ПРОБЛЕМ НА ГЕРМАНСКИОТ КУРС

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    tugce_doerj е
    Учесник

    СЕ ОБЕДУВАВ НА КУРСОТ ОД НОЕМВРИ, ТРЕБА НОРМАЛНО да правиме А1, А2 и Б1. ОСТАНУВА 1 Месец до испитот, но ние сме уште половина од А2. НЕ можам да го полагам испитот со истечен голем. БЕШЕ ИСПИТЕН ИСПИТ 45 НАВРЕДНИ 28 ГО ДОБИВ ПИСМОТО И ОСВЕН ГОВОРОТ. НЕ ЗНАМ КАКО СИСТЕМОТ, НО СЕКОГАШ ДОДАМЕМЕ ПОЕНИ НА ЛЕСЕН. ТРЕБА ДА ПОСЛЕДНАМ БАРТА 2 ОД ОВИЕ 33 ИСПИТА ЗА ДА ПРИМАМ Б1. ЗБОРУВАЕ И ПИШУВАЕ ПОЕНИ кои не се дадени. АКО НЕ МОАМ ДА ДОБИВАМ ДОВОЛНИ ПОЕНИ ОД ХОРЕН И ЛЕСЕН, МО CЕ ДА ГО ЗАПОЛНЕТЕ СО ПИСМО И ГОВОР, соопшти ХОЦА.

    SACMA SAPAN BIR SISTEM. SINIF SEVIYESI DUSUK OLDUGU IIN HIZLI ISLEYEMEDIK KONULARI DAHA A2 BITIRMEDEN B1 SINAVI YAPMAMIZI ISTIYORLAR. ESIM AUSLANDERBEHORDEYE MUKTUP YAZIP SIKAYET EDICEK KURSU. 5 AY BOSU BOSUNA KURSA GITTIM. EGER SINAVI GECEMEZSEM YINE BI 5 AY DAHA… SIZDE SISTEM NASIL? HANGI TEMALAR VAR B1 DE ACABA? BELKI EVDE CALISIP ACIGIMI KAPATIRIM DIYE DUSUNUYORUM

    МухажеМ
    Учесник

    Ако исто така дадете информации за локацијата и името на курсот по германски јазик, веќе ќе ги информирате и предупредувате другите членови и посетители.

    tugce_doerj е
    Учесник

    plauen- euro schule…

    netalman од
    Учесник

    Здраво,

    Almanya' daki kurslarda aslında derse alınmadan seviye tespit sınavı yapılır herhalde burada buna da dikkat edilmemiş. Almanya' nın eyaletine göre değişiyor. Kimisi 3 sene mühlet verirken ve dersler çok ağır işlenirken hatta A1 sertifikası olanlara bile en baştan Almanca öğretilmesine rağmen bazı eyaletlerde “hemen 1 sene içinde B1 sertifikası getirin yoksa oturum vermiyoruz” diyorlar.

    Пријатели, имаме толку многу поплаки што верувам дека; Турција гледа на овие дефекти, но нашата нација „Што и да оди доволно добро во Германија или ако се преселиме во еден момент, ајде да одиме, ајде да размислиме и како тој треба да оди на смешни курсеви од предната страна. Има дури и такви кои едвај полагаат испит на 8-ми обид, што е многу лесно без да имаат доволно инфраструктура. Причината е погрешен избор при избор на курс. И кога одиме во Германија, слушаме многу поплаки бидејќи пријателот се жалеше, Германија доаѓа од нивниот нос, курсот има страшни соништа. Бидејќи германските наставници зборуваат само германски, и тие исто така објаснуваат бавна граматика што е далеку од нашиот јазик. И, се разбира, тие мислат дека едно лице со А1 сертификат природно ги видело и научило тие предмети во тие рамки. Но, бидејќи има забрзан - КУРС ЗА ПОДГОТОВКА НА ГЛАС - кој е подготвен без да ги видите одговорите на испитските прашања без всушност да го видите, кога одите во Германија, да дадете пример, кога ќе кажете што е 2 пати 2 без да научите 2222 пати 22222, станува кошмар. За жал, ваквите проблеми се јавуваат кога луѓе од различно ниво на образование и различна возраст се пополнети во час, како што е случајот тука. Јас, те молам, не лути се, јас сум во Турција веќе германски тука научи сите да бидат важни Знаме на износот од 30% како статистика или букви од Ана, во писмото на Лиз се вели дека меморирањето го прави името многу гранки до светот, како што предава курс за молитва.

    tugce_doerj е
    Учесник

    Јас сум малку поразличен од ситуацијата што ја опиша. Добив сертификат за 1 во Истанбул, нашиот учител беше многу добар, научивме сè што требаше да научиме на курсот. Оттогаш се обидувам да научам германски јазик. Знам колку е важно и потребно учењето германски јазик да се живее во Германија. Liveивеам во источна Германија, како и во големите градови, се мешам со Турците и учам германски, невешт.Погледнете ја мојата температура, немам идеја затоа што нема друг Турчин освен мене во мојот град.

    Кога станува збор за предметот на курсот, немав друга опција да јадам. Тие не отвораат час без 20 луѓе тука. Оваа година не отворив училишни курсеви близу мене. Одам во 4 градови секој ден. На пат сум 3.5 часа. Станувам во 5 наутро и се враќам дома во 4 навечер. само научи германски, дозволете ми да го сторам тоа следната година b2-c1.

    Кога го започнавме курсот, тие го одредија нивото. Почнав од а2. Прашав при започнување на курсот, б1 ќе се заврши, тие одговорија да. но кога наставникот ќе се навлажни толку бавно, ние се влажниме само за a1 и половина од a2n. Нашиот месец ќе биде б1 испит, но ние не научивме ништо под името б1.

    Сега дали сум во право да се жалам на овој курс? Не живеам тука со години, дозволете ми да земам б1 пред да ги добијам лекциите. Имавме пробен испит, ништо не разбирав.

    reyyan да
    Учесник

    Пријателе, лани полагав Б1. Можам да ви дадам информации за курсот што го посетував. Направив курс во ВХС, Волхочшуле. прво бевме подложени на пробен испит. Како резултат на испитот, продолживме во истиот час за оние кои имаа добра оценка или не, и имавме 3 различни наставници. За кратко време, нивото на сите достигна исто ниво. ја завршивме книгата А2 на ХУЕБЕР. Мислам, не сме виделе ниедна книга Б1. само еден и пол месеци пред полагањето, наставниците ни даваа пробни испити во континуитет. не само Херен и Лесен, тие ги полагаа ХЕРЕН, ЛЕСЕН, ШРЕБЕБЕН и СПРЕЧЕН на едно и пол месеци пробни испити како да сме на вистински испит. Оценката што ја добив на првиот испит беше скоро како вашиот резултат. Видов како моето ниво се зголемува како резултат на постојани испитувања. многу работевме во писмото. Тие даваа предмети и пишуваа писма скоро секој ден. Нашите пробни писма беа оценувани и оценувани. Кога повторно има многу, оценките растат. луѓето исто така имаат искуство.
    Дури и делот СПРЕХЕН го завршија како вистински испит. Ни дадоа илустрирани трудови и не натераа да го опишеме она што го видовме. Тие го организираа заедно со две лица. На пример, направивме план за роденден на пријател. Наставниците ни поставуваа прашања. се претставивме. Ова беа лажни испити кои ни беа дадени за само еден и пол месец. Јас напредував со овие пробни испити. Не разбирам зошто вашиот курс сè уште не дава лажни испити. Добро, не ја обработивме книгата Б1.
    Но, јас ги позајмив книгите Б1 на ХУЕБЕР и ШРИТ од библиотеката. Работев во нив дома. Напишав примероци од писма што нè научи VHS. 18 единици. погледнете таму ако сакате. затоа што темите во писмото се исти горе долу. Напишав во делот sprechen.
    Исто така, ќе кажам дека правам Б2 сега. но нашата книга е Б1.

    Би сакал да ви ги дадам темите на Б1, односно предметите што треба да ги подготвите за испитот.
    Најважното прашање во писмото е сврзниците. па колку во твоите реченици NEBENSATZ со HAUPTSATZ, и сврзниците што ги поврзуваат овие две реченици (weil, dass, denn, oder, trotzdem, obwohl, deswegen…vesaire) la cümleler yaparsan ençok notu oradan verdiklerini öğretmenlerimiz bizzat söylediler.

    на еден АКТИВНИ КАЗНИЦИ со пасивна казна Фокусирајте се на вашите предмети. Бидејќи пасивната реченица е многу неопходна во буквата.
    ВРЕМИЊА: сегашно време (прасенс), минато време (перфект или пратериум) Повеќе се фокусирав на совршенството. ми се чини полесно. идното време не се користи многу. прасенс е доволен бидејќи е присутен и присутен.

    написи. номинативни, аксуативни, динамични и генитивни состојби. гравитација со одредени членови и неопределени членови
    р Конјугација на придавки (пр. Das KLEINE вид) 

    и П.ВЕЛБИ КОРИСТЕНИ СО РОЗИЦИИ Предлагам да запаметите. Ако знаете кој глагол добива кој прапозит, можете да ги олесните речениците.
    FÜR GARANTİEREN, AN ERİNNERN, UM (SİCH)BEWERBEN, UM(SİCH)KÜMMERN, MİT (SİCH) TREFFEN…… gibi..
    Постојат и примероци за испити на геотет мрежа. може да се тестирате таму.
    Ако имате какви било проблеми, јас сум подготвен да помогнам колку што знам. Имам ресурси со кои работев на курсот. Со среќа.

    tugce_doerj е
    Учесник

    Ви благодарам многу за вашето пишување. Само што научивме баглаклар. Во последната недела ги научивме придавките нови. Ние сме само на половина пат. Претеритум не добивме ништо влажно :) не се навлажнивме во Geneенетив. тие покажаа пасивни реченици како оваа и поминаа.

    asıl onemlı olan bızım horen ve lesenden 45 uzerınden en az 33 almamız lazım b1 ıcın. mektup ve konusma sadece kanaat notu olacak. sızdekı gıbı puan almıyormusuz bız. mesela lesen ve horenden 30 aldım 3 puanı mektup ve konusmayla tamamlıyorlarmıs. zaten 2 tane mektup verıyorlar. bırı a2 sevıyesı bırı b1. eger a2 yı secersen ne kadar duzgun ve kapsamlı cumle kursanda a2 mektubu yazmıs oluyorsun kafadan…

    sınıfta en yenı kısı benım. hepsı en az 3 senelık yabancılar. buna ragmen a1 ıcın 3 ay bosu bosuna konu ısledık. sımdı a2 bıtırırsek ne ala…. kendı basıma bırseyler yapmaya calısıcam bakalım artık sonum hayırlı olsun.

    Знам 18 букви, ги диктирав, се обидувам да ги напишам сите јас. Искрено, повеќе не сум во испраќањето, барам да завршам курсот прв, затоа што сум многу уморен.

    5 aydır hergun 5 te kalkıp karda camurda yollara dustum almanca ogrenıcem dıye sımdı goruyorum kı hepsı bosuna gıttı. zaten kurs sonunda ısledıgımız konuların hepsını cıkarıp sıkayet edıcez. odedıgım paralar umrumda bıle degıl. burda 4 sehır oteye hergun otobusle trenle gıtmenın zorlugunu cok ıyı bılıyorum. yanına bırakmıycam bunları…

    allahtan ıstanbulda hocam o kadar ıyıydıkı ondan ogrendıklerım temel oldu bana ılk 3 ay hep onun ogrettıklerını tekrar yaptık… hayırlısı artık onumuzdekı ay gorucez bakalım sonucu..

    yardımların ıcın tesekkurederım…  okey:)

    Bthnkdgn
    Учесник

    Almanca kurslarinda en zor bölüm b1 zaten  a1 ve a2 de  genetiv yada pasif gibi konulara deginilmiyor b1 de bende cok zorlanmistim.  ben 3 ay gittim kursa gec basladim hic ümidim yoktu gecmeye  yazilida iyi  konusmada sinirda kalarak b1 sertifikami aldim.

    во Хамбург

    Лесен / Херен

    schreiben

    Оценето според одделите наречени Спречен

    На пример, можете да добиете sprechen b1 hören a2 белешка, тогаш ќе го видите делот што не можевте повторно да го поминете.

    ben zarzor gectim b1 i  3 ay kurs aldigim icin simdi b2 kursuna basliyorum b2 nin cok zor oldugunu söylüyorlar  acikcasi a1 ve a2 hikaye  almanyada en az b1 ve b2 lazim hatta b1 bile yetersiz kaliyor bazi meslek kurslari ve is icin

    tugce_doerj е
    Учесник

    Јас точно се согласувам со тебе. b1 не е доволно, потребен ви е најмалку b2 за правилен германски јазик. Никој не може да најде топлина тука со зборување мачка. само турските компании даваат топлина. со среќа

    MehmetCan
    Учесник

    здраво, добив 1-годишна сесија и полицијата за странци рече дека треба да одам на курсот и за Б1. Волкшох му дал документ на Шуле за регистрација. Дали треба да одам во Волкшох Шуле? На пример, ако се регистрирам во која било гранка на Гете во Германија и дали тие ќе го прифатат Б1 сертификатот што го добив?

    Дали некој навистина знае за оваа тема?

    благодарение

    tugce_doerj е
    Учесник

    Јас не го познавам вашиот систем во државата, но од таму ми дадоа ученик во училиште, ми рекоа горсурун.Веќе тука е отворен 1 курс поради недостаток на странци. но ако ме боли порано, ќе одев кај него. Јас самата би избрал од списокот.

    tugce_doerj е
    Учесник

    Нема списание од списокот што ми го дадоа, мојот пријател има само VHS и евро шуле. Дали прифаќаат гуски? Што прават? Мислам дека го прашуваш кои ќе бидат твоите пари

    netalman од
    Учесник

    ЗДРАВО ТУКА,

    VOLKSHOCHSCHULE Е МНОГУ ДОБРА ИНСТИТУЦИЈА. БАРМО ДА ГОТЕ. Дури и некои од наставниците доаѓаат од GOETHE и дури и докторите на јазик се во наставниците. ВАШИТЕ ИНФОРМАЦИИ.

    tugce_doerj е
    Учесник

    artık sınavı kazanamazsam beklıycem vhs acılsın dıye baska care kalmadı…

    Патем, колку време е потребно за да се добие сертификатот b1? Јас сум мојата виза до 2014 година. Дали треба да го земам во ова време или дали некој знае за тоа претходно ???

    салеска
    Учесник

    Почнав од моето Халке некаде да започнам германски
    gelişme olursa ileriye dönük özel kurslara başvurulur…

    reyyan да
    Учесник

    artık sınavı kazanamazsam beklıycem vhs acılsın dıye baska care kalmadı…

    Патем, колку време е потребно за да се добие сертификатот b1? Јас сум мојата виза до 2014 година. Дали треба да го земам во ова време или дали некој знае за тоа претходно ???

    Треба да го земате до 2014 година. Не мора да го купите во моментов. Но, кога одите на состанокот на денот на визата во 2014 година, мора да имате Б1 сертификат. Ако Б1 не постои, тие сепак даваат сесии до одредено време. 

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 23)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.