Германски писма

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Nazira
    Учесник

    Писмо од клиент до неговата банка објавено во Newујорк Тајмс

    Почитуван службеник на банката,
    Јас сум 86-годишен клиент со сметка во вашата банка.
    Пред некој ден, му напишав чек од 100 долари на мојот водоводџија.
    Оваа проверка сигурно ја испратила оваа чек до вашата банка за 3 наносекунди, така што износот на средствата што ги користев во вашата банка е земен од мојата сметка пред да можам да ја искеширам.
    Секако, бидејќи во тоа време немаше пари на мојата сметка, каматите и казните беа наплаќани на 30 американски долари. Сепак, имав 1.000.000 УСД во моите средства.
    Кога сакав да се пожалам на оваа ситуација, се борев скоро половина час со безличен, груб, залепен и безличен глас на дамата на вашиот банкарски телефон.
    Слушав музика од време на време и морав да притискам различни копчиња 28 пати. Но, не можев да допрам до никого.
    Како што знаете, имам илјадници долари сметки, одземања на хипотека и плаќања со кредитни картички секој месец.
    Отсега натаму, ги ОТКАУВАМ автоматските плаќања направени од мојата сметка за сите нив.
    Отсега натаму, сакам претставник на клиенти, кој разбира што јас викам месо и коски и зборува англиски.
    Вие разбирате дека најдобриот комплимент е да ги имитирате.
    Јас ќе го сторам тоа како тебе.
    Вашиот претставник на клиенти ќе ме повика за секоја исплата и ќе внесете лозинка не помалку од 28 цифри што ќе ви ги дадам.
    Потоа, ако 1 клуч ќе закаже состанок со мене, 2 клучеви ќе можат да остават порака за плаќање, 3 клучеви ќе се поврзат со мојата дневна соба, јас ќе одговорам ако сум таму, 4 клучеви ќе се поврзат со мојата спална соба и ќе разговараат со мене ако не спијам, 5 клучеви ќе стигнат до тоалетот, 6 клучеви ќе стигнат до мојот мобилен телефон, 7 клучеви ќе можат да остават порака на мојот компјутер. Ако клучеви на 8, може повторно да ги слуша.
    Ако има паузи помеѓу нив, ќе го оставам да слуша убаво музичко парче од моите стари плочи и грамофон.
    Моето единствено барање од вас е да ми дадете финансиски информации за вашиот персонал, вклучувајќи ги и идентитетските податоци, моминско презиме на мајката, нотарски потпис и акти на вашиот персонал.
    Подготвив и договор како тебе. 8 страници. Твое беше 42 страници, јас бев фер. Овој договор го потпишуваат претставникот на клиентот, управителот на филијалата на вашата банка и управниот одбор на вашата банка што ќе ми ги доделите и ќе ми испратите регистрирана потврда.
    Откако ќе го добијам овој договор, ќе испратам 28-цифрена лозинка до вашиот претставник на клиентите. Се разбира, оваа лозинка ќе се менува секој месец.
    Thisе ви се извинам и ќе ви наплаќам по 20 УСД секој месец за овој договор и трансакции.
    Ако не сте во можност да ги исполните овие услови, ве молиме подгответе ги моите 1.000.000 УСД во готово и ќе ги купам утре.
    Ви посакувам добри дела, ве замолувам да ме контактирате што е можно поскоро.
    Со почит,
    Müşteriniz…

    QUELLE35
    Учесник

    Супер фраер ;D  Ви благодариме за споделувањето на мојот пријател :)

    возвишена
    Учесник

    Eline saglik Nazire,  Kisasa kisas diye buna derler iste…

    Nazira
    Учесник

    Düsünsenize bu kadin 86 yasinda ben genc halimle tel. acip banda denk geldim inanin krizler geciriyorum, o an o kisileri bandi icat edeni bir elime gecirebilsem….. ah zenginlik ah…. yasli kadin ne sansli…

    kübraa
    Учесник

    многу е убаво

    чест г.с
    Учесник

    Vielen dank für die Verteilung! :) Така беше и Хабе Бич Ноч Нихт Гешехен! :D

    Анонимен
    посетител

    yaril:) yaril:)geçekten çok komik ve çok güzel bankalar insanı bölyle çıldırtıyo gerçekten.[ alkis:)

    од Plejaden
    Учесник

    удирање со сопствен пиштол се вика :)

    wolwos
    Учесник

    vayy bee old masli но нашата баба е мудра ..
    EE bide zengin olunca istedigini yapabilir…

    acaba sonunda  ne olmus :::::?? Banka kabul atmismidir ki bu teklifi hehehe tabiki hayir 1 milyon dolarcik onlar icin neki bi sakiz parasi…..

    толку убава =)

    xmcraex
    Учесник

    многу супер вала

Се прикажуваат 10 одговори - 1 до 10 (вкупно 10)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.