Право на живеење независно од брачниот другар

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    на Valuec
    Учесник

    Живеев во Германија 3 години и 4 месеци под ист покрив со брачен другар Турчин кој е германски државјанин. Поради тепачки, несогласувања и неразбирливост, излегов од дома пред 3 дена и се вратив во Турција кај татко ми да го одморам умот. Ми ја дадоа мојата последна сесија три години. Имам дозвола за престој до мај 2022 година. Отидов на курсот и го добив мојот сертификат Б1 и orientireungskursu. На последното работно место работев 9 месеци и не бев фест. Без да кажам ништо на работа, си купив билет и дојдов во Турција. Не добивавме никаква помош од државата. Моето прашање е дали можам да останам независен од мојот сопружник? Мојата тековна сесија моментално важи до мај 2022 година. Можете ли да ми објасните што треба прво да направам кога ќе излезам од дома? Кога ќе се омажам и ќе си заминам од дома, државата ги прашува првите чекори од мојата независност, што да правам? И дали мојата независна седница ќе биде продолжена?

    fuk_xnumx
    Учесник

    Првото нешто што треба да направите е да се вратите на работа и да најдете место за престој. Мислам дека вашата сесија нема да има никакви проблеми.

    на Valuec
    Учесник

    Првото нешто што треба да направите е да се вратите на работа и да најдете место за престој. Мислам дека вашата сесија нема да има никакви проблеми.

    Не размислувам повторно да се вратам во тој град. Поради оваа причина, немам начин да се вратам. Можам да најдам работа во друг град во кој одам. Претпоставувам дека единствениот начин е да работам за да останам или?

    на Morslipdo
    Учесник

    На крајот на краиштата, тоа што си турски германски државјанин не менува ништо, веќе си добил дозвола за престој, нема да ти ја вратат, но мораш да работиш за да продолжиш непречено. 

    на Valuec
    Учесник

    На крајот на краиштата, тоа што си турски германски државјанин не менува ништо, веќе си добил дозвола за престој, нема да ти ја вратат, но мораш да работиш за да продолжиш непречено.

    Се работи за идентитет, а не за раса. Зборувам според изреката дека да се биде германски државјанин не менува ништо. Се разбира, секој треба да работи за да преживее. Моето прашање не е за работа или нешто друго. Без разлика дали сум мажена или не, јас веќе работам. Моето прашање е за независната седница.

    бездушно
    Учесник

    Може да добиете дозвола за престој независно од вашиот сопружник во градот што го сакате. Оди. Можете да се смирите и да работите, се што треба да направите е веднаш да се вратите во Германија. Потребно е долго време за да се постави вашата сесија. Но, за некое време. Не му верувај, ако ти каже да носиш датуми за влез и излез на ТР, надворешната канцеларија (Есин може да се жали) Ако останеш во ТР повеќе од 6 месеци, ќе ти ја одземат дозволата за престој и ќе се вратат во Турција . Ќе мораш да направиш се, не можеш ништо ни со адвокат, на крајот на краиштата, тоа е закон, затоа што поскоро вратете се во Германија и бидете таму во текот на првичниот процес.Ова е мој личен совет.

    на Valuec
    Учесник

    Може да добиете дозвола за престој независно од вашиот сопружник во градот што го сакате. Оди. Можете да се смирите и да работите, се што треба да направите е веднаш да се вратите во Германија. Потребно е долго време за да се постави вашата сесија. Но, за некое време. Немој да му веруваш, ако ти каже да донесеш датум за влез во ТР, надворешната канцеларија (Есин може да се жали) Ако останеш во ТР повеќе од 6 месеци, ќе ти ја одземат дозволата за престој и ќе се вратат во Турција. Ќе мораш да направиш се, не можеш ништо ни со адвокат, на крајот на краиштата, тоа е закон, затоа што поскоро вратете се во Германија и бидете таму во текот на првичниот процес.Ова е мој личен совет.

    Овој твој коментар ме растажи малку. Си купив билет, ќе се вратам следната недела, благодарам.

    на Valuec
    Учесник

    Научив денес. Мојата сопруга отиде во Австралија. Да кажам дека немам. Офицерот таму рече дека нема што да се прави, тој го заврши своето време со тебе. Тој рече: „Имаме многу такви досиеја и документи“. Секогаш ги кажуваше овие проблеми.

    Изгубени34
    Учесник

    Научив денес. Мојата сопруга отиде во Австралија. Да кажам дека немам. Офицерот таму рече дека нема што да се прави, тој го заврши своето време со тебе. Тој рече: „Имаме многу такви досиеја и документи“. Секогаш ги кажуваше овие проблеми.

    O süre nekadarmis ogrenebildinmi kardeşim doldurma süresi benimde başında aynı sıkıntılar var allah yardımcın olsun

    Зузудуру
    Учесник

    Жена ми отиде, се беше во ред, ме известија, чекаа да стигнат документите од Истанбул, се налутив, толку беа мрзливи, нема луѓе што прават бизнис летаргични како германците, го користат пакетот пакет од 90-тите, Господ знае дека е поради нивната скржавост.

    орли од
    Учесник

    Брат, велат дека можеме само по 10 дена да испратиме чиста хартија (führungszeugnis).. овие луѓе ќе умрат еден ден..

Се прикажуваат 10 одговори - 1 до 10 (вкупно 10)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.