увезени жени и невеста номинирани Altin tavsiyeler

> Форуми > Општ оддел за Германија и други европски земји > увезени жени и невеста номинирани Altin tavsiyeler

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.

    Здраво;
    Пријатели, малку разгледував вашиот форум, видов многу луѓе (особено младоженец и невести) да дојдат во Германија
    Тие имаат голема желба и желба. Не ме сфаќајте погрешно, но сакам да ве предупредам, ова не е Рај во вашите храброст.
    Всушност, во зависност од семејството и лицето да се омажи, дури и ако се претвори од пекол во лошо место знае, запомнете го тоа
    Првите луѓе кои доаѓаат во Германија се луѓе кои станаа од нивните села и може да бидат исклучоци.
    Ќе ви дадам неколку совети;
    1-Ако имате одредена име во Турција; Значи, ако знаете себе си не доаѓаат во Германија, сигурно не доаѓаат (ако го сакате исто така :) )
    2 - Јас барам авантура ако кажете дека ја сакате мојата сопруга, (молете се дека вашата жена и нејзиното семејство се добри) 
      a-) Не прави деца во првата 3 година.
      b-) Не влезете во политиката за невработеност штом ќе дојдете
      c-) Мора да одите на курс по јазик. Имате право да ги полагате 6 + 3 месеци (900 часа) за курсот (дадете b1 испит)
      d-) да добиете образование во согласност со вашата професија во Tr' (Невработеноста е најдобрата инвестиција е инвестицијата направена за луѓето)
    Всушност, има уште многу да се пишува, но предоцна е...
    Бог те спаси.
    Твое.

    KAZENIS
    Учесник

    saoL, но не ми се допаѓа овој увоз !!

    jentzsch2
    Учесник

    Повеќето пријатели тука не се обидуваат да дојдат во Германија, туку да се сретнат со сопругата, саканата личност, па страдаат толку многу стрес и оваа тешкотија.

    Ви благодариме за вашиот совет. :)

    merytyl е
    Учесник

    Драг Штутгарт, ти благодарам за советот!!Ама уште не ми е јасно што ти е целта?Изгледа турскиот ти е многу добар.Мислам дека си еден од оние кои го напуштиле своето село и отишле во Германија!!Можеби биди досадно таму, но не заборавај дека сеуште имаш шанса да се вратиш во Турција. Ние водиме психолошка војна. Прашањето ги надмина физичките димензии. Сега! Ризикуваме сè.. Можеби е рај или пекол, ти знам што, не ми е ни гајле!!!Се додека се собереме со брачниот другар, тоа ни е целта!! Ве замолувам да го задржите вашето ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ и коментари за себе!!Исто така, ви благодарам за вашите молитви!Нека Бог го води вашиот пат……

    фурдом
    Учесник

    Не ми се допадна зборот увоз, но не ми се допадна, но благодарам за твојот совет. Во право си за јазикот што го видов, дури и Турците кои се во брак со Германците зборуваат германски многу погрешно, тие остануваат нула во граматиката.

    Здраво, повторно;
    Прво, драго ми е, пријателите ги напишаа своите позитивни или негативни мислења.
    Драго ми е што можев да оставам знак прашалник во твојата глава. Мојата цел е да ве предупредам.
    Мора да имате план Б,

    Mineralwasser
    Учесник

    Здраво, повторно;
    Прво, драго ми е, пријателите ги напишаа своите позитивни или негативни мислења.
    Драго ми е што можев да оставам знак прашалник во твојата глава. Мојата цел е да ве предупредам.
    Мора да имате план Б,

    Мислам дека тоа што го кажа е многу логично.. Се согласувам со тебе, многу ми е жал што дојдов овде.. идните пријатели ќе разберат кога ќе дојдат овде…….

    Mineralwasser
    Учесник

    Овде е многу тешко да се најде работа... Брачниот другар мора да има добра работа, животот е многу скап...

    фурдом
    Учесник

    Мислам дека тоа што го кажа е многу логично.. Се согласувам со тебе, многу ми е жал што дојдов овде.. идните пријатели ќе разберат кога ќе дојдат овде…….

    Ако жалиш што дојде, зошто не се вратиш пријателе, најдов работа штом дојдов, како е оваа работа? Кој сака да работи може да најде работа каде и да е во светот, затоа не зборувајте без да знаете за тоа. Се разбира, никој никогаш не е убава земја како Турција, не можам да ја сменам локацијата на Турција, но околностите секогаш ги водат луѓето на друга партија. 

    KAZENIS
    Учесник

    Што ќе сториме тогаш ќе се откажам од сето ова?

    Mineralwasser
    Учесник

    Ако жалиш што дојде, зошто не се вратиш пријателе, најдов работа штом дојдов, како е оваа работа? Кој сака да работи може да најде работа каде и да е во светот, затоа не зборувајте без да знаете за тоа. Се разбира, никој никогаш не е убава земја како Турција, не можам да ја сменам локацијата на Турција, но околностите секогаш ги водат луѓето на друга партија.  

    Ако беше до мене, веднаш ќе се вратам! но мојата сопруга не ausbildung ние мора да остане за него .. кога станува збор за наоѓање на работа, во зависност од тоа каде живеете промени.

    Mineralwasser
    Учесник

    Што ќе сториме тогаш ќе се откажам од сето ова?

    Ако сте задоволни со својот живот, зошто би се откажале од...

    фурдом
    Учесник

    Ако беше до мене, веднаш ќе се вратам! но мојата сопруга не ausbildung ние мора да остане за него .. кога станува збор за наоѓање на работа, во зависност од тоа каде живеете промени.

    Не е релевантно, јас живеам во источна Германија. Странското население тука е многу мало во споредба со Западна Германија. Има помалку можности за работа од Западна Германија и тука има повеќе странски непријателства. Можете ли да ми кажете како е? Овде видов многу Турци и и давам право на германската држава да работи. Пријателе, ако не најдеш работа, оди работај за 2,5 евро, оди таму работај, ако ти се допаѓа твојата работа ќе те земат на волзејт

    SİMURG
    Учесник

    Ако жалиш што дојде, зошто не се вратиш пријателе, најдов работа штом дојдов, како е оваа работа? Кој сака да работи може да најде работа каде и да е во светот, затоа не зборувајте без да знаете за тоа. Се разбира, никој никогаш не е убава земја како Турција, не можам да ја сменам локацијата на Турција, но околностите секогаш ги водат луѓето на друга партија.  

    Пријател на ФУКС Се согласувам со тебе до крајот. Ви препорачувам на пријател ИМАЛЛ кој направил совети за злато, ако започнеш брак со план Б, веќе ќе жалиш.
    Јас сум медицинска сестра овде во денешните услови што ја освојувам многу добро. Моите услови се во ред, но ништо не може да ме обесхрабри од мојата сопруга.
    Но, мојата сопруга е многу важна со нејзиното слепо око секаде каде што одам.
    Но, тоа е земја каде што оние кои одат со различни планови може да бидат несреќни.

    KAZENIS
    Учесник

    Ако сте задоволни со својот живот, зошто би се откажале од...

    Според написот напишан од вашиот пријател, мораме да се откажеме .. !! aLmanya нема лоша работа нема живот нема вода не ова .. би сакал да го прескокнам советот, но ми дојдеш лошо дојде до мене лошо дојде да те лошо дојде до тебе ..
    Како резултат на тоа ми се допаѓа и сакам да бидам до она што го сакам .. секој човек сака да живее во својата земја, но што ќе сторите кога не можете?

    возвишена
    Учесник

    здраво штутгартли,

    Допревте многу убава тема. Се разбира, тука има и некои исклучоци.
    Но твојата опсервација е точна... се согласувам со тебе.
    (Или дали си увезен како мене? ;D)
    Едниот кој дошол во Германија се покајал, а другиот кој не можел да ...

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 108)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.