duvarcı ustanız ahmet….

> Форуми > Cafe almancax > duvarcı ustanız ahmet….

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    emosh
    Учесник

    Мислам дека ова е најсмешната несреќа на светот ;D

    Заменик генералниот директор на KİPTAş, еден од установите на општината Митрополит, драг Емин Батур, раскажа за смешната несреќа што се случи на едно од градилиштата и му го испрати писмото напишано од мајсторот за asonидари за овој инцидент до неговиот началник.

    Почитуван градежен надзор,

    Во извештајот за работа несреќа напишав како грешка при планирање.
    Не го видовте доволно и ме замоливте детално да го објаснам. Настаните што ме предизвикаа да бидам хоспитализиран во моментот беа токму како што ги опишувам подолу.

    Како што знаете, јас сум aидар.
    Додека ја завршив работата на шестиот кат од зградата, некои тули се зголемија. Беше потребно да се спуштат овие тули, за кои проценував дека се околу 250 кг.

    Слегов долу, најдов буре, му врзав цврсто јаже, се искачив на шестиот кат.
    Јас го влечам јажето преку тркалото што се врти и го оставам крајот надолу.
    Повторно се спуштив долу и го повлеков јажето по бурето до шестиот кат.
    Го врзав крајот на јажето на солидно место и повторно го повлеков нагоре.
    Ги наполнив сите тули во бурето.

    Отидов долу, го одврзав крајот на јажето што го врзав.

    Додека го одврзав јажето, одеднаш се најдов во времето.
    Како не можам да го најдам? Имам околу 70 кг. Бурето од 250 килограми нагло падна, ме влече нагоре.
    Не можев да замислам да го испуштам јажето од возбуда и изненадување.

    На половина пат се судривме со полното буре.
    Се сомневам дека во ова време ми се скршија десните ребра.

    Кога бев само горе, моите два прста беа фатени во вртливото тркало со јажето.
    И прстите ми беа скршени во ова време.

    Во меѓувреме, излезе дното на бурето што удираше на земја, тули се расфрлаа наоколу.
    Кога бурето стана полесно, овој пат почнав да се спуштам и бурето почна да се искачува, а на половина пат повторно се судривме со бурето.
    За тоа време ми се скрши коската на левата нога.

    Мислев да го пуштам јажето со животна крпа. Кога погледнав нагоре, го видов празното буре како се соочува лице в лице.
    Мислам дека така ми пука во черепот.

    Се онесвестив, ги отворив очите во болницата. Го молам Семоќниот Бог да ги заштити сите негови слуги од вакви невидливи несреќи и со почит ги бакнувам вашите раце.

    Duvarcı Ustanız Ahmet…

    jentzsch2
    Учесник

    Allah acil sifalar versin.Ne diyeyim.Cizgi film gibi…

    sevval
    Учесник

    Навистина е смешна несреќа, но ајде да кажеме дека беше несреќа ;D ;D

Се прикажуваат 2 одговори - 1 до 2 (вкупно 2)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.