Престој, неограничено право на престој во Германија и германско државјанство..!!

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Baybars
    Учесник

    Овие теми се напишани под различни наслови на темите и тие исчезнуваат од време на време. Се обидов да ги соберам и сакав да ги уредувам под овој наслов. Ако има некои пријатели, тие ќе имаат корист од тоа и ќе го додадам во делот за мојот потпис.

    Visum – Visa: Тоа е право што го даваат конзулатите за најмногу 3 месеци.

    Aufenthaltserlaubnis – Право на престој: Тоа е право на привремен престој доделено од Канцеларијата за странци во Германија.

    Unbefristet, Niderlassungserlaubnis – Неограничена сесија: порано Unbefristet, сега позната како Niderlassungserlaubnis, неограничени права на престој

    Дојче Стаатсангерајгкејт, германско државјанство за оние кои и онака ја сакаат функцијата

    Сега сте ја добиле визата преку обединување на семејството и сте дошле во Германија.Првото нешто што треба да направите е да отидете во канцеларијата за странци што е можно поскоро, дури и ако имате време, и да аплицирате за престој – Aufenthaltserlaubnis.

    ..ако вашиот брачен другар е германски државјанин, прво ќе добиете дозвола за престој на 1 или 2 години, а потоа повторно на 1 или 2 години ако ја продолжите. Кога ќе наполните вкупно 3 години, имате право да аплицирате за неограничена виза – Niederlassungserlaubnis. Ова е утврдено со 28 став од 2 член од Законот за престој, го додавам линкот подолу, оние кои сакаат можат да влезат и од таму да ја прочитаат германската верзија..

    Линк: https://www.juraforum.de/gesetze/aufenthg/28-familiennachzug-zu-deutschen

    ..ако вашиот брачен другар е турски државјанин, ќе добиете право на престој 1 или 2 години, со времетраење варира во зависност од градот, додека не ги завршите овие 5 години. На крајот на 5-тата година можете да аплицирате за неограничена виза - Niederlassungserlaubnis, ако ги исполнувате и другите услови, на пример 60 месеци. Како да сте извршиле исплати во пензискиот фонд, односно да сте вработен. Овие услови ги одредуваат 9-те страни наведени во 2-ри став од член 9 од Законот за седница.Останатите услови можете да ги прочитате од линкот.

    Линк: https://www.juraforum.de/gesetze/aufenthg/9-niederlassungserlaubnis

    – Се разбира, дури и ако вашиот сопружник е Германец или Турчин, еден од основните услови е да мора да ги посетувате курсевите за интеграција и да бидете успешни пред неограничената виза –


    Да дојдеме до германско државјанство:

    Правото на натурализација е регулирано генерално со членовите 8, 9 и 10 од Законот за државјанство. Соодветно на тоа, членот 8 ги регулира општите права, членот 9 ги регулира правата на оние кои се во брак со германскиот брачен другар и членот 10 ги регулира правата на преостанатите странци, односно оние кои не се во брак или кои остануваат во Германија на некој начин.

    .. Соодветно на тоа, членовите 8 и 9 ги регулираат правата на оние кои се земени. Овие написи исто така не пишуваат ништо директно поврзано со годината. Но, во пракса, се омаживте за германски брачен другар и дојдовте во Германија на крајот на 5-та година.Имате право да аплицирате за германско државјанство доколку ги исполнувате другите услови. други услови, како што е познавање германски јазик, полагање тест за државјанство, основни информации за Германија, не добивање социјална помош и други .. Ги додавам врските во овие статии на следното.

    Член 8 Врска: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,8
    Член 9 Врска: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,9

    Апликацијата за времетраењето е на овој линк: https://www.duesseldorf.de/buergerinfo/33/03/31eb02.shtml

    Членот 10 го регулира правото на стекнување германско државјанство за турските граѓани. Соодветно на тоа, еден од условите е да престојувате во Германија 8 години и да ги исполнувате другите услови што ги исполнуваат оние што се во брак со мажена сопруга погоре. Додавам ја врската подолу во овој закон ..

    Член 10 Врска: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,10

    Покрај тоа, можете да ги најдете сите закони за престој на оваа врска:

    https://www.jusline.de/Aufenthaltsgesetz_%28AufenthG%29_Langversion

    Законите за државјанството се исто така на оваа врска:

    https://www.gesetze-im-internet.de/rustag/BJNR005830913

    Можеш да најдеш.

    Ако имате какви било прашања, можете да ги поставите овде. Се надевам дека им помогна на пријателите што ја сакаа темата ..

    EL-TURCO
    Учесник

    благослови ги рацете ..

    Baybars
    Учесник

    благослови ги рацете ..

    Ви благодарам, се надевам дека не ги искажувам ситуациите на погрешен начин .. затоа ги дадов врските на вековите .. кои сакаат да проверат од таму за потврда секако ..

    tugce_doerj е
    Учесник

    многу добро здравје на baybars рака. Па, моето прашање е дали работи исто за секоја држава? Бидејќи во моето место на живеење има германски државјанин и тој живееше тука 8 години и мораше да плати данок за 5 години. жената стана германски државјанин откако ги направи овие. жената дошла од Виетнам, а не Турчинка. можеби друга апликација за нив?

    fuk_xnumx
    Учесник

    Туге, кога ја прочитав одлуката, мислам дека мора да биде секаде исто, некој оженет со германски државјанин мора да остане во Германија 3 години и за 2 години мора да биде во брак со германски државјанин, вкупно после 5 години се раѓа правото на германско државјанство. https://www.duesseldorf.de/buergerinfo/33/03/31eb02.shtml  Го кажува истото како што велам јас.И 8-годишното правило важи за турските граѓани.

    Baybars
    Учесник

    многу добро здравје на baybars рака. Па, моето прашање е дали работи исто за секоја држава? Бидејќи во моето место на живеење има германски државјанин и тој живееше тука 8 години и мораше да плати данок за 5 години. жената стана германски државјанин откако ги направи овие. жената дошла од Виетнам, а не Турчинка. можеби друга апликација за нив?

    Нормално, истото за сите странци во законот за државјанство, напишано погоре на хоризонтот. Ова 5-годишно прашање за плаќање данок не е веќе државјанство, тоа се однесува на niederlassungserlaubnis .. Членовите 8 до 9 ги регулираат правата на државјанство на германските. Таму тој не ја спомнува својата професија ниту оваа година. 8-годишниот настан е донесен и во 10-от напис.
    – Сега, кога не минува годината, како се разликуваат правата на државјанството на оние со германски сопружници? Тоа прави разлика во пракса. Пример за ова дадов од општина Дизелдорф. На официјалната страница на општината се споменуваат 5 години.

    tugce_doerj е
    Учесник

    Бидејќи тој не даде години во одлуката, може да биде различно насекаде. Theената тука ми кажа околу 8 години. и 5 години данок.

    Добив виза за 3 години за обединување на семејството. Овие сура се разликуваат на други места за брачниот другар на германски државјанин. Секаде е различно, не разбрав, па го нема. Има држава, секој во оваа држава одржува ред по своја желба. Никој никому не може да даде јасен одговор бидејќи правото на едната држава не важи за другата држава. :политика:

    Baybars
    Учесник

    Бидејќи тој не даде години во одлуката, може да биде различно насекаде. Theената тука ми кажа околу 8 години. и 5 години данок.

    Добив виза за 3 години за обединување на семејството. Овие сура се разликуваат на други места за брачниот другар на германски државјанин. Секаде е различно, не разбрав, па го нема. Има држава, секој во оваа држава одржува ред по своја желба. Никој никому не може да даде јасен одговор бидејќи правото на едната држава не важи за другата држава. :политика:

    не, погледни, не е таму, сега законите не се разликуваат од држава до држава, има само разлики во ситни работи, има разлики во државите што се однесуваат себеси .. затоа што работите како правата на престој и државјанството се однесуваат на цела Германија .. нема правни разлики во овие големи работи .. закон за престој само еден закон за државјанство ..

    Сега, вие сте во право, велите дека има пример пред мене секако .. само правата на државјанство на лицето кое е во брак со овој германски брачен другар беше ново ослободено во 2005 година. Можеби лицето што го спомнавте поминало на германско државјанство во претходниот период. Ова е веќе јасно напишано во член 10, членот 8 вели дека лицето кое ги исполнува условите од членовите 9 и 9 има право да помине германско државјанство .. Напишано е на страницата на официјалната страница во Дизелдорф, и е напишано на уште многу страници и јас го избрав тоа ..

    tugce_doerj е
    Учесник

    Па, се разбира, таа жена беше прилично постара, мислам дека ја доби визата пред 2005 година, види, јас не ја прашав жената за тоа. Тогаш тоа е нормално. Во ред :)

    Baybars
    Учесник

    Па, се разбира, таа жена беше прилично постара, мислам дека ја доби визата пред 2005 година, види, јас не ја прашав жената за тоа. Тогаш тоа е нормално. Во ред :)

    Погледнете сега ова е статија од Минхен; За оние кои зафатиле работа, ќе им се обезбеди јасно напишан временски период;

    Die Ermessenseinbürgerung (8 9, XNUMX СТАГ)
    Die Ermessenseinbürgerung gilt für bestimmte Ausländergruppen wie zB Ehegatten von
    Дојчен, Анерканте Флухтлинге, Ехемалиге Дојче Стаатсангејриге итн., Умираат под
    erleichterten Voraussetzungen (= Kürzeren Aufenthaltszeiten) eingeburgert werden können.
    Für Ehegatten von Deutschen gilt in der Regel eine Wartezeit von drei, für anerkannte
    Flüchtlinge von sechs Jahren. 
    https://www.auslaenderbeirat-muenchen.de/publi/staatsang.pdf

    Дортмунд, Бохум го вели истото на страниците на тие места .. Јас не ги додавам поради оваа едноставност, така што темата не е долга на крајот на годината ..

    tugce_doerj е
    Учесник

    Разбирам. Како и да е, имаме уште неколку години да ги погледнеме тие работни места, дотогаш ќе се смени 50 пати повеќе :haha:

    Baybars
    Учесник

    Разбирам. Како и да е, имаме уште неколку години да ги погледнеме тие работни места, дотогаш ќе се смени 50 пати повеќе :haha:

    `

    Дали имате намера да станете германски државјанин?

    EL-TURCO
    Учесник

    Мислам дека германското државјанство не е толку привлечно како порано.
    -Најважното нешто што треба да се земе предвид е дека кога лице со вид на вработување станува германски државјанин, уверенијата ССК-Багкур умираат.Па луѓе, старосната граница за пензионирање во Турција ја нарекоа старосната граница за пензионирање во гроб, немаа поим за луѓето овде, дури ни во гробот, туку само кога ќе се исуши коската (Секој што има малку познавање за просечната возраст на Турција ќе се согласи со мене! Не можеме да живееме 85-90 како Германците….
    Дали и рековте на жена од 65 години, таа загледа во лицето - половината од 55-60 години е мртва, јас сум готов, не се крева длабоко (генерализација)
    – 2. Право на сопственост во Турција 8. Ако не се лажам, до пред 5 години странците не можеа да стекнат имот во Турција, продажбата на куќи беше прекината - можеби е донесен нов закон, не знам многу за тоа.
    -Има и друга страна на овој свет.Луѓето сакаат да бидат погребани таму каде што се родени (барем јас).
    – И да имам 4 германски пасоши, нема да ми треба пасош кој од илјада километри ќе биде очигледен дека сум Турчин...
    – Текот на возот воопшто не е лош, ако имаме среќа, не би било лошо да поминеме летен живот во воз на возраст од 50-60 години.. Дали ќе дојдеме пак, да ја продадам мајка му на светот...
    тоа е моја идеја.

    Baybars
    Учесник

    Мислам дека германското државјанство не е толку привлечно како порано.
    -Најважното нешто што треба да се земе предвид е дека кога лице со вид на вработување станува германски државјанин, уверенијата ССК-Багкур умираат.Па луѓе, старосната граница за пензионирање во Турција ја нарекоа старосната граница за пензионирање во гроб, немаа поим за луѓето овде, дури ни во гробот, туку само кога ќе се исуши коската (Секој што има малку познавање за просечната возраст на Турција ќе се согласи со мене! Не можеме да живееме 85-90 како Германците….
    Дали и рековте на жена од 65 години, таа загледа во лицето - половината од 55-60 години е мртва, јас сум готов, не се крева длабоко (генерализација)
    – 2. Право на сопственост во Турција 8. Ако не се лажам, до пред 5 години странците не можеа да стекнат имот во Турција, продажбата на куќи беше прекината - можеби е донесен нов закон, не знам многу за тоа.
    -Има и друга страна на овој свет.Луѓето сакаат да бидат погребани таму каде што се родени (барем јас).
    – И да имам 4 германски пасоши, нема да ми треба пасош кој од илјада километри ќе биде очигледен дека сум Турчин...
    – Текот на возот воопшто не е лош, ако имаме среќа, не би било лошо да поминеме летен живот во воз на возраст од 50-60 години.. Дали ќе дојдеме пак, да ја продадам мајка му на светот...
    тоа е моја идеја.

    – Дали е сигурно истекот на овие ССК периоди? На пример, еден мој роднина, адвокат, ми рече дека можеш да броиш колку време си работел во Германија во Турција, дали е сигурно дека соодветно ги убиле периодите?
    - Овие странци до неодамна немаа право да поседуваат имот во Турција, како што кажавте, но во рамките на законите за хармонизација на ЕУ го сменија ова, им овозможија да поседуваат имот преку фирма, сега одеа да се смени и тоа.Не знам што правеле ама можат и да се стекнат со имот без директно посредување во фирма.Секако дека би го признале правото.Во светот законот се менува еднаш неделно во Турција..

    – Како што напоменавте, постои и другата страна на овој свет, но мораме да размислуваме и од оваа гледна точка, има многу гробови асхаби и Акинци во светот кои не биле погребани во сопствената татковина.. Јас дури прочитај еднаш дека имало гробници на напаѓачи во срцето на Европа, па дури и во средината на Германија.. Се разбира, ние не сме ниту асхаби ниту Акинџи. :)

    . Освен западните услови што ги спомнавте, и јас размислувам за тоа .. Ако Турците што живеат во Германија ќе останат долго во Германија, сите тие мора да бидат германско државјанство .. Во согласност со неговата погодност или тешкотии .. Да се ​​создаде лоби За потенцијалот за гласање .. Се разбира, ние се собираме под еден покрив во Германија. Колку би било реално да ги извршуваме нашите активности, но најмалку 500.000 Ерменци во Франција треба да имаат германскиот парламент да има над 2 милиони Турци кои живеат во Германија да прават што можат за Саркози.

    Се разбира, ние сме во право и лево меѓу нас. Алави сунит, не религиозен. причест или не .. покрај тоа што треба да биде во наша голема jeубомора за масовното движење, еден од најголемите проблеми на кои им треба асмамиз .. како барем овде, така што мислите дека интересите на Турција и нацијата во лобирање за пребарување мора да бидат внатре. ако денес се направи истражување. Дали Турција ќе влезе во европската унија .. не можете да влезете во насока на запчаникот на Турција во Европа ќе ги користи гласовите претпоставувам ..

    fuk_xnumx
    Учесник

    Абу бас до крајот кога станува збор за Халкисин ССК време дојде ново собрание, но јас точно ја знам содржината на жалост кога и не мислам дека тоа е веќе таму откако мојата 23-та година во Турција не направи осигурување еден ден, дури и исплатата на придонесите го стори тоа универзитетски живот што е со осигурената деловна активност не е некогаш директна Германија барајќи презентација локалитетите сега имаат зошто моето гецмејим.авантај државјанството да добие повеќе знам и да гласам права како да признаам право да се избегне да се третираат како странец во толку Yasya многу oluyor.s Бугарија Бугарија нервозен премногу Турчин државјанин на вратите на луѓето, тогаш almanvatadnaslig дека на крајот на оваа суровост јужна држава. што се однесува до правото да се здобијат веќе сите однапред со бундугушот за турско државјанство што треба да се примени на синиот картон затоа што знаеме систем за кој сите најмалку правиме што е yaradig за тоа како kullanilams gerektiğni и blue kartd исто така излегуваат од новите закони што ги имаат во Турција при влегувањето во сила на влакното за гласањеоперации gerceklestirebilcek стоки купуваат земјиште што добиваат такви апликации може веќе да бидат сини картони yapiliyor..b законот проширен од olcak поактивен и sunulcak како алтернатива на германскиот државјанин роден во Турција јас вашиот канатинд сум секој граѓанин на Турк што добива државјанство на gecmeli..v 60 до 70 години имаме Турција Backson дури и веќе запчана за влез dusnuy предизвика несреќа не живее Туркиједе Туркијед прими неколку илјади турски граѓани кои живеат во аланијадан Мислам дека тие го искористуваат државјанството за нас од сите правци

    – Дали е сигурно истекот на овие ССК периоди? На пример, еден мој роднина, адвокат, ми рече дека можеш да броиш колку време си работел во Германија во Турција, дали е сигурно дека врз основа на ова ги убиле периодите?
    - Овие странци до неодамна немаа право да поседуваат имот во Турција, како што кажавте, но во рамките на законите за хармонизација на ЕУ го сменија ова.. Им овозможија да поседуваат имот преку фирма. Сега беа ќе се смени и тоа.Не знам што направиле,ама можат и да стекнат имот без директно посредување во фирма.Секако дека би го признале правото.Во светот законот се менува еднаш неделно во Турција.

    – Како што напоменавте, постои и другата страна на овој свет, но мораме да размислуваме и од оваа гледна точка, има многу гробови на асхабите и на Акинци во светот кои не се закопани во сопствената татковина.. Јас дури читај дека има гробници на напаѓачи во срцето на Европа, дури и среде Германија.. Се разбира, ние не сме ни придружници ни Акинци. :)

    . Освен западните услови што ги спомнавте, и јас размислувам за тоа. Ако Турците кои живеат во Германија ќе останат во Германија долго време, сите тие треба да бидат германско државјанство .. Во согласност со неговата погодност или тешкотии .. Да се ​​создаде лоби за потенцијалот за гласање .. Се разбира, нашиот покрив Би било реално да се собереме и да извршуваме активности за лобирање во Германија, но најмалку 500.000 Ерменци во Франција треба да имаат германскиот парламент над 2 милиони Турци што живеат во Германија да прават што можат за Саркози. Ова е првиот начин да се добие потенцијал за гласање. ..

    Се разбира, ние сме во право и лево меѓу нас. Алави сунит, не религиозен. причест или не .. покрај тоа што треба да биде во наша голема jeубомора за масовното движење, еден од најголемите проблеми на кои им треба асмамиз .. како барем овде, така што мислите дека интересите на Турција и нацијата во лобирање за пребарување мора да бидат внатре. ако денес се направи истражување. Дали Турција ќе влезе во европската унија .. не можете да влезете во насока на запчаникот на Турција во Европа ќе ги користи гласовите претпоставувам ..

    EL-TURCO
    Учесник

    кажи ми да одговорам

    - Имам близу 3500 дена осигурување во ТР и плус воен рок! Овие исчезнуваат кога ќе станам германски државјанин. Но мојата работа во Германија се додава кога сакам да се повлечам од ТР. Возраста за пензионирање е многу погодна во ТР. рече, просечниот животен век во Германија е 77% за мажите, 82% за жените и 60% за жените во ТР.Се движи околу 65-80%.Па, бидејќи јас сум Турчин Туркоглу и поради наследни причини, јас не ми се верува дека ќе видам 90-XNUMX%...
    -Кога законот за двојно државјанство ќе стане неограничен за нас Турците (моментално 18-23 години) како што се применува за државјаните на другите земји од ЕУ, тогаш ќе станам државјанин.Ако треба ќе чекам и 10 часа на бугарската граница. нема да ми помине поради моето турско... Нема граница за државјанство.10 години не се мерат со 15 години.Тоа е тоа во секој случај.Не е.. Чудно, политичарот кој се вика Мекалистер е заинтересиран за ова прашање, иако тој е двограѓанин, има негативен став за прашањето за двојното државјанство, но го јаде кремот од тоа...
    – Како што кажа, јас не сум ни придружник, ни напаѓач.
    -Најдоброто нешто што го правиме е што не можеме ништо да завршиме како што почнавме!Имаме многу проекти но немаме крај.Затоа концептот на лобирање е многу долг.Еве ти, минатата година во Бремен е основана Турската партија година, минатиот месец премина во ЦДУ, нејзин претседател и заменик... За која политика зборуваме...
    -Без навреда за никого, но се додека овие курдски граѓани имаат проблеми меѓу нас, нашата борба нема да заврши (за жал, има и такви кои не можат да стомачат да живеат под исто знаме... Како и да е, ова е друга тема за дискусија, ве молам. не коментирајте за ова прашање, инаку прашањето ќе се збуни.
    -Уфук јас самиот живеев 15-16 години во Аланија.Десната комшика во станбената зграда ми беше на пример германец.Затоа тоа го кажувам затоа што кога ќе наполнам 50 ќе избегам и јас :-) Секако , прво треба да го платам долгот на куќата што ја купив. :-)

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 41)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.