Реакција на поскапувањето на најскапиот пасош во светот..

> Форуми > Општ оддел за Германија и други европски земји > Реакција на поскапувањето на најскапиот пасош во светот..

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    fuk_xnumx
    Учесник

    Поскапувањето на пасошите со новата година ги шокираше граѓаните. Пасошите со важност од 2012-162 години, кои беа 4 евра во 10 година, се зголемија за 49 евра на 211 евра, со што се зацврсти нејзината позиција како најскапа во светот. Граѓаните кои реагираа на зголемените давачки побараа итно да се повлечат покачувањата.

    Граѓаните кои заминале во генералните конзулати во ЕВРОПА за да извадат пасош во новата година доживеале „зголемен шок“. Новиот 10-годишен пасош е зголемен за 49 евра. Новиот пасош со важност од 2012-162 години, кој беше 4 евра во 10 година, се зголеми на 211 евра. Германските граѓани плаќаат 10 евра за 59-годишен пасош, Шпанците плаќаат 25 евра, Италијанците 42.50 евра, а Грците кои се борат со економската криза плаќаат 84 евра. И Германија на граѓаните помлади од 26 години им наплатува само 10 евра за 37.50-годишен пасош. Нашите граѓани остро реагираа на преголемото покачување и прашаа „Дали е толку скапо да се биде турски државјанин?“. Еве ги реакциите за покачувањето:

    КАКО ЌЕ ПЛАЌАТ НЕВРАБОТЕНИТЕ?
    Хакан Бујукаја (Дирен): „Дојдов по нов пасош. Бев шокиран кога слушнав дека таксата е зголемена од 162 евра на 211 евра. Ќе го издадеме пасошот на госпоѓата следната година. Има и две деца. „Како невработените и пензионерите ќе ги платат овие пари?

    ТОЈ НАУЧИ ВО КАСИЕР
    Рамазан Калај (Буршајд): „Слушнав на каса дека новиот пасош е зголемен на 211 евра. Сакам да им пренесам на надлежните дека никој не е задоволен од поскапувањето. „Не знам дали секој има можност да ја плати оваа такса“.

    ОФИЦИЈАЛНО ГУМИНА
    Özgür Çetinkaya (Келн): „Имам три деца. Жена ми го купи минатата година по стара цена. Поскапувањето на таксите за пасоши го гледав вчера на вести. Ова е буквално грабеж. Таксите за воена служба се веќе високи, сега зголемувањето на таксите за пасоши. „Дали властите мислат дека луѓето што живеат во странство имаат многу пари?

    НЕ СТАРА ГЕРМАНИЈА
    Али Јамак од Олпе, Хајдар Ташкиран од Рефрат и Кемал Јилмаз од Олпе исто така најавија дека зголемувањето на таксите за пасоши во конзулатите е неприфатливо. Јилмаз и Јамак изјавија дека имаат по тричлено семејство и рекоа: „Ќе платиме околу 150 евра повеќе за секое семејство. Економската криза ги погоди сите. Германија повеќе не е старата Германија. Своите реакции тој ги искажа велејќи: „Како ќе ја плаќаат оваа такса сиромашните семејства со многу деца?

    СРАМ ЈАС Хусеин Коч (Бохум): „Која е причината за ова зголемување? Не знам од каде дојде? Имаше зголемување и до 30 проценти. „Јас осудувам и срамам“.

    ОВА Е ПРЕМНОГУ Фикрет Афат (Дортмунд): „Ова не е доволно. Како невработен граѓанин имам петчлено семејство. Сите три мои деца учат. Како можеме да се справиме со ова покачување на цената? „Ова е премногу за економската криза во Европа.

    ГОРК НОВОГОДИШЕН ПОДАРОК ​​Фахретин Ертурк (Дортмунд): „Има зголемување од скоро 50 евра. Тоа е како горчлив новогодишен подарок. Го осудувам ова зголемување и барам од властите да ја преиспитаат ситуацијата. Дали нашата држава се обидува да го затвори буџетскиот дефицит од нас Европските Турци?

    НЕМА ШТО ДА КАЖЕ
    Волкан Афат (Дортмунд): „Нема што да се каже. Тие се измачувани. Го осудувам ова зголемување. Економската криза во Европа веќе не погоди тешко. Ве молиме да разберат нашите државни функционери дека покачувањето од речиси 50 евра е неправедно. Јас сум студент, како да платам толку пари?

    НЕМА ДА ДОБИВАМ ТУРСКИ ПАСОШ
    Мехмет Коч (46) Бербер: „Зголемувањето на пасошите е бесмислено. Таков е менталитетот на граѓаните кои живеат во странство да се гледаат како гуска што треба да се искубе, исто како во платен воен рок. Бидејќи јас, мојата сопруга и моите деца имаме белгиско државјанство, ќе купиме белгиски пасош од 150 години за 10 евра и ќе одиме во Турција. „Повеќе нема да добиеме турски пасош.

    НАШАТА ДРЖАВА Е НЕПРАВЕДНА
    Мехмет Топкаја (58) Пензиониран: „Конзуларните служби секојдневно се зголемуваат. Оваа цена нема еквивалент во светот. Дали има ваков пасош? Има ли вакво државјанство? Кога сме кај зборовите, се вели дека имам граѓани во Европа. „Мислам дека државата неправедно се однесува кон Турците во Европа, како што е случајот со воениот рок.

    СЕРИОЗНО ИЛИ ШЕГУВАЊЕ?
    Митад Серхадлиоглу (62) Фармацевт: „Повеќето Турци со кои разговарав прашаа: ‚Дали е ова сериозно или шега?' кажа. Ова покачување го дочекувам со насмевка, нека биде благослов!“

    ТРЕБА ДА СЕ ВРАТИ
    Зубејде и нејзиниот син фудбалер Демирџан Дикмен изјавија: „Со новата година се зголеми таксата за телевизија и радио. Додека киријата, струјата и условите за живот се зголемуваат од ден на ден, додавањето на таксите за пасош не доведе во тешка ситуација. „Зголемувањето треба да се повлече што е можно поскоро.

    НЕ МОЖЕМЕ ДА ГИ РАЗБИРАМЕ Јусуф и неговиот син Алаадин Каплан: Таткото и синот не можат да го разберат зголемувањето на таксите за пасош и да кажат: „На луѓето овде веќе им е тешко да врзат крај со крај. Условите за живот секој ден поскапуваат. „Како можат многудетните семејства да ја платат оваа такса?“, прашаа тие.

    ЗАШТЕДИ 49 ЕВРА Мехмет Шахин: Мехмет Шахин, кој платил 2012 евра за барање до Генералниот конзулат за нов пасош во декември 162 година, ја изразил својата радост велејќи: „Мило ми е што постапив однапред, заштедив 49 евра“.

    НЕМАМ ТОЛКУ СО МЕНЕ
    Ѓонул Тургут: Ѓонул Тургут, која дојде во Генералниот конзулат за нов пасош, изјави дека живее од социјална помош и рече: „О Боже, не знаев за тоа. Што ќе правам сега? „Немам 211 евра со мене“, рече тој и побара од роднина да донесе пари преку телефон.

    НИЕ НЕ СМЕ ЈАКИ ЗА ДА НЕ ЧУВААТ
    Хајати Актурк (рибар): „Сè уште нè гледаат како гуска што треба да се искубе. Кога беа новоиздадени овие десетгодишни пасоши, таксите беа претерано високи, а со реакцијата на нашите граѓани и поддршката на медиумите ова беше донекаде намалено. „Не разбирам зошто сега повторно се покренува.

    ОВА НЕ ГО ОЧЕКУВАВМЕ
    Орхан Јаник, кој беше во редот за пасоши пред конзулатот во Минхен со неговиот син Ѓокхан и неговата сопруга Фатма, рече: „Очекувавме дека таксите за пасоши ќе се зголемат на почетокот на годината. Но, не очекувавме толку многу. Сега три лица ќе платат 150 евра повеќе. „Има и споредни трошоци како што се двапати патување овде и фотографирање, така што е малку фер“, рече тој.

    КАКО СЕ СЛУЧИ, НЕВОЗМОЖНО Е
    Зафер Аксут, кој го чекаше својот ред во долгата редица пред конзулатот, рече: „Како е можно ова? Невозможно е. Баш вчера погледнав на интернет и пишуваше 162 евра. Зошто ова не го објават претходно? Барем треба да го сменат знакот за цена на интернет за да можат луѓето соодветно да дојдат со залихи. Веќе беше скапо, сега е супер“, рече Махмут Туркоглу, кој дојде во конзулатот за друга трансакција и рече: „Ако цената на пасошот се зголеми, поскапеа и другите. „Кога ќе се качиме, ќе видиме какво изненадување не чека“, рече тој.

    ПЛАТЕНИ ОД 2012 ГОДИНА ТАРИФА
    Илкнур Савам, мајка на три деца, која го добила пасошот за кој аплицирала минатата година од Генералниот конзулат во Франкфурт и платила 2012 евра за 10-годишен пасош од тарифата од 162 година, открила дека 10 евра треба да се платат за 211 години. пасошот за апликации да се направат во новата година превисок. „Има многу Турци кои не можат да се справат со ова“, рече Савам. Нејзината сестра Семра Савам, исто така, истакна дека семејство со три деца морало да плати 55 евра за пет пасоши и рече: „Сестра ми се извлече со 162 евра затоа што аплицираше минатата година. Сепак, тој во наредните денови повторно ќе аплицира за своите деца. „Имаме многу граѓани кои не можат да го платат ова“, рече тој.

    ДАЛИ ТОА ЌЕ БИДЕ КРИЗНО ВРЕМЕ?
    Фамил Арас, кој дојде со својот син по нов пасош, рече: „Дојдовме минатата недела во случај да има поскапување пред нова година. Важеа старите давачки. Но, поради недостиг на документ, процедурите за мене и мојот син не можеа да се завршат. Префрлен во новата година. Државните службеници рекоа дека ќе има покачување, но не се знае колку. Сега научив овде. Пасошот на госпоѓата чини старата такса, а ние ја наплаќаме новата такса. 50 евра покачување по пасош. „Има ли такво покачување во време на криза?

    КАДЕ СЕ ПОТРОШНИ ОВИЕ ПАРИ?
    Мустафа Акјол, Сејфетин Бозкурт и Илхан Ѓумуш, кои чекаа во редот, реагираа и на покачувањето и на долгото време на чекање во зима. Мустафа Акјол рече „Воениот рок се зголеми, пасошите се зголемија, па што ќе биде со оваа опашка?“ и додаде: „Толку пари се собираат од граѓаните, па за што се трошат? Со години доаѓам во овој конзулат, редоследот е сеуште ист. „Ајде, малку сме млади, има стари луѓе во редот“, се пожали тој.

    КОНЗУЛАТ: БЕШЕ ПРЕМНОГУ
    Службениците на швајцарскиот конзулат во Цирих, како и граѓаните, сметаат дека стапките на покачување се високи. Службеник на конзулатот изјави дека од вчера продолжиле 40 пасоши и примениле нови давачки и рече: „Се разбира, луѓето не се задоволни, но до сега не сме добиле гласни поплаки. Но, сигурно е дека ќе почнат поплаки“, рече тој.

    ШОКИРАНИ СМЕ
    Волкан и Сибел Ерчин: „Официјално бевме шокирани од покачувањата на пасошите објавени во новата година. Швајцарија е богата земја, но ние Турците не собираме пари од дрва. Четиричлено семејство ќе плати повеќе од илјада франци за продолжување на пасошот. „Невозможно е да се разбере за каква логика станува збор.

    ЕДВАЈ ЈА ПЛАЌАМЕ КИНАТА
    Селма Озџан: „Нашите плати остануваат таму каде што се. Економската криза веќе ги погоди сите. Дополнително, зголемувањето на конзуларните постапки ќе им нанесе уште поголема неволја на нашите граѓани. Имаме потешкотии да ја платиме киријата. „Никој не е задоволен од зголемувањето на пасошите.

    РАЗМИСЛИ ЗА НАС МАЛКУ
    Мехмет Озкан: „Потрошив 1500 круни за да дојдам од Архус во Копенхаген. Тоа е затоа што не работам. Вработените губат работа кога земаат отсуство. Ако од Архус доаѓа големо семејство, треба да потрошат 5-6 илјади круни. Мислам дека таксите веќе беа високи, сега се уште повисоки. Зошто секогаш треба да размислуваме за нашата држава? „Нашата држава треба да не разгледа и да отвори конзуларна филијала во Архус.

    НИЕ НЕ ЗАРАБОТУВАМЕ КАКО ВИЕ МИСЛИТЕ
    Ерол Тинас: „Имам тешкотија да ја разберам причината за ова високо зголемување. Додека нашите конзулати кои обезбедуваат услуги во странство би ни дале подобра услуга, ние сме принудени да плаќаме повисоки такси. „Економската состојба на луѓето не е толку добра како што мисли нашата држава.

    ВО НИКОЈА ДРЖАВА ВАКА НЕМА
    Јусуф Џан Чајир и Јусуф Чајир: „Ниту една друга земја во Европа нема толку висока такса за пасош. Не можеме да разбереме зошто наметнуваат покачување над инфлацијата. Како што е познато, економската неволја во Европа е на екстремно ниво. Невработеноста ги оптоварува нашите граѓани. Многу наши граѓани се обидуваат да врзат крај со крај само со социјални додатоци. „Покачувањата треба да се преиспитаат.

    ПОСТАВИВМЕ РЕКОРД
    Хакан Каракаш: „Бев изненаден од зголемувањето на пасошот. Петчлено семејство мора да плати 5 евра за нов пасош. Турција бележи рекордно зголемување на таксите. Не е можно оние кои се невработени и оние кои примаат социјални бенефиции да ги плаќаат овие давачки. Овие зголемувања доведуваат до губење на државјанството. Турските невладини организации не треба да останат рамнодушни на ова прашање“.

                                                                                                                              Европа Цитат од слободата.

    reyyan да
    Учесник

    Треба да се преземат строги мерки против ова. Ако влезеш во турските конзулати во Германија, тие бараат пари. И јас сум бил изложен на слични прашања. Буквално ме измамија за фотографијата за пасошот. :) Не им се допадна биометриската фотографија што ја направив надвор (која беше фотографија што ги задоволуваше стандардите), па ме натераа да ја направам фотографијата внатре самите. Во исто време, еден стар пензиониран вујко направил 3 различни фотографии во конзулатот, бидејќи на тамошниот офицер не му се допаднале и ги правел одново и одново. Кога го слушнав ова, го зедов вујкото со мене и отидов кај управата и се пожалив, но тие не ми ги вратија потрошените пари. Исто така, многу смешно, друг офицер ми рече дека нема потреба од фотографија за мене. Искрено, ми падна како глупаво. Затоа што штотуку ми го продолжија пасошот.  ;D . Но, тоа се многу грди работи. Никогаш повеќе нема да одам во конзулатот во Мајнц.
    Уфук, морам да го обновам пасошот на крајот на оваа година. истекува. Во мај ќе одам во Турција. Се прашувам дали би било поефтино да го направам тоа во Анкара... Исто така, нема конзулат каде што живеам. толку далеку. Така, мојата пропусница истекува во ноември 2013 година. Дали е можно ако оваа процедура ја направам во Турција, кога одам на одмор, наместо во Германија?

    reyyan да
    Учесник

    Меѓутоа, таксата што ја наплаќаше канцеларијата на странците за електронската дозвола за престој ми изгледаше скапа. Утре имам состанок. Таксата беше 135 евра.  :-

    EL-TURCO
    Учесник

    Секако дека можете да го продолжите во Турција, но поскапо е во Турција! Google

Се прикажуваат 3 одговори - 1 до 3 (вкупно 3)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.