КАКО ЈАС НАЈДАМ QIBLA? КАКО УЧАМ ЧАСОВИ ЗА МОЛИТВА?

> Форуми > Cafe almancax > КАКО ЈАС НАЈДАМ QIBLA? КАКО УЧАМ ЧАСОВИ ЗА МОЛИТВА?

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    tugce_doerj е
    Учесник

    ПРИЈАТЕЛИ, ДА МИ ПОМОГНЕТЕ?

    КАКО ЌЕ НАУЧАМ КИБЛА ОД ОВДЕ? КАКО МОЖАМ ДА ПОСТАВУВАМ ВРЕМЕ НА МОЛИТВА? ОВДЕ ИМА ДВЕ ТУРСКИ СЕМЕЈСТВА И ТИЕ СЕ ПОВЕЌЕ ГЕРМАНСКИ ОД ГЕРМАНСКИ. НЕМААТ ВЕСТИ ЗА НИШТО. ОВДЕ ЖИВЕАТ СО ГОДИНИ, НО НИТУ ЗНААТ НИТУ КИБЛА НИ ЧАСОВИ НА МОЛИТВА. ОТИДЕВ НА ПАЗАРОТ И МИ РЕКОА ДЕКА МОЖЕ ДА НАЈДАТ ИМСАКИЈЕ И ТОА Е СЕ. РЕКОА ДЕКА НЕ ГИ ЗНААТ ВРЕМЕТО НА МОЛИТВАТА. ШТО ПРАМ ТУКА? КАДЕ МОЖАМ ДА ДОБИВАМ ПОМОШ? ПИШУВАМ НА МУФТУЛУВАЊЕТО, МОЖЕБИ АКО ДА ЈА ДАДАМ КООРДИНАТИ НА КУЌАТА ЌЕ МИ КАЖАТ ВРЕМЕ НА МОЛИТВАЊЕ И НАСОК НА КИБЛА. ДАЛИ НЕКОЈ МОЖЕ ДА МИ ПОМОГНЕ СО ОВА?

    mehmet3348
    Учесник

    internetten baktımda bu sitede kıbleni kırmızı çizgiyle haritadan gösteriyor… bu haritadaki kırmızı çizgi sayesinde kaldıgın yerin güneyindeki şehir isimlerine göre yönünü ayarlıyabilirsin …
    http://www.qiblalocator.com

    mehmet3348
    Учесник

    bu sitede almanya namaz vakitllerini veriyor…
    https://www.gebetszeiten.de/tr_DE/

    Bthnkdgn
    Учесник

    Можете лесно да ги најдете молитвите на Интернет. Може да добиете помош во Qibla од уреди со GPS функција како што е iPhone. Или

    Можете да ја најдете вашата куќа и насока од Google Map и соодветно да ја поставите киблата. 

    3,14
    Учесник

    –> Esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve beraketüh kardesim,

    Можете да преземете неделно или годишно време на молитва со избирање на земјата и градот во кој се наоѓате. Можете или да го испечатите со печатач, или да го копирате и испечатите во Word или open office. https://www.diyanet.gov.tr/turkish/dy/Diyanet-Isleri-Baskanligi-AnaMenu-haftalik—aylik-463.aspx

    За Qibla на оваа веб-страница https://www.turkcebilgi.com/harita/kible/
    Запишете ја вашата улица и бројот на вратата, а потоа свртете се кон киблата од каде што се наоѓа зградата, од птичја перспектива.

    Исто така, како што рекоа пријателите, постои и програма наречена Време на молитва за мобилни телефони со Android која ги зема молитвите на Управата за верски прашања, па дури и го чита повикот за молитва кога ќе дојде време. Но, најлесниот е оној што го спомнав погоре.

    Бидејќи има промени во времето на молитва според различни секти или гранки, би сакал да ве информирам дека претпочитам да се држам до верскиот поредок.

    ИншаАлах, успеав да дадам корисни информации, имајте добра ноќ, Асаламу алејкум ве рахматулахи ве баракатух.

    tugce_doerj е
    Учесник

    Allah hepınızden razı olsun arkadaslarım. ınsallah namazıma burdada devam edıcem ve her kıldıgım rekatta sızlere dua edıcem. her rekat sızede sevab olarak gerı doner ınsallah.

    netalman од
    Учесник

    Ти благодарам брат ми Тугче,

    Имам и еден совет за тебе, можеби и два. Прво, дефинитивно има џамии во близина, можете да ги консултирате. Но, да речеме дека не можевте да го најдете со сите овие совети.Второ, старите знаат: не ја наоѓајте киблата со бројаници. Бројаницата ќе ја завртите во круг - односно кон земјата - а потоа ќе престанете да ја вртите, таа ќе се врти наоколу и ќе оди напред-назад во една насока. Таа насока е киблата. Имам дури и трет предлог. Најдете каде изгрева сонцето и свртете ја десната рака во таа насока, така што левата рака е свртена кон исток, а лицето свртено кон север, во спротивна насока, природно на југ.

    tugce_doerj е
    Учесник

    allah razı olsun verdıgınız bılgıler ıcın.

    3,14
    Учесник

    Ти благодарам брат ми Тугче,

    Имам и еден совет за тебе, можеби и два. Прво, дефинитивно има џамии во близина, можете да ги консултирате. Но, да речеме дека не можевте да го најдете со сите овие совети.Второ, старите знаат: не ја наоѓајте киблата со бројаници. Бројаницата ќе ја завртите во круг - односно кон земјата - а потоа ќе престанете да ја вртите, таа ќе се врти наоколу и ќе оди напред-назад во една насока. Таа насока е киблата. Имам дури и трет предлог. Најдете каде изгрева сонцето и свртете ја десната рака во таа насока, така што левата рака е свртена кон исток, а лицето свртено кон север, во спротивна насока, природно на југ.

    –> Esselamü aleyküm kardeşim, dediğin yöntem ne kadar doğru bilemedim. Zira uyguladığımda her defasında başka bir yöne doğru gitti. Pusula, internet, güneş, yosun tutan ağaç kısımları, kuzey yıldızı, karınca yuvaları vs. kıble bulmayı kolaylaştıracaktır.

    Аголот на Кибла од Германија е 125-130°. Процесот што го преземаме откако ќе ги отвориме рацете за да ја пронајдеме киблата во Турција можеби не е ист како процесот што го преземаме откако ќе ги отвориме рацете во Германија. Да внимаваме да не ги доведеме луѓето ненамерно во конфликт.
    На пример, аголот на кибла од Анкара е 155-160 °. (Види: https://www.kibleyonu.com/Default.aspx?ci=1263)

    Згора на тоа, многу е веројатно дека можеби нема џамија во малиот град каде што се наоѓа нашиот брат tugce_doerjer. Затоа што ако добро се сеќавам, немало или имало многу малку Турци, а бидејќи не знам дали имало муслимани, не можам да заклучам дека имало џамија. Да се ​​направи долга приказна накратко, го давам методот што го даде претседателството и неколку дополнителни веб-страници и велам Бог да ве благослови.

    …Başkanlığın yeni kıble bulma yöntemi şöyle:
    “Bir dosya kağıdının ortasına, yukarıdan aşağıya doğru dik bir çizgi çiziniz. Çizginin ortasını işaretleyiniz. Bulunduğunuz yerin kıble açısını kağıdınıza çizdiğiniz dik çizgide bulunan orta noktayı esas alarak iletki ile (saat ibresi dönüş yönünde) kağıdın üzerine işaretleyiniz. İşaretlenen bu nokta ile çizginin ortasındaki noktayı birleştiriniz. Kağıdın üzerine koyduğunuz pusulanın ibresinin boyalı (K) ve boyasız (G) doğrultusu, kağıdınıza çizdiğiniz K-G doğrultusuna paralel gelinceye kadar kağıdınızı sağa sola çeviriniz. Kağıdınıza çizdiğiniz dik çizginin ortasındaki noktayı, iletki ile işaretlediğiniz noktayla birleştiren doğru, bulunduğunuz yerin kıble istikametidir. Pusulayı kullanacağınız yerde pusulayı saptırıcı yüksek gerilim, demir cinsi eşya ve elektronik aletler bulunmamalıdır.”

    Ve https://kiblenetaraf.com/

    И посебно за Германија https://www.kibleyonu.com/Default.aspx?co=81

    netalman од
    Учесник

    И алејкумселам,

    Слушнав и од моите постари дека со бројаници ќе откријат ситуација во која нема ништо. Можеби не објаснив јасно. Извини, никогаш не би сакал никого да доведам во заблуда, особено за такво прашање, те молам прости ми.

    3,14
    Учесник

    И алејкумселам,

    Слушнав и од моите постари дека со бројаници ќе откријат ситуација во која нема ништо. Можеби не објаснив јасно. Извини, никогаш не би сакал никого да доведам во заблуда, особено за такво прашање, те молам прости ми.

    –> Ne hakkımız var kardeşim. Yine de varsa eğer Allah daha iyi bilir, helâl olsun.

Се прикажуваат 10 одговори - 1 до 10 (вкупно 10)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.