im Bundesgebiet einholen oder verlängern lassen, wenn

    приватни Staatsangeheriger eines во Anhang II der Verordnung (EG) бр. 539/2001 aufgeführten Stateates ist und sich rechtmäßig im Bundesgebiet aufhält oder ein gultiges Schengen-Visum für kurzfristige Aufenthalte (§ 6 Absatz 1 Nummer 1 des Aufenthaltsgesetzes) besitzt, sofern die Voraussethalstensungen a

    39. став од член 3 од законот за престој

    Со овој член се уредува примената и продолжувањето на седницата. Според законот, земјите во списокот што законот ги споменува, а кој јас го означив со црвено, се земји кои имаат право да влезат во Германија без виза, како што е Бразил (Турција не е на списокот) Граѓаните на овие државите можат да аплицираат за престој по пристигнување со туристичка виза.Во првата реченица од законот законот е КАНН на местото што го означив со виолетово.. пишува.. може да се даде, не пишува дека дефинитивно треба да се даде .. Со други зборови, Канцеларијата за странци може да го врати лицето во неговата земја и да побара од него да добие виза за обединување на семејството, дури и покрај овој закон.. Турските граѓани не се ни во ситуација овде. пример од друг закон е „Сие“ треба in der Regel abweichend von § 5 Abs. 1 бр. 1 во Fallen des Satzes 1 бр. 1 erteilt werden“ е пример од закон кој нема никаква врска со ова прашање. Во примерот што го наведов, државниот службеник нема иницијатива затоа што вели дека треба да се даде затоа што законот вели Сол.. Но за нашата главна тема, законот вели Кан, што значи дека остава на иницијатива на Канцеларијата за странци.

    Како резултат на тоа, дури и не постои закон кој го регулира фактот дека турски државјанин кој дошол со туристичка виза сака да се ожени и да ја продолжи својата виза. канцеларијата сака да ја види ситуацијата вака. .

    Сега да дојдеме до живи примери; https://www.forum-ukraine.de/forum/index.php?page=Thread&postID=73551#post73551 Во овој линк, ситуацијата на пар кој дошол и се венчал со туристичка виза;

    Im konkreten Fall ist die Frau ist mit einem 90 Tage Multi Schengenvisum nach Deutschland gecommen. Die Papiere vom OLG waren fertig und es gab einen Termin beim Standesamt.
    Die Heirat wurde zuvor bei der zuständigen ABH angezeigt. Diese hat mit der Visastelle in Kiew Telefoniert und die Sache gemeldet.
    Gleich nach der Eheschließung wurde bei der ABH der Reisepass mit Visum (Шенген), das A1 Zertifikat, Nachweis der Krankenversicherung, Gehaltswachweise der letzten 3 Monate sowie der Nachweis über ausreichend Wohnraum eingereicht.
    Es wurde sofort die Familienzusammenführung gemacht und positiv bescheinigt, eine Fiktionsbescheinigung für 3 Monate ausgestellt damit gereist werden konnte, und der electronische Aufenthaltstitel beantragt.
    Се што ви треба се 120 евра и 30 минути. Eine Ausreise war nicht erforderlich.

    Во написот момчето повторно се жени со Украинка.Во Германија за да не оди девојката повторно во неговата земја, документите што ги означив погоре со црвено ги доставуваат до канцеларијата на странците и бараат дозвола за престој .потребна ви е сесија без да мора да заминете..

    Можам да дадам уште неколку примери, но нема потреба од продолжување на темата и грижа.. Ајде да напишеме резиме на ситуацијата..

    Не постои закон кој ги регулира правата на турскиот државјанин кој дошол во Германија со туристичка виза и сака да аплицира за дозвола за престој без да ја напушти Германија, ниту во германскиот, ниту во европското право.Според тоа, теоретски, Канцеларијата за странци обично ги испраќа турските граѓанинот се враќа во Турција и бара од него да аплицира за виза за обединување на семејството. има многу примери за ова на интернет.. ако канцеларијата за странци преземе иницијатива, ако просторијата ги комплетира трудовите вклучувајќи го и документот А1, односно ако сакаат да го направат тоа ќе го направат.. но кога ќе кажат не, вратете се во вашата земја, турскиот државјанин не може да бара никакви права и да се врати во Турција и да аплицира за виза за обединување на семејството. мора да аплицирате.. 98% од канцеларијата за странци ги враќа овие луѓе во Турција.

    Baybars
    Учесник

    .

    на sibernetike
    Учесник

    https://ec.europa.eu/justice/policies/citizenship/docs/guide_free_movement_low.pdf

    Страници 14 – 15 – 16 (Не преведувам затоа што многу сопружници граѓани на ЕУ веројатно знаат барем малку англиски и ова е само за да ги информирам)

    Тоа точно кажува што мислам. Законите на ЕУ важат за граѓаните на ЕУ.

    Во Германија се применува закон за усогласување на законите на ЕУ

    https://www.gesetze-im-internet.de/freiz_gg_eu_2004/BJNR198600004

    ( Freizügigkeitsgesetz/EU – FreizügG/EU )

    Baybars
    Учесник

    https://ec.europa.eu/justice/policies/citizenship/docs/guide_free_movement_low.pdf

    Страници 14 – 15 – 16 (Не преведувам затоа што многу сопружници граѓани на ЕУ веројатно знаат барем малку англиски и ова е само за да ги информирам)

    Тоа точно кажува што мислам. Законите на ЕУ важат за граѓаните на ЕУ.

    Закон имплементиран во Германија за усогласување со законите на ЕУ

    https://www.gesetze-im-internet.de/freiz_gg_eu_2004/BJNR198600004

    ( Freizügigkeitsgesetz/EU – FreizügG/EU )

    Види вака сакав да ти пишам.. Во линковите што ги дадовте некој што доаѓа со туристичка виза не кажува дека ќе ја пренамени визата во престој.. директно од адвокат ти пишав и законот погоре , на разбирлив начин.. Види овде, првиот линк што го дадовте е од страната што ја спомна.директен цитат

    Вашето право на престој повеќе од три месеци е предмет на одредени услови. на
    Природата на овие услови зависи од вашиот статус во земјата домаќин на ЕУ.

    Реченицата погоре е насловот на статијата која започнува од линкот што го дадовте, што можете да направите после 3 месеци.. Не знам дали треба да го преведам, но сепак ќе го напишам..

    Престојот со право на престој по 3 месеци подлежи на одредени правила.Овие правила се одредуваат според вашиот статус во таа земја-членка.

    Со други зборови, во ниту еден од наведените примери нема ништо што вели дека доаѓате со туристичка виза, а потоа можете да ја претворите во живеалиште со стапување во брак. Освен тоа, ова може дури и да го доведе во заблуда Конзулатот. статија што ја дадов погоре од адвокатот, напишав дека ова го кажал адвокат..

    на sibernetike
    Учесник

    Престојот по 3 месеци зависи од статусот на вашиот сопружник, а не од вашиот.
    Ако вашиот брачен другар одлучи да остане повеќе од 3 месеци или веќе е таму повеќе од 3 месеци, ако вашиот брачен другар работи, бара работа или е регистриран во Jobcenter, тој/таа треба само да обезбеди сместување, нема потреба за договор за изнајмување. Но, ако е студент или не работи, мора да има пари на сметката во банка, недвижен имот и приватно осигурување. Тоа се посебните услови што ги спомна погоре.

    Мојата цел е да се погрижам вашите пријатели во мојата ситуација да не ја направат истата грешка што ја направив јас. Но, земајќи го предвид тоа што го кажав, секој може да истражува и да го толкува напишаното на свој начин. Бидејќи го направив ова истражување откако аплицирав, не можам да се вратам. Доколку не добијам никакви резултати до 1 јули, ќе ја повлечам апликацијата за виза и ќе аплицирам за „Влезна виза“.

    2.2. Влез и престој на членови на семејството од трета земја
    2.2.1. Визи за влез
    Како што е предвидено во член 5(2), земјите-членки може да бараат членови на семејството од трета земја
    да се преселите или да се придружите на граѓанин на ЕУ на кој се однесува Директивата за да имате влезна виза.
    Таквите членови на семејството имаат не само право да влезат на територијата на земјата-членка, туку
    и правото да се добие влезна виза18. Ова ги разликува од другите трети земји
    државјани, кои немаат такво право.
    Членовите на семејството од трета земја треба да се издаваат што е можно поскоро и врз основа на
    забрзана постапка со бесплатна краткорочна виза за влез. По аналогија со член
    23 од Визниот законик19 Комисијата смета дека доцнењата од повеќе од четири недели не се
    разумно. Властите на земјите-членки треба да ги водат членовите на семејството во однос на
    тип на виза за која треба да аплицираат и не можат да бараат од нив да аплицираат за долгорочно,
    визи за престој или обединување на семејството
    . Земјите-членки мора да одобрат такви членови на семејството секој
    можност за добивање на потребните визи. Земјите-членки може да користат врвни линии или услуги за повици
    на надворешна компанија да закаже состанок, но мора да понуди можност за директен пристап
    до конзулатот до членовите на семејството од трета земја.
    Бидејќи правото да се издаде влезна виза произлегува од семејната врска со ЕУ
    граѓанин, земјите-членки може да бараат само презентирање на валиден пасош и докази
    на семејната врска20 (и исто така зависност, сериозни здравствени основи, трајност на партнерствата,
    каде што е применливо). Нема доволно дополнителни документи, како што е доказ за сместување
    може да се бараат ресурси, писмо за покана или повратен билет.

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 48)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.