Ајде да создадеме командни реченици од командни режими.

> Форуми > Германски форуми и германска практика > Ајде да создадеме командни реченици од командни режими.

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    hasanxnumx
    посетител

    Здраво Пријатели,
    Сакав да отворам такво прашање затоа што во секојдневниот живот, меѓу пријателите и особено на работните места, се среќаваме со реченици изразени со императив, затоа мислам дека нема да имаме потешкотии во разбирањето и зборувањето на императивните реченици. Се надевам дека тоа ќе биде корисно. Прво, да го сумираме кратко предметот:

     
    Der Imperativ (императивен режим): Се користи за упатување на барање, повик или налог до едно или повеќе лица. Казните за нарачки се прават на 3 лица
    Како да направите глагол „наредба“?
    Тековно време на слон „ду…“ Формуларот е напишан.Потоа последниот „ул“ Останатиот дел е императив глагол Пример: kommen (to come) -du kommerst(доаѓаш) -
    комм (дојди). допаѓа…
    Меѓутоа, ако глаголското стебло завршува со буквите -м, -н, -т, -д; корен -e Пример: Атмен (дишење) = банкоматe! (Диши!), Атмeт!(Дишете!), Атмен Сие!(Дишете!) итн...

    Постојат три типа на императивни режими.
    1. Imperativ Singular (du… /Form): Едно лице Тоа е повик упатен за (земате, давате, доаѓате, одите, отворате, затворате... итн.)
                                     Гехен: да одам. Ах! (Ти оди !)
    2. Imperativ Plural (Ihr… /Form): Група од две или повеќе луѓе Повици упатени кон коренот на глаголот. -t (Земете, давате, дојдете, одете, отворате, затворате... итн.)
                                     Гехен: да одам. Гехt ! (Ти оди !)
    3.Imperativ Formell/Höflichkeitsform(Sie… /Form): Одговорете на повик до едно лице учтиво и учтиво, без наредба. или официјален на начин да се изрази-ти- до коренот на глаголот.  -ен Сие (Земи, дај, дојди, оди, вклучи, исклучува, итн.)
                                     Гехен: да одам. Гехmk Сие ! (Одиш! -Pубезен, учтив повик за една личност-)
    Не:Во императивните реченици што можеме да ги сретнеме во секојдневните разговори “goods”=”ајде да видиме” значење, „doch“ = „на тебе, година“ значење и „залак“= "Те молам" се користи за омекнување на значењето на реченицата.Пример: Варте пати ! (Чекај Ајде да видиме !) Комм пати хјер! (Дојди овде Ајде да видиме !), Шпил док мит мир! (Играј со менеќе !), Kommen Sie за малку хјер! (ве молиме можеш ли да дојдеш тука!).
    *Ако предупредувањето дадено на генералот во редоследните реченици и негативните наредби „Нихт Офнен!“ „Не биди гладен!“глагол како во инфинитивна форма реченицата е утврдена.
    **„Сеин“ ve „Хабен“ Во императивните реченици, помошниот глагол ја има следнава форма:
            du–> Сеи             du–> Хаб                       
            Нејзините–> Сеид            Нејзините–> Хабт
            Можете–> Seien Sie     Можете–> Хабен Си

             Како резултат, да вежбаме со градење реченици за подобро разбирање на оваа тема.Со среќа на сите однапред…Првите реченици се од мене...

    Хер Сахин, Сеиен Си Герехт! (Г-дин Сахин бидете фер!)
    Spiel nicht auf der Straße! (Вие не играте на улица!)
    Ayse iß deine Suppe! (Ayse corbani ic!)
    Besucht eure Eltern! (Посетете ги вашите родители!)   

    ноќ2
    Учесник

    Пријавете се Кејн Кола!
    (Пијте кола!)

    „Многу корисна тема, честитки и благодарам Хасан аплауз :)“

    јас NİLSENA
    Учесник

    ду рухе!
    дали е добро Хасан

    јас NİLSENA
    Учесник

    ду рухе!
    дали е добро Хасан

    ноќ2
    Учесник

    Во слободно време!

    (Биди тивок )

    јас NİLSENA
    Учесник

    er nicht kommt!

    ноќ2
    Учесник

    ду рухе!
    дали е добро Хасан

    Блејб рухиг!

    (Смири се!)

    „Мислам дека ова е реченицата што сакавте да ја напишете. :) "

    хасан27
    Учесник

    Асли, нели Хало!
    (Али поздрави!)

    јас NİLSENA
    Учесник

    du etw los!

    јас NİLSENA
    Учесник

    Блејб рухиг!

    (Смири се!)

    Сакав да кажам да не доаѓам.

    „Мислам дека ова е реченицата што сакавте да ја напишете. :) "

    јас NİLSENA
    Учесник

    Сакав да кажам да не доаѓам

    јас NİLSENA
    Учесник

    Сакав да кажам жал жал

    хасан27
    Учесник

    Ви благодарам момци што веќе се приклучивте. :)

    ноќ2
    Учесник

    Сакав да кажам жал жал

    Sie leise!

    (Биди тивок !)

    Сеи сепак!

    (Замолчи!)

    јас NİLSENA
    Учесник

    danke schön

    хасан27
    Учесник

    Gib mir das Buch !
    (Дај ми ја книгата!)

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 306)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.