fuk_18 брат може да ми помогнеш ??

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    чувствувам
    Учесник

    merhaba fuk_18 kardeşim benim bi sorum olacak senin bu konuda bilgili olduğunu ve bana yardım edebileceğini söylediler Allah rızası için bi bilgin varsa ve bana yardımcı olursan sevinirim… benim eşim alman vatandaşı ama işi yok devletten yardım alıyo ve bi avukat tutmuş avukat yardımcı olacağını söylemiş aceba bi aksilik çıkarmı red gelebilir mi ben bunu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler rabbim hepimize yardım etsin.. Amiin

    весели
    Учесник

    Десен пријателе, истото прашање го поставував и секогаш ми бараа документи затоа што иако сум Германец сакаа се од платен список, договор на работно место, кирија на куќа. Денеска имав состанок, ги предадов документите, не кажав ништо за адвокат, не се збуни, кога закажав телефонски, реков зошто ги бараше овие документи од мене, реков Ангажирав адвокат од невин човек, многу лошо реагираа, се однесуваа негативно, рекоа или можеме да ја дадеме визата или не, дури и да си Германец. Денеска отидов и ги дадов документите, службеникот што го сретнав беше многу фин човек, не ги ни погледна документите и рече дека само ги сакам. „Вашата најдобра шанса е да бидете германски државјанин, инаку никогаш не би можеле да го донесете вашиот сопружник, вашите приходи се недоволни“, рече тој. Тој рече: „Утре ќе го испратам одобрението во Анкара и визата ќе пристигне за две недели“. :))) Не паничете, следете ги навиките на полицајците и дајте им што сакаат. :)

    во заседа
    Учесник

    Голема предност е да се биде германски државјанин, тоа само процедурално од тебе го бараат.

    муратбдр
    Учесник

    Десен пријателе, истото прашање го поставував и секогаш ми бараа документи затоа што иако сум Германец сакаа се од платен список, договор на работно место, кирија на куќа. Денеска имав состанок, ги предадов документите, не кажав ништо за адвокат, не се збуни, кога закажав телефонски, реков зошто ги бараше овие документи од мене, реков Ангажирав адвокат од невин човек, многу лошо реагираа, се однесуваа негативно, рекоа или можеме да ја дадеме визата или не, дури и да си Германец. Денеска отидов и ги дадов документите, службеникот што го сретнав беше многу фин човек, не ги ни погледна документите и рече дека само ги сакам. „Вашата најдобра шанса е да бидете германски државјанин, инаку никогаш не би можеле да го донесете вашиот сопружник, вашите приходи се недоволни“, рече тој. Тој рече: „Утре ќе го испратам одобрението во Анкара и визата ќе пристигне за две недели“. :))) Не паничете, следете ги навиките на полицајците и дајте им што сакаат. :)

    hadi gözun aydın.. ınsallah benım evraklarda  gelır  kısa  surede

    на omerumutes
    Учесник

    merhaba fuk_18 kardeşim benim bi sorum olacak senin bu konuda bilgili olduğunu ve bana yardım edebileceğini söylediler Allah rızası için bi bilgin varsa ve bana yardımcı olursan sevinirim… benim eşim alman vatandaşı ama işi yok devletten yardım alıyo ve bi avukat tutmuş avukat yardımcı olacağını söylemiş aceba bi aksilik çıkarmı red gelebilir mi ben bunu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler rabbim hepimize yardım etsin.. Amiin

       
          Дозволете ми да ви го кажам ова: Нема корист да ангажирате адвокат за вашето прво барање за виза. Не постои правна ситуација во која може да се вклучи адвокат. рокот даден во вашето барање за виза, адвокатот може да се вклучи и, по исклучок, вашата бремена сопруга може да се вклучи. Тој може да ви помогне кога се обидувате да одите кај него (во секој случај, ако вашата сопруга нема кого да погледне по тебе, освен тебе, се разбира).

    чувствувам
    Учесник

    vealeyküm selam mery kardeşim Allah senden razı olsun valla içimi rahatlattın inşallah dediğin gibi olur bi aksilik çıkmaz peki ne kadar sürede sana haber verdiler ben ankaradan geleli 2 haftayı geçti ama eşime hele bi haber gitmemiş ? :)

    tugce_doerj е
    Учесник

    merhaba fuk_18 kardeşim benim bi sorum olacak senin bu konuda bilgili olduğunu ve bana yardım edebileceğini söylediler Allah rızası için bi bilgin varsa ve bana yardımcı olursan sevinirim… benim eşim alman vatandaşı ama işi yok devletten yardım alıyo ve bi avukat tutmuş avukat yardımcı olacağını söylemiş aceba bi aksilik çıkarmı red gelebilir mi ben bunu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler rabbim hepimize yardım etsin.. Amiin

    esiniz alman vatandasi ise esinizden gelir belgesi … istemezler. istense bile formalite icabi isterler. vizeniz cikar yakin zamanda merak etmeyin.

    чувствувам
    Учесник

    :) :) inşallah tuğçe kardeşim gerçekten mutlu oldum şimdi tabi hayırlısı olsun rabbim en güzelini bilendir inşallah hepimizinki çıkar yakın zaman da  :)

    со среќа
    Учесник

    :) :) Дај боже, брат Тугче, сега сум навистина среќен, секако, нека ти е со среќа, мојот Господ знае најдобро, се надевам дека сите наскоро ќе го добиеме нашето.  :)

    СОЈЕР И МОЈАТА СОПРУГА Е ГЕРМАНСКИ ДРЖАВЈАНИН, НИ ПОБАРАА Уплатница, Договор за вработување, Договор за закуп. ,ЗНАЧИ НЕМА НЕМА, ДА ОДМАМ НА ОДМОРАЊЕ :D

    чувствувам
    Учесник

    :) :) hadi inşallah uğur kardeşim Allah razı olsun içim rahatladı biraz olsun inşallah dediğin gibi olur…aldın mı peki vizeyi ?

    со среќа
    Учесник

    :) :) hadi inşAllah uğur kardeşim Allah razı olsun içim rahatladı biraz olsun inşAllah dediğin gibi olur…aldın mı peki vizeyi ?

    hayır memur yarın onay gönderem dedi ankarada artık kaç günde gönderir vizeyi bilemem. allah sabır versin herkese.

    чувствувам
    Учесник

    ammin aminn inşallah ne zaman başvuru yapmıştın peki ? ne kadar oldu yani ?

    со среќа
    Учесник

    Амин амин иншалалах кога аплицираше? Значи, колку време помина?

    Се пријавив на 05.01.2015 година и документите стигнаа во Германија 16 дена подоцна.

    чувствувам
    Учесник

    ben 13.01.2015 te başvurdum hala bi haber yok bakalım hayırlısı olur inşallah :) seninki de en kısa sürede gelir inşallah :)

    во заседа
    Учесник

    Arkadaşlar size daha 1 ay bile olmamiş biz 84 günü bitirdik :cryla: sabredin olucak insallah

    муратбдр
    Учесник

    Arkadaşlar size daha 1 ay bile olmamiş biz 84 günü bitirdik :cryla: sabredin olucak insAllah

    Брат не ми е јасно зошто ти трае толку жалбата.Нормално документите стигаат за 2 недели,ама ако ги собереш треба да ти стигне визата за 1 месец.дали поради статусот на брачен другар не е Германски државјанин, дали има проблеми како правни прашања, училишен статус и сл.? Гледам некои луѓе, има луѓе што чекаат 4 месеци, смешно ми изгледа, зошто толку долго?

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 19)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.