Потребни документи за туристичка виза

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    fuk_xnumx
    Учесник

    ВАЖНО: Документите мора да се достават по редослед на пошта
    2.  [  ]  Evraklar şahsen teslim edilmeli
    3.  [  ]  2 adet Biometrik vesikalık resim
    Ознака на сликата;
    * Последниот 6 треба да се повлече за еден месец за да го одрази најновиот изглед
    * 45 мора да биде X X NUMX милиметри во големина.
    * Рабовите треба да бидат без рамка
    * Лицето треба да се одрази од предната страна, вашата глава отворена и твоите очи да бидат видливи

    4.  [  ]  İlk veriliş tarihi 10 yıldan eski olmayan en az 6 ay geçerli TC Pasaport
    Најмалку страници на 2 мора да бидат празни за да се отпечати визата во пасошот.

    5.  [  ]  Pasaport fotokopisi
    6.  [  ]  1 adet Schengen vizesi Başvuru Formu
    Целосно читлива форма за аплицирање на 1, потпишана од подносителот во свој ракопис. Пред да аплицирате за формуларот, можете да добиете бесплатно од влезот на делот за виза или од страната на конзулатот.

    7.  [  ]  Davet eden kişiden,6 aydan eski olmayan Turistik davetiye aslı ve fotokopisi
    Поканата мора да биде издадена во согласност со членот 68 од Законот за престој во Германија.
    Поканата мора да содржи изјава во која се наведува дека финансиската состојба на поканетиот е испитана.
    Не важи за поканите издадени од нотар во Германија, освен за Канцеларијата за странци.

    8.  [  ]  Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, Seyahat ve Sağlık Sigortası aslı ve fotokopisi.
    Осигурувањето треба да ги опфати следниве услуги;
    – Tüm Schengen Ülkelerinde için geçerli olmalıdır.
    – Teminat limiti en az 30.000,- Euro olmalıdır.
    – Sigorta firmasının Schengen ülkeleri ve Lichtenstein da şubesi bulunmalı.
    – Acil tıbbi müdahale, hastanede acil yatılı tedavi ve hastalık halinde ikamet edilen ülkeye geri gönderilme masraflarını içermelidir.
    – Sigorta talep edilen vize süresini kapsamalı
    – Poliçede sigortanın tüm schengen ülkelerini kapsadığına dair ibare olmalı. Sadece Avrupa capında yazması yeterli değildir.
    – 65 yaşının üzerinde olan başvuru sahiplerinin yaptıracakları poliçelerde herhangi bir ihraç ve yaş sınırlaması olmamasına dikkat edilmesi gerekmekte.
    Осигурувањето не треба да специфицира временски интервал.

    9.  [  ]  Tam Tekmil Vukuatli Toplu Nüfus Kayıt Örneği aslı ve fotokopisi
    Оригинал и фотокопија од целосниот прифатен колективен регистрација на население Примерок од апликантот, чиј дел од мислите е целосно пополнет.
    Мајката, таткото, сите браќа и сестри, брачните другари и децата треба да бидат вклучени во документацијата.

    10.  [  ]  Antetli kağıda İmza yetkilisi tarafından  imzalanmış Çalışma belgesi aslı ve fotokopisi
    Во содржината на документот треба да се наведе работен период и должност во установата.

    11.  [  ]  Vize süresince işyerinden izin belgesinin aslı ve fotokopisi
    (За наставниците, дозвола мора да биде од Министерството за образование)

    12.  [  ]  İmza Sirküleri aslı ve fotokopisi VEYA Fotokopi üzerine şirket kaşesi ve imzası
    Во многу исклучителни случаи, ако оригиналот на циркуларниот потпис не може да се поднесе, документацијата може да се достави како фотокопија.
    Во овој случај, сепак, фотокопијата мора да го носи печатот на компанијата и потписот на службеникот за потпис.
    Таа мора да биде потпишана од страна на потписникот, инаку документите нема да бидат прифатени.

    13.  [  ]  Ticaret Odası kaydı aslı ve fotokopisi VEYA Fotokopi üzerine şirket kaşesi ve imzası
    Во многу исклучителни случаи, ако оригиналната регистрација на Стопанската комора не може да се поднесе, документацијата може да се поднесе како фотокопија.
    Во овој случај, сепак, фотокопијата мора да го носи печатот на компанијата и потписот на службеникот за потпис.
    Таа мора да биде потпишана од страна на потписникот, инаку документите нема да бидат прифатени.

    14.  [  ]  Güncel yıla ait Vergi levhası aslı ve fotokopisi VEYA Fotokopi üzerine şirket kaşesi ve imzası
    Во многу исклучителни случаи, ако оригиналниот даночен сертификат не може да се поднесе, документацијата може да се достави како фотокопија.
    Во овој случај, сепак, фотокопијата мора да го носи печатот на компанијата и потписот на службеникот за потпис.
    Таа мора да биде потпишана од страна на потписникот, инаку документите нема да бидат прифатени.

    15.  [  ]  SGK Hizmet fotokopisi, SGKnın kaşesi olmalıdır
    Интернет може да се испечати.

    16.  [  ]  SGK işe giriş bildirgesi fotokopisi. Fotokopi üzerine şirket kaşesi ve imza yetkilisinin imzası
    17.  [  ]  En son maaş bordrosu aslı ve fotokopisi
    18.  [  ]  Maddi ve Mali durumu gösteren tüm evrakların aslı ve fotokopisi
    (Документи документи на куќи, земјиште, станови, договори за изнајмување кои го докажуваат приходот од наемнини, лиценци за возила, дефект на сметка кој покажува влез и излез)

    19.  [  ]  Başvuranın kaldığı eve ait Tapu veya Kira kontratı aslı ve fotokopisi
    Ако треба да се претстави земјиштето дело и не е јасно дека има куќа на земја, мора да се поднесат документи за докажување дека тоа е куќа или живеат. На пример: електрична енергија, вода или телефонски сметки.

    Закупот мора да ја содржи киријата.

    20.  [  ]  Başvuru sahibinin nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
    21.  [  ]  Var ise Sağlık karnesi VEYA Bağkur yazısı aslı ve fotokopisi
    22.  [  ]  Vize İşlem ücreti, 60 Euro
    Евра и мора да се донесат во целост

    23.  [  ]  Başvuru sahibi evli ise ve eşi çalışıyor ise, gelirini kanıtlayan evrak mutlaka sunulmalıdır
    Вработени плати, пензиски пензии документи, итн

    24.  [  ]  Var ise eski Pasaportlar sunulmalı

    Предупредување:
    Дојдете до конзулат 15 минути пред вашето време за назначување.
    Пред да поднесете барање до канцеларијата за виза, пријавете се на службата за UPS-от лоцирана во внатрешниот двор на одделот за виза и добијте ги сите информации во врска со враќањето на вашиот пасош,
    Кога одите на пријавата земете го вашиот мобилен телефон. Не внесувајте големи кеси, компјутери, стоки, нема место да ги доверите.
    Треба да ги донесувате сите општи документи што ги спомнавме целосно, но кога ќе одите на пријавата, конзуларниот службеник на благајната може да побара дополнителни документи поради посебни околности.
    Формуларот за аплицирање е бесплатен од влезот во делот за виза или можете да стигнете до страната на конзулатот пред да аплицирате. Формуларот мора да биде пополнет и потпишан пред назначувањето.
    По приемот на визата, веднаш проверете ја точноста на информациите за визата, особено датумот на валидност и името и презимето на визата. Ако има грешки, треба веднаш да се обратите до одделот за визи.

    Со почит,
    Германска амбасада / консултантска служба за информации и именување на визи

    fuk_xnumx
    Учесник

    вистински

    damlaözdem е
    Учесник

    Здраво, можете ли да ми помогнете. Сакам да ја поканам мојата свекрва во Германија како туристичка сама себеси calısmıyorum.esimin добивам многу малку. поканата на чеканката на мојата сопруга ќе биде сопственик на работното место на мојата сопруга за да се добие ефект од добра би се добие ако aacaba ве молиме помогнете sımdıden tsk ederim.bu во меѓувреме јас сум германски државјанин esim турски vatandası.esim патронада германски државјанин.
    />:(” title=”>:(” class=”bbcode_smiley” /></b></p>

		
        </div>
    </div>
    </div>
</div>
			
				<div id=

    EL-TURCO
    Учесник

    Здраво, можете ли да ми помогнете. Сакам да ја поканам мојата свекрва во Германија како туристичка сама себеси calısmıyorum.esimin добивам многу малку. поканата на чеканката на мојата сопруга ќе биде сопственик на работното место на мојата сопруга за да се добие ефект од добра би се добие ако aacaba ве молиме помогнете sımdıden tsk ederim.bu во меѓувреме јас сум германски државјанин esim турски vatandası.esim патронада германски државјанин.
    />:(” title=”>:(” class=”bbcode_smiley” /><br /></b></p></blockquote>
<p>davetiyenin kim tarafindan cikarildiginin pekte önemi yok.zamaninda da bana hic tanimadigim bi almandan davetiye gelmisti.davetiye kolay is teyzem konsoloslukta cok üstüne giderlerse kizimin patronu gönderdi davetiyeyi der dogrusunu söyler.bisi olmaz ordaki memurlar bizim gibi yüzlercesi ile hergün ugrasiyorlar.dogruyu yalanai zaten yakalarlar.rahat ol.davetiye cikarmaya kimin gücü yetiyorsa o cikarsin.kolay gelsin.</p>

		
        </div>
    </div>
    </div>
</div>
			
				<div id=

    adaizm е
    Учесник

    кој не е важно многу кога поканата е отстранета од мене. кој може да си го дозволи цикарзин.

    За да се ослободи од неговата свекрва четириесет салто, овој лудак неуки се обидуваше да го донесе следниот, хасин Аллах

    EL-TURCO
    Учесник

    ............

    damlaözdem е
    Учесник

    Ајде да обрнеме внимание на нашите зборови, молам! Имам свекрва и свекрва не ми е мајка canım.aramımız веќе се обиде оваа работа, но ние сме како двајца пријатели со мојата мајка не е никаква разлика за мене. Ви благодариме за вашите коментари.

    3,14
    Учесник

    –> Özel hayata müdahele edecek kelime ve cümleler kullanmayalim.

    adaizm е
    Учесник

    Ајде да обрнеме внимание на нашите зборови, молам! Имам свекрва и свекрва не ми е мајка canım.aramımız веќе се обиде оваа работа, но ние сме како двајца пријатели со мојата мајка не е никаква разлика за мене. Ви благодариме за вашите коментари.

    ben şaka yapmıstım ama sız ve dıger (şu an rumuzunu hatırlayamadıgım fotoda gozluk takmıs genc cocuk)ıkınızınde yenı ve agresıf tıpler oldugunuzu farketmemısım muhatab almayın benı emı..batunun ve ufugun dedıgı kadarsanız orada kalınız…….esenlıkler..

    verılen en guzel cevap sorakı sanıyelerde yapmıs oldugum suskunluktur…………………nokta

    esma 41
    Учесник

    ben şaka yapmıstım ama sız ve dıger (şu an rumuzunu hatırlayamadıgım fotoda gozluk takmıs genc cocuk)ıkınızınde yenı ve agresıf tıpler oldugunuzu farketmemısım muhatab almayın benı emı..batunun ve ufugun dedıgı kadarsanız orada kalınız…….esenlıkler..

    verılen en guzel cevap sorakı sanıyelerde yapmıs oldugum suskunluktur…………………nokta

    Почитуван Адаизмир,

    Се надевам дека нема да молчиш пред мене.

    Saka anlayisiniz ,uslubunüz mi demeliyim yoksa 'ifadeniz' mi ….

    За да се ослободи од неговата свекрва четириесет салто, овој лудак неуки се обидуваше да го донесе следниот, хасин Аллах

    ова не е нешто на што сме навикнати многу на овој Форум.
    Затоа, може да се појават недоразбирања и овие недоразбирања можат да бидат коригирани на почитуван начин.

    Ama bu ifadeniz…

    но се инфилтрира и дигер (не се сеќавам на псевдонимот во моментот, младо момче на фотографијата на гозлук) нов и агресивен лек за кој не сфаќате дека не го земате примачот emi ..batunun ve ufugun dedıgı kadarsanız orada kalınız…….esenlıkler..

    Мислам дека тоа никогаш не се случило.
    Некои од членовите што ги нарекувате „агресивни типови“ вложија големи напори на овој Форум.
    Можеби споделување на овие ветерани може да не му се допаѓа хоризонтот и на запад,
    тоа нема смисла. но ако (Јас би сакал да го наведете златото)
    ufuk ile batu не би било сосема исправно овие луѓе да ги „оцрнат и да изјават дека се агресивни“ кон некој нов (само затоа што не се согласуваат).
    Ако не сум во право со мојата последна реченица, исправи ја.

    Момчето што го нарекувате очила се нарекува чест (3,14), и како што напишав погоре, трудот е многу на форумот.
    Тој има многу напор на овој форум во Уфугун.
    Не знам кој е Бату.

    Водата е,

    Ова е форум, секој има некаков напор.
    Хоризонт Семејно обединување, Виза
    Тој се обидува да помогне.
    Честа има голема работа за германските субјекти,
    Освен темата, „кафе алманчакс“ има и многу труд.

    Misal vereyim …

    Хоризонтот понекогаш се „лути“ од „прогонот“ (ажурирање) на старите проблеми (како што го нарече тој).
    Можеби е во право, но не постои такво правило во овој форум.
    Isteyen istedigi zaman eski konulari 'hortlatabilir' – güncelliyebilir.
    Ова е тема помеѓу честа и хоризонтот, нека бидат меѓу себе.
    Ben karismam …
    Üyelerin arasinda gecen ' uyumsuzluklara' karisma adetim yoktur …
    dedigim gibi herkesin fikri benim icin önemlidir …
    ama uslub Foruma aykiri ise … iste o zaman karisirim …simdi yaptigim gibi.
    velahsl ..
    kac defa ifade ettim ama yine edecegim ….
    Не секој го има истото мислење.
    Ако тоа беше случај, Форумот ќе биде неподносливо, здодевно место за мене.
    Но, сите, почитмора да биде толерантна.
    Не мора да сака, сигурно не.
    Без оглед на твоето мислење, брани до крај.
    Но, не разбирам, зошто нашиот стил станува „грд“ и личен додека го правиме ова?

    Bilgi Paylastikca güzeldir …
    но со нашиот стил, ниво и почит
    поубав и светла.

    Моите почит.

    fuk_xnumx
    Учесник

    или Есма, овде ви кажувам сè меѓу нас и честа меѓу нас и честа меѓу нас и дебатата како што не можеме да се расправаме со борбата во таква ситуација ќе го ценам достоинството што го сакам во чест на старите прашања Не мислам дека мислам дека само старите прашања 3 4 годишни проблеми се сеуште во форма на најжешките Јас немам идеја за некој кој може да најде и да падне во обратна насока со некој во мојата форма и не сум коментираше за некој член на островот, не знаев никој од островот, не знам каде слушнал што рекол, но мислам дека не земав никакви пораки за островот, но како што реков, Јас немам никаква идеја, нема личен или друг вид проблем со никого

    3,14
    Учесник

    ben şaka yapmıstım ama sız ve dıger (şu an rumuzunu hatırlayamadıgım fotoda gozluk takmıs genc cocuk)ıkınızınde yenı ve agresıf tıpler oldugunuzu farketmemısım muhatab almayın benı emı..batunun ve ufugun dedıgı kadarsanız orada kalınız…….esenlıkler..

    verılen en guzel cevap sorakı sanıyelerde yapmıs oldugum suskunluktur…………………nokta

    –> Batu ve ufuk sana “özelden!” sanirim, ne demis bilemem… Diyecegim tek sudur: görünen köy var ya, iste o klavuz istemez.

    Saygilar………….

    3,14
    Учесник

    или Есма, овде ви кажувам сè меѓу нас и честа меѓу нас и честа меѓу нас и дебатата како што не можеме да се расправаме со борбата во таква ситуација ќе го ценам достоинството што го сакам во чест на старите прашања Не мислам дека мислам дека само старите прашања 3 4 годишни проблеми се сеуште во форма на најжешките Јас немам идеја за некој кој може да најде и да падне во обратна насока со некој во мојата форма и не сум коментираше за некој член на островот, не знаев никој од островот, не знам каде слушнал што рекол, но мислам дека не земав никакви пораки за островот, но како што реков, Јас немам никаква идеја, нема личен или друг вид проблем со никого

    –> Kardesim, senin yazini okumadan cevapladim az önce. özelden yazmamissin, önyargim icin affina siginiyorum. Baska da bir sey söylemek istemiyorum. Kalp kirmak sevmedigim bir seydir, kirdiysam da affola.

    Севгилер ..

    esma 41
    Учесник

    или Есма, овде ви кажувам сè меѓу нас и честа меѓу нас и честа меѓу нас и дебатата како што не можеме да се расправаме со борбата во таква ситуација ќе го ценам достоинството што го сакам во чест на старите прашања Не мислам дека мислам дека само старите прашања 3 4 годишни проблеми се сеуште во форма на најжешките Јас немам идеја за некој кој може да најде и да падне во обратна насока со некој во мојата форма и не сум коментираше за некој член на островот, не знаев никој од островот, не знам каде слушнал што рекол, но мислам дека не земав никакви пораки за островот, но како што реков, Јас немам никаква идеја, нема личен или друг вид проблем со никого

    Драг Уфук,

    Вие сте и ветеран на овој Форум.
    Вие им помагате и водите многу наши членови.
    Би сакал да ви се заблагодарам во оваа прилика.

    Верувај ми дека немам проблем со тебе
    И јас не се мешам во оние меѓу вас и честа
    üsttede belirttigim gibi. Kendi aranizda hal edin … etmissinizde.

    Бидејќи темата е отворена, малку
    Би сакал да „советувам“ со ваша дозвола.

    Вашето знаење и помош се од непроценлива важност за сите нас.
    Но, понекогаш вашиот стил е премногу „груб“ ако кажам како.
    Немам проблем со „тврдите“ методи,
    Напротив, сакам луѓе што се надвор.
    Вистински мисли, а не она што луѓето сакаат да го слушнат
    Луѓето кои можат јасно да изразат, за жал се многу малку.
    Вие сте една од овие луѓе.
    Но, не секој може да го „подигне“ овој стил, тие се чувствителни и неразбираат. :)
    Верувајте, јас многу добро знам што напишав затоа што некогаш и одамна
    Имав „воинствен“ „печат“ на овој Форум.

    Вашата цел е добра, тоа добро го знам но
    Понекогаш ве сакате премногу (не можете да најдете друг термин)  :D

    Dedigim gibi benim icin sorun degil ama … herkes ben degil ki  :D

    Се надевам дека може да објасни што сакам да кажам.

    Yinede …
    Прости ми ако повредам некого неволно.

    fuk_xnumx
    Учесник

    evet dogru bazen sert biranda parliyorum oda belki o anda ki piskolojimin etkisi bunlara dikkat etmeye calisiyorum zaman zamanda sanki üstüme onuyorlar gibi konusmalar oluyor bu beni geriyor daha gecen oldu formda hala duruyor baybarsin actigi ehliyet konusunda ordaki kisi bilgisayardan calismak aptallik diyor ama kimseden yorum cikmiyor burda sert ciktim biraz ama artik sakin olmaya calisiyorum ve formda kimle sorunum olursa ozelden aramizda o kisiyle cozeriz onur la ise ne kotu soz oldu aramizda nede kirici laf o anlik birseydi o anda kaldi simde onurla aramizda hic bir sorun yok onur cok iyi kalpli herkeze yardim etmeyi seven bu yardimi kendi icindegil allah icin yapan biri taktir ediyorum.senide tabiki cok sakin uyelerdensin gorudugum o iyi niyetli oldugundan kuskum yok ama sanada tesekkür ederim uyarilarin icin mutlaka dikkate alicam..

    adaizm е
    Учесник

    Да, вистина е, понекогаш силно светнам, можеби ефектот на мојата психологија во моментот кога се обидувам да обрнам внимание на овие, од време на време има разговори како да ме поправаат, ова ме прави нервозен, минатото е сè уште во форма. Излегов малку, но сега се обидувам да бидам смирен и ќе решиме со таа личност која е во форма со таа личност која е посебна и со чест, колку лош збор беше меѓу нас и штетниот збор беше моментална работа. Ценам некој што помогна за Бога, не само по себе. Секако, вие сте еден од многу мирните членови, не се сомневам дека има добри намери, но ви благодарам.

    Да, и јас бев срање. Се извинувам

    НА ЕДНА ..

    Уфук не ми кажа ништо
    hatta kac zamandır gorusemedık bıle onunla ,cocugun bı günahı yok yanı ben mesajları ters algıladım o sebepten …………Saygılarımlaaaaaaaaaaa

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 30)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.