колку долго датумот на лисјата оди во Германија

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    чемчакар
    Учесник

    Пријатели испратив апликација од Истанбул на 17 октомври, но моите документи се уште не се отидени во Германија, жена ми праша во филијалата на Abancıalr и рекоа уште не е пристигнато, но изгледа како мејл, до кога ќе биде земи овие хартии да стигнат во Германија?Има ли некое место каде можеме да дознаеме дали се испратени во Германија или не?

    fuk_xnumx
    Учесник

    Во Германија има конзулат каде што можеш да дознаеш дали ќе те пратат или не можеш да пробаш да се јавиш 3 или 4 часа после ќе излезат ти ги испративме документите и чекаме одговор .

    kadirxnumx
    Учесник

    Benim bildiğim kadarıyla en erken 2 hafta içinde gidiyor uzaması ise tamamiyle şansa kalmış birşey forumda takip ettiğim kadarıyla 4 güne giden insanlarda gördüm 2 aydır bekliyenide gerisini sen düşün derim…  :)

    чемчакар
    Учесник

    ДЕНЕС Е ПЛАДНЕ ПРИЈАТЕЛИ ПИСМО ДО ЖЕНАТА.Па што ќе биде понатаму?Кога претходно ме сретна сопругата во канцеларијата на странците ми рече дека нема потреба ниту ливче, ниту дом. документите биле во минатото.И да ги побарале минатата недела,сепак има документи.Сега ако веднаш ми одобрат виза кога ќе ми дојде пасошот?

    Alles_für_ediz
    Учесник

    senin adına sevindim umarım herşey yolunda gider ve bir an önce bu sıkıntılı süreci atlatırsın…  ama kendi adımada üzüldüm bir gün arayla istanbul konsolosluğundan başvurduk ama benim evraklarımla ilgili henüz bir gelişme yok sizinki hangi eyaletti …

    Alles_für_ediz
    Учесник

    Иначе што сакаат во писмото што го пратија?Има ли средба лице в лице како кај нас?Или ги праќаш документиве по пошта?Едно последно какви документи побарале?

    Roye
    Учесник

    benim evraklarimda 3 hafta icinde gitmisti…vize ise esim evraklari götürür götürmez cikti 3 gün icinde elime geldi…

    Alles_für_ediz    bazen cagiriyorlar sanirim bazende cagirmiyorlar…benim esim götürdü evraklari görevli birakip gidebilirsiniz demis…hic görüsme olmadan vizem geldi benim…

    чемчакар
    Учесник

    Мојата сопруга живее во Менхенгладбах. Писмото пристигна денеска. Жена ми ќе оди во Канцеларијата за странци. Кога мојата сопруга ме праша за документите минатата недела, таа рече: „Нема потреба од никакви документи. Тие беа од минатото“. Знам што пишува во писмото „Да дознаеме утре и да видиме дали сакаат нешто“.

    Roye
    Учесник

    zaten mektup geldiginde götürmeniz gereken evraklar yaziyor mektupta…bizimki öyleydi yani esime mektup geldi belgeleri hazirladi götürdü…

    Alles_für_ediz
    Учесник

    Мислам дека има брзање во состојбата во која се наоѓаме, или можеби имаше хербсфериен изминативе недели, па владините канцеларии беа на одмор, можеби затоа.

    adaizm е
    Учесник

    Во Германија има конзулат каде што можеш да дознаеш дали ќе те пратат или не можеш да пробаш да се јавиш 3 или 4 часа после ќе излезат ти ги испративме документите и чекаме одговор .

    Зарем сопругата на пријателот Уфук нормално не врши притисок врз ратхаусот?

    fuk_xnumx
    Учесник

    belgeleri zaten ulasmis baski yapsada islemleri uzatabilirdi kil insanlar olduklari icin yabancilar dairesindekiler ters tepki yapabilirdi ama sonucda belgeler gelmis

    Alles_für_ediz
    Учесник

    bu gün 35 gün oldu ama hala ses seda yok benim evraklardan

    belgeleri zaten ulasmis baski yapsada islemleri uzatabilirdi kil insanlar olduklari icin yabancilar dairesindekiler ters tepki yapabilirdi ama sonucda belgeler gelmis

    yabancılar dairesinin kapısını aşındırmaya başlasakmı başlamasakmı ters tepermi diyede endişelerimiz var! Buradan konsolosluğu arasam biz evrakları gönderdik diyerek çıkacaklar işin içinden… Nasıl bir yol önerirsiniz ?  beklemek dışında!

    fuk_xnumx
    Учесник

    simdiye kadar hic gidilmesiyse yabancilar dairesine simdiden sonra baslayin derim tatile girmeden vizeyi onaylasinlar yoksa yine seneye kalcak

    tugce9289
    Учесник

    ben de 27 kasımda ankaradaydım görüşme için :( acaba ne kadar sürede gider evraklar  ???

    чемчакар
    Учесник

    en gec 1 ay ben 17 sinde basvurdum 13de gelmisti

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 20)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.