Негативни ефекти од немањето постојан престој „Niederlassungserlaubnis“

> Форуми > Деловен и работен век во Германија > Негативни ефекти од немањето постојан престој „Niederlassungserlaubnis“

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    istanbullu е
    Учесник

    Здраво пријатели, сите честитки

    Поминаа 20 месеци откако дојдов во Германија и тие ми ја продолжија сесијата за 1 години по 2 година кога пристигнав. Во меѓувреме, дадов / завршив курс за интеграција + испит за државјанство.
    Слушнав дека бидејќи мојата дозвола за престој не е на неопределено време, може да има проблеми во банкарството (добивање кредитна картичка - земање кредит) и наоѓање работа. (Се чини дека претпочитаат неопределени сесии)
    Јас дури и слушнав како тебе, не треба да барате дозвола кога ќе заминете за работа што ја внесовте. Дали имаме пријател кој има проблеми со овие или други проблеми?

    Јас би сакал вашите коментари од пријатели кои се познавања / искусни во ова прашање.

    Здраво на сите семејства на Алманкакс.

    yenicerixnumx
    Учесник

    Брат ми, брат ми.

    Како прво, дозволете ми да го напишам она што го доживеав за банката. Почнав, ја искористивме заедничката сметка во банка со мојата сопруга, а потоа ја отворив сметката од банката кога на работното место се даде вефераги. пред сè влегов во куќниот настан. Мислев дека ќе земам станбен заем, отидовме во банка, бидејќи мојата сесија беше до 2020 година, ниту една банка не сакаше заем за дом. тие не дадоа. Тие рекоа дека кога периодот на сесија е неопределен, тие користеле многу рабат за да не пропуштат доаѓање или нешто слично. тогаш се обидов да добијам нормален заем. овој пат, тие ја направија пресметката со максималниот износ што можам да го вратам, важечки до последниот месец од мојата сесија. Така на пример, да претпоставиме дека сесијата завршува во вториот месец од 2017 година. Потребни ви се и 2 евра. Колку можете да ги вратите ратите 1000. Вие не може да се мачите. но јок не прифаќај тарго, спарда, спаркасе, шишиња ако речеш дека можам да плаќам 250 евра месечно. Треба да плаќате 100 месечно. И секако каматните стапки се највисоки. Постои страница наречена чек250. Анџеботи ви наоѓаат заеми со најниска камата. За жал, оние што имаат картичка за привремен престој не можат да имаат корист од тарифите таму. Со други зборови, дури и ако не сте слободни, задолжителната седница мора да биде на неопределено време, се разбира за овој долгорочен долг. Што направив, отидов да купам автомобил, отидов во галеријата го купив автомобилот што го сакав со 24% најлогично дојде ова.
    Добив кредитна картичка овде, еден пријател ме препорача. Ми работеше многу добро. Можете исто така да аплицирате доколку сакате. Тие започнуваат од границата 1000.
    Ако поентата е degisimi законски 1 години во логистиката сакате да сакате да излезете потреба да се направи најмалку 4 недели забележите пред поаѓање. оваа сесија е иста, дури и ако не е. не треба да барате посебна дозвола во негово отсуство.

    istanbullu е
    Учесник

    Повторно честитки,

    Ви благодарам брат yeniceri57 за долгата и описна статија. Внимателно прочитав што ми рече. Со други зборови, ако сесијата не е неограничена, тие или ги одржуваат каматните стапки високи или ги намалуваат периодите на рата. Така, засега нашето финансиско работење работи во нивна корист. Ако не ви пречи, можете ли да го споделите името на оваа кредитна картичка?

    Исто така, имам двојно државјанство, па ќе се обидам да ја направам сесијата неограничена пред да ги пополните 3 години. Како резултат на тоа, завршив сè што сакав врз основа на интеграција.
    Не мислам дека ќе сакаат, но ќе пробам шанса.

    Ви благодариме повторно за вашиот одговор.
    Поздрав и поздрав…

    yenicerixnumx
    Учесник

    брат ми со истиот глас

    Ова се луѓе кои се безбедни. Уште еднаш ги изгоревме нашите животи. без кредит побарајте од нас да бидеме како ние сме на ист начин како што се.
    Јас те прашав bxnumx документарец ausländerbehorde што прашувате. тој не рече. Реков дека треба да чекате на седницата. тие не го дале тоа без причина. но вашата ситуација е подобра од различното прашање.

    selametle

    бездушно
    Учесник

    Со почит кредитна случај сакав да даде кредит на примерите што ги дадов се сесии од 27 месеци Targobank 5 години, но 19.000 евра 31.000 back-плати, итн сакате да немаат Шуфа, но не и вашиот најниска и слично, при што е годината 4 7.500 Euroline за ограничување на кредитна картичка имам јас ода непречено 11.35 тие ќе го оценувате по 12.500 евра за две годишен creditplus судски bankarama на checkxnumx повеќе кредити добиени траење сесија подготви примена 24 месеци yaptim 24 евра aldim 12.500-4 пиштол во пари gelf на 5 back-up ODE и 13.177 евра интерес рати, се разбира, не е нешто што навистина се високи, но не можат да си дозволат вода на месечна 677 евра. искра, па мој. Јас не ја добив мојата банка 548 ќе му даде интерес на еврото на 10000 за еврото. Мојот совет, како што велат другите пријатели, добива одличен кредит од check900. Не земајте кредит од клупата за таргети, високо препорачливо од мене. Не можам да земам долгорочни кредити, но не можам. Правев пракса до еден месец. Приходи

Се прикажуваат 4 одговори - 1 до 4 (вкупно 4)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.