Можете ли да коментирате?

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    legendxnumx
    Учесник

    Здраво пријатели, во август одам во Минхен да ми одобрат виза за обединување на семејството.Мојот проблем е дали можам да најдам работа таму.Работам како фризерка веќе 10 години.Колку можам да заработам месечно?

    fuk_xnumx
    Учесник

    Дали го знаеш јазикот?

    tugce_doerj е
    Учесник

    За да работите како бербер треба да имате ausbilgund. Ако немате професионална диплома, немате многу шанси. Можете да работите само во турски бербери. Кога ќе дојдете овде веќе ќе го земете вашиот прв јазичен курс.По учењето на јазикот ќе аплицирате за работа. Колку заработуваат варира во зависност од градот.

    legendxnumx
    Учесник

    Hicbir belgeye gerek tabii kendi salinunu acmak istersen birkac formalite var ayrica turk kuaforler de almanyada gayet aranan bir faktör akliniza almanya diyince hersey sistemli ilerliyor gibi geliyor yok oyle birsey sadece dil ogrenirsen calisma alanin genisler ben bugun aradim ve 2 isyeri sahibiyle gorustum hatta bir tanesi gelince yanina ugramam icin bayagida konustu dance:)

    fuk_xnumx
    Учесник

    Океј, тогаш не треба да учите јазик, во секој случај не ви пречи да го научите.

    Hicbir belgeye gerek tabii kendi salinunu acmak istersen birkac formalite var ayrica turk kuaforler de Almanya'da gayet aranan bir faktör akliniza almanya diyince hersey sistemli ilerliyor gibi geliyor yok oyle birsey sadece dil ogrenirsen calisma alanin genisler ben bugun aradim ve 2 isyeri sahibiyle gorustum hatta bir tanesi gelince yanina ugramam icin bayagida konustu dance:)

    Giland
    Учесник

    Океј, тогаш не треба да учите јазик, во секој случај не ви пречи да го научите.

    Што точно ќе правите откако ќе научите јазик? Ако некој бара оган за цигара, само погледнуваш, се губиш, не можеш да ја прашаш адресата, се јавуваш на жена ти на телефон, се стресуваш за испитот за возачка дозвола, наоѓаш работа, но не добиваш толку пари како тие што прават ausbildung итн... итн.. Инаку што ќе правиш и ќе го научиш јазикот.

    Има уште, но нема потреба да се пишува. ;)

    fuk_xnumx
    Учесник

    Исто така, ако зборуваш за пари со луѓе кои не биле тука порано, зошто не прашаш за Германија?Инспирај е роден и израснат во Германија или живее таму 4-5 години. Германија може да даде информации за состојбата со платите, но мислам дека треба да го промените вашиот начин на размислување пред да одите во Германија.

    1963
    Учесник

    Еден мој познаник ја имаше истата работа овде.Тој ја остави затоа што платата и условите за работа беа лоши и почна да работи во друга професија.Сега платата не е толку добра.Ако немаш диплома или нешто слично ќе изгледаат кај тебе како затвореник во местото каде што ќе работиш.Спомнавте дека сте се запознале на неколку места.Секако дека кога ќе дојде кај вас би сакал да запознае некој што работи овде.ако го добие ќе дај му поголема плата од тебе, па можеби ти рекол дека ако немаш диплома нема да имаш многу алтернативи за работа.За да отвориш продавница овде не е доволно само да се занимаваш со професија, исто така треба да имаш магистерски сертификат.Од тука си го зел, не е така лесно.

    legendxnumx
    Учесник

    Не кажав ништо затоа што немаше да го научам јазикот пријатели, само за почеток, жена ми е германска државјанка по раѓање и растење, но многу варира според државите, професијата ни е уште посложена , работата ми е уште покомплицирана.личноста е 0 или се фокусирала на работа каде што помалку може да користи германски, но секако пак велам јазикот е важен за да се прошири моето поле.

Се прикажуваат 8 одговори - 1 до 8 (вкупно 8)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.