Сè уште нема одговор на семејното обединување.

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    на benjaminhav
    Учесник

    Здраво, брат ми се пријави за обединување на семејството на 16 јуни, беше многу убав состанок.Ама бараа документи за влез и излез на жена му во Турција, ми дадоа до 20 јули, дојде сопругата на брат ми, тој документ го подготвија за една недела и го испратил по факс и карго.Товарот е доставен во конзулатот на 28 јуни.Жената на брат ми отишол во канцеларијата на странците и прашал.Оттаму погледнал на компјутерот и од канцеларијата на странците во Бремен кажале дека вашите документи беа испратени на 7 јули.Што ќе биде сега Друг негов пријател кој аплицираше на 20 јуни веднаш ја доби визата.

    fuk_xnumx
    Учесник

    Пријателе се е работа на среќа никој не знае колку време ќе трае, има и такви што добиле виза за 1 недела сето тоа е проблем што го направи офицерот во Германија, нема што да правиш, на брат ти сопругата постојано ќе истражува, тој нема да го испушти ова, па да бидат брзи, но помина 1 месец и сега е нормалниот период.

    на benjaminhav
    Учесник

    Па, што да прави снаа ми таму, што да им кажам на странците, има ли формула за ова, секоја недела кога оди таму, има многу гужва.

    fuk_xnumx
    Учесник

    Види сега вака е системот, не знам колку државни службеници има, ама да речеме има 4 државни службеници, 28-те букви на германски ги делат со 4, се гледаат првите 7 букви, почнувајќи од А, а другата ги гледа следните 7 букви. Со други зборови, како и да е презимето на тетка ти, никој друг не ја гледа првата буква. Полошо е ако процесот е гужва, затоа и времето е подолго. Генерално, тие што земи си рано, тие што не се гужваат во градот во кој одат, ако е блиску работата на тетката, ќе оди и ќе се оправдува да го забрза процесот, ако е трудна, може да каже „Сакам жена ми да биди тука ако доаѓа детето“ или нешто друго, но претпоставувам дека може да се заврши во рок од 1 недела.

    Па, што да прави снаа ми таму, што да им кажам на странците, има ли формула за ова, секоја недела кога оди таму, има многу гужва.

    tugce_doerj е
    Учесник

    Пријателе, на кој датум кажа дека сакаш да одиш? Ако кажавте нешто како септември или слично, можете да почекате уште малку. Само да знаете, ви ја испраќаат визата според датумот на кој сакате да одите.

    на benjaminhav
    Учесник

    Не, Тугче пријателе, ништо не беше прецизирано за датумот кога сакаш да одиш, затоа што службеникот за виза рече дека можеш да одиш овде на кој датум ќе дадат.

    Рекоа дека судбината не е важна.Не праша во конзулатот.Со нетрпение ги очекуваме случувањата во целина.

    Мадури
    Учесник

    Овде има дете Исмет, детето пишува од 5 мај, последен пат кога читав и му пишав, приватно му кажав дека сум мудрец, мислам дека е вознемирен што ќе биде после испрашувањето. ја чека визата за сослушување.Да видиме каков ќе биде исходот! Со други зборови, Германците прават работи како одолговлекување и шуга, мислам дека не треба да пуштаме некои работи, особено сопружниците во Германија имаат голема одговорност!!!

    tugce_doerj е
    Учесник

    Не, Тугче пријателе, ништо не беше прецизирано за датумот кога сакаш да одиш, затоа што службеникот за виза рече дека можеш да одиш овде на кој датум ќе дадат.

    Рекоа дека судбината не е важна.Не праша во конзулатот.Со нетрпение ги очекуваме случувањата во целина.

    Подобро да не го наведуваш.Кога ќе дадеш подоцнежен датум ти ја држат визата да чека до тој датум, ти ја чуваат визата на сметка 1 ден. :)))

    Bthnkdgn
    Учесник

    Густината на местото каде што одите е многу важна, а бирократијата е бавна кога се во прашање странците.
    Ако има итен случај, можеш да го забрзаш процесот со тоа што ќе го документираш.Жена ми беше бремена и јас ја добив визата за 25 дена со лекарски извештај.Ова е брзо време за град како Хамбург, каде што има многу странци.

    на benjaminhav
    Учесник

    Денеска поминаа 17 дена, а нашите документи сè уште не ни пристигнаа. Што мислите, колку дена во просек ќе бидат потребни документите да стигнат до Бременкент и каде да се распрашаме за ова прашање? Дали би било правилно да се јавиме во конзулатот Или да не се јавиме?

    Bthnkdgn
    Учесник

    Викаш полиција на странците за документите, не за лошите страни. Ама и да не стигнале документите даваат класичен одговор дека ќе трае меѓу 1-3 месеци.Во Хамбург рекоа минимумот е 20. Во Бремен може е поинаку, можеш да се јавиш во полиција на странците и да прашаш.

    adıgexnumx
    Учесник

    Се пријавив на 9-ти мај, сè уште нема одговор.Жена ми се јави во полиција на странците, тие рекоа дека се малку луѓе, тие направиле такво нешто, не можеле да се справат, само рекле нешто како „Немој да мислиш дека е запрено или одбиено, вашето барање е во процес, но не можеме да стигнеме до таму." Што значи тоа? Ако не успеавме на испрашувањето, дали конзулатот во Турција ќе побараше од странската полиција да го процесира нашето семејно обединување или тие дали брзо испративте одговор за одбивање?

    tugce_doerj е
    Учесник

    Пријателе, гранката за странци работи толку бавно. Особено ако има многу Турци во местото каде што доаѓате, процесот трае уште подолго. Овде е време за одмор. Каде и да одите некој е гладен. Никој друг не се грижи за тој што е на одмор.

    Поминаа 2 месеци откако дојдов овде и имам криза. Или работат до пладне или не работат воопшто. Некои денови тие се целосно затворени. Местото што го спомнав е источна Германија, не знам што прават на запад ^^

    мојот рај
    Учесник

    Пријателе, на кој датум кажа дека сакаш да одиш? Ако кажавте нешто како септември или слично, можете да почекате уште малку. Само да знаете, ви ја испраќаат визата според датумот на кој сакате да одите.

    Дали го прашуваат датумот на кој сакате да одите?

    на benjaminhav
    Учесник

    При пополнување на форумот побараа датум за кој сакаш да одиш, но ние не ставивме датум, ги пополнивме службениците за виза пред конзулатот. Тогаш брат ми ни го даде.

    adıgexnumx
    Учесник

    Поминаа 4 недели од распитот, се уште нема одговор, странската полиција вели дека се уште е во постапка, 30 дена човек да погледне 1 писмо ќе ми дојде на секои 15 дена, не ми е јасно дали Ова е добар знак или не, ќе полудам..

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 21)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.