Долгот на извршување создава проблем со визата?

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Atasa
    Учесник

    Здраво пријатели,

    Имам долг на кредитна и кредитна картичка кон банката, долгот е префрлен на извршување, се прашувам дали ќе има проблем во визата за повторно обединување на семејството?

    Се пријавив на 30 септември, во среда, од гранката за странци рекоа дека процесот е завршен, документите ги испративме во Анкара, се плашам дека ќе има проблем, поради долгот, ако некој има информации за темата, јас би бил благодарен ако ме информираат.

    Слугинката
    Учесник

    Здраво,
    Во случај на долг и извршување кон банката нема да има проблем се додека банката не изрече забрана за патување во странство. Меѓутоа, ако имате долгови кон државата, ќе имате проблеми како даночен долг и сл. Проблеми ќе има при одење во странство. Освен ова, знам дека вашиот долг во Турција не ја обврзува германската држава. И јас истражував многу. Добив туристичка виза додека бев во долгови, претходно немаше проблем.

    ysmnxnumx
    Учесник

    Ако немаш забрана во странство, ништо нема да биде, мислам, еден мој пријател должел 10 илјади ТЛ, дојде минатата недела, можеш да си ги платиш долговите за виза од странство. Но, ако не платиш таму, цариниците ќе те тргнат на страна кога ќе дојдеш во Турција.

    Слугинката
    Учесник

    Забраната за во странство е дознаена од полициските единици.
    Се разбира, не го знам следниот чекор. Се надевам дека нема да има проблеми.

    Atasa
    Учесник

    Не должам данок, како што кажав против нашата држава, должам на банката, го дадоа на извршување пред 2 недели.

    Слугинката
    Учесник

    Ако немаат никакви средства на нив, не плашете се, тие не можат ништо да направат. Само се јавуваат во адвокатската канцеларија и им пречат, тоа е се.

Се прикажуваат 5 одговори - 1 до 5 (вкупно 5)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.