Градежништво

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    месечар
    Учесник

    Здраво, одам во Германија со семејно обединување. Јас сум градежен инженер со 4 годишно искуство. Не зборувам германски, како да најдам работа веднаш штом ќе заминам? За колку месеци-години нешто се враќа на вистинскиот пат?

    Здраво, одам во Германија со семејно обединување. Јас сум градежен инженер со 4 годишно искуство. Не зборувам германски, како да најдам работа веднаш штом ќе заминам? За колку месеци-години нешто се враќа на вистинскиот пат?

    Здраво,

    Како прво, кога ќе дојдете овде со обединување на семејството со германски јазик на ниво А1, задолжителниот курс за интеграција и јазик што треба да го одите трае 6 месеци. Но, се разбира, тој курс не се отвора како што дојдовте. Има луѓе кои чекаат да се отвори тој курс за 5 месеци или 2 месеци. Бог знае колку долго можеш да чекаш поради Корона. Не го велам ова за да го обесхрабрам вашиот ентузијазам, не сфаќајте погрешно. Ако немаш англиски, не може да работиш како инженер без да имаш барем Б2 ниво на германски јазик. Како знам? Имаше еден постар брат кој со години работеше како инженер на курсот за интеграција. Дошол и во Германија со работата на сопругата (и сопругата била инженер) со блукард.

    yenicerixnumx
    Учесник

    Здраво, одам во Германија со семејно обединување. Јас сум градежен инженер со 4 годишно искуство. Не зборувам германски, како да најдам работа веднаш штом ќе заминам? За колку месеци-години нешто се враќа на вистинскиот пат?

    Градежништвото е една од најбараните професии во Германија. За ова, прво треба да обезбедите еквивалентност.
    bu siteyi kullanarak durumunu netlestirebilirsin:  https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/tr/index.php

    Се разбира, само еквивалентноста нема да биде доволна. Како што рече Леовоман во нејзината пријателка, прво треба да го научиш јазикот. Ако не можете да добиете еквивалентност, тоа значи дека вашата диплома не е прифатена од германските власти. Ова дефинитивно ќе се одрази на неговата плата. Затоа што пишувањето е најважно за Германците. тие никогаш, ама баш никогаш не работат вербална работа. Дури и најмалата работа, хартиениот оригинален документ е многу важен. За инженерство можеш да одиш на факултет овде, можеш да завршиш еквивалентност.Мислам дека треба да учиш 1 година, а потоа можеш да полагаш и да обезбедиш еквивалентност на отсек што нема еквиваленција. сепак, можеш да аплицираш за работа со документите што ги имаш без да имаш еквивалентност или да одиш на факултет, но бидејќи титулата е инженерство, јазикот дефинитивно ќе биде потребен.

    Ќе ви треба најмалку 1 година откако ќе се навикнете на околината, социјализацијата, учењето јазик, ориентацијата кон социјалниот живот. Се разбира, ова зависи целосно од вас. Овој период може да се скрати или продолжи. Ви посакувам успех и среќа во ова време.

Се прикажуваат 2 одговори - 1 до 2 (вкупно 2)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.