ПРОБЛЕМ НА ГЕРМАНСКИОТ КУРС

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    tugce_doerj е
    Учесник

    СЕ ОБЕДУВАВ НА КУРСОТ ОД НОЕМВРИ, ТРЕБА НОРМАЛНО да правиме А1, А2 и Б1. ОСТАНУВА 1 Месец до испитот, но ние сме уште половина од А2. НЕ можам да го полагам испитот со истечен голем. БЕШЕ ИСПИТЕН ИСПИТ 45 НАВРЕДНИ 28 ГО ДОБИВ ПИСМОТО И ОСВЕН ГОВОРОТ. НЕ ЗНАМ КАКО СИСТЕМОТ, НО СЕКОГАШ ДОДАМЕМЕ ПОЕНИ НА ЛЕСЕН. ТРЕБА ДА ПОСЛЕДНАМ БАРТА 2 ОД ОВИЕ 33 ИСПИТА ЗА ДА ПРИМАМ Б1. ЗБОРУВАЕ И ПИШУВАЕ ПОЕНИ кои не се дадени. АКО НЕ МОАМ ДА ДОБИВАМ ДОВОЛНИ ПОЕНИ ОД ХОРЕН И ЛЕСЕН, МО CЕ ДА ГО ЗАПОЛНЕТЕ СО ПИСМО И ГОВОР, соопшти ХОЦА.

    ТОА Е НУЛ СИСТЕМ. ПРЕДМЕТИТЕ НЕ МОЖЕМЕ ДА ГИ УЧИМЕ БРЗО БИДЕЈЌИ ОДДЕЛЕНИЕТО Е НИСКО, САКААТ ДА ПОЛАГАМЕ ИСПИТ Б2 ПРЕД ПОПОЛНУВАЊЕ А1. ESIM AUSLANDERBEHORDEYE НАПИШЕ ПИСМО И КУРС ЗА ЖАЛБА. ЈАС ЗА ЈАВ ЈА ЧУВАВ КУРСОТ 5 МЕСЕЦИ. АКО НЕ ГО ПОЛОЖАМ ИСПИТ, ПАК УШТЕ 5 МЕСЕЦИ... КОЈ Е ЗА ТЕБЕ СИСТЕМОТ? КОИ ТЕМИ ИМА ВО Б1? МИСЛАМ МОЖЕБИ ЌЕ РАБОТАМ ДОМА И ЌЕ ГО ПОКРИВАМ ГЛАДНИОТ

    МухажеМ
    Учесник

    Ако исто така дадете информации за локацијата и името на курсот по германски јазик, веќе ќе ги информирате и предупредувате другите членови и посетители.

    tugce_doerj е
    Учесник

    Плауен-евро распоред…

    netalman од
    Учесник

    Здраво,

    На курсевите во Германија, всушност се дава тест за полагање пред да биде примен на курсот, претпоставувам дека и ова не се зема предвид. Се разликува во зависност од покраината Германија. Додека некои даваат 3-годишен грејс период и курсевите се изучуваат многу бавно, и иако германскиот јазик се учи од самиот почеток дури и за оние со сертификат А1, во некои држави велат „донесете го вашиот сертификат Б1 веднаш во рок од 1 година или нема да ви одржиме седница“.

    Пријатели, имаме толку многу поплаки што верувам дека; Турција гледа на овие дефекти, но нашата нација „Што и да оди доволно добро во Германија или ако се преселиме во еден момент, ајде да одиме, ајде да размислиме и како тој треба да оди на смешни курсеви од предната страна. Има дури и такви кои едвај полагаат испит на 8-ми обид, што е многу лесно без да имаат доволно инфраструктура. Причината е погрешен избор при избор на курс. И кога одиме во Германија, слушаме многу поплаки бидејќи пријателот се жалеше, Германија доаѓа од нивниот нос, курсот има страшни соништа. Бидејќи германските наставници зборуваат само германски, и тие исто така објаснуваат бавна граматика што е далеку од нашиот јазик. И, се разбира, тие мислат дека едно лице со А1 сертификат природно ги видело и научило тие предмети во тие рамки. Но, бидејќи има забрзан - КУРС ЗА ПОДГОТОВКА НА ГЛАС - кој е подготвен без да ги видите одговорите на испитските прашања без всушност да го видите, кога одите во Германија, да дадете пример, кога ќе кажете што е 2 пати 2 без да научите 2222 пати 22222, станува кошмар. За жал, ваквите проблеми се јавуваат кога луѓе од различно ниво на образование и различна возраст се пополнети во час, како што е случајот тука. Јас, те молам, не лути се, јас сум во Турција веќе германски тука научи сите да бидат важни Знаме на износот од 30% како статистика или букви од Ана, во писмото на Лиз се вели дека меморирањето го прави името многу гранки до светот, како што предава курс за молитва.

    tugce_doerj е
    Учесник

    Јас сум малку поразличен од ситуацијата што ја опиша. Добив сертификат за 1 во Истанбул, нашиот учител беше многу добар, научивме сè што требаше да научиме на курсот. Оттогаш се обидувам да научам германски јазик. Знам колку е важно и потребно учењето германски јазик да се живее во Германија. Liveивеам во источна Германија, како и во големите градови, се мешам со Турците и учам германски, невешт.Погледнете ја мојата температура, немам идеја затоа што нема друг Турчин освен мене во мојот град.

    Кога станува збор за предметот на курсот, немав друга опција да јадам. Тие не отвораат час без 20 луѓе тука. Оваа година не отворив училишни курсеви близу мене. Одам во 4 градови секој ден. На пат сум 3.5 часа. Станувам во 5 наутро и се враќам дома во 4 навечер. само научи германски, дозволете ми да го сторам тоа следната година b2-c1.

    Кога го започнавме курсот, тие го одредија нивото. Почнав од а2. Прашав при започнување на курсот, б1 ќе се заврши, тие одговорија да. но кога наставникот ќе се навлажни толку бавно, ние се влажниме само за a1 и половина од a2n. Нашиот месец ќе биде б1 испит, но ние не научивме ништо под името б1.

    Сега дали сум во право да се жалам на овој курс? Не живеам тука со години, дозволете ми да земам б1 пред да ги добијам лекциите. Имавме пробен испит, ништо не разбирав.

    reyyan да
    Учесник

    Пријателе, лани полагав Б1. Можам да ви дадам информации за курсот што го посетував. Направив курс во ВХС, Волхочшуле. прво бевме подложени на пробен испит. Како резултат на испитот, продолживме во истиот час за оние кои имаа добра оценка или не, и имавме 3 различни наставници. За кратко време, нивото на сите достигна исто ниво. ја завршивме книгата А2 на ХУЕБЕР. Мислам, не сме виделе ниедна книга Б1. само еден и пол месеци пред полагањето, наставниците ни даваа пробни испити во континуитет. не само Херен и Лесен, тие ги полагаа ХЕРЕН, ЛЕСЕН, ШРЕБЕБЕН и СПРЕЧЕН на едно и пол месеци пробни испити како да сме на вистински испит. Оценката што ја добив на првиот испит беше скоро како вашиот резултат. Видов како моето ниво се зголемува како резултат на постојани испитувања. многу работевме во писмото. Тие даваа предмети и пишуваа писма скоро секој ден. Нашите пробни писма беа оценувани и оценувани. Кога повторно има многу, оценките растат. луѓето исто така имаат искуство.
    Дури и делот СПРЕХЕН го завршија како вистински испит. Ни дадоа илустрирани трудови и не натераа да го опишеме она што го видовме. Тие го организираа заедно со две лица. На пример, направивме план за роденден на пријател. Наставниците ни поставуваа прашања. се претставивме. Ова беа лажни испити кои ни беа дадени за само еден и пол месец. Јас напредував со овие пробни испити. Не разбирам зошто вашиот курс сè уште не дава лажни испити. Добро, не ја обработивме книгата Б1.
    Но, јас ги позајмив книгите Б1 на ХУЕБЕР и ШРИТ од библиотеката. Работев во нив дома. Напишав примероци од писма што нè научи VHS. 18 единици. погледнете таму ако сакате. затоа што темите во писмото се исти горе долу. Напишав во делот sprechen.
    Исто така, ќе кажам дека правам Б2 сега. но нашата книга е Б1.

    Би сакал да ви ги дадам темите на Б1, односно предметите што треба да ги подготвите за испитот.
    Најважното прашање во писмото е сврзниците. па колку во твоите реченици NEBENSATZ со HAUPTSATZ, и сврзниците што ги поврзуваат овие две реченици (weil, dass, denn, oder, trotzdem, obwohl, deswegenСамите наши професори рекоа дека ако правиш реченици со ... итн., од таму ти даваат најмногу оценки.

    на еден АКТИВНИ КАЗНИЦИ со пасивна казна Фокусирајте се на вашите предмети. Бидејќи пасивната реченица е многу неопходна во буквата.
    ВРЕМИЊА: сегашно време (прасенс), минато време (перфект или пратериум) Повеќе се фокусирав на совршенството. ми се чини полесно. идното време не се користи многу. прасенс е доволен бидејќи е присутен и присутен.

    написи. номинативни, аксуативни, динамични и генитивни состојби. гравитација со одредени членови и неопределени членови
    р Конјугација на придавки (пр. Das KLEINE вид) 

    и П.ВЕЛБИ КОРИСТЕНИ СО РОЗИЦИИ Предлагам да запаметите. Ако знаете кој глагол добива кој прапозит, можете да ги олесните речениците.
    FÜR GARANTİEREN, AN ERİNNERN, UM (SİCH) BEWERBEN, UM(SİCH)KÜMMERN, MİT (SİCH) TREFFEN…… итн.
    Постојат и примероци за испити на геотет мрежа. може да се тестирате таму.
    Ако имате какви било проблеми, јас сум подготвен да помогнам колку што знам. Имам ресурси со кои работев на курсот. Со среќа.

    tugce_doerj е
    Учесник

    Ви благодарам многу за вашето пишување. Само што научивме баглаклар. Во последната недела ги научивме придавките нови. Ние сме само на половина пат. Претеритум не добивме ништо влажно :) не се навлажнивме во Geneенетив. тие покажаа пасивни реченици како оваа и поминаа.

    Она што е навистина важно е дека треба да добиеме најмалку 45 од 33 во horen и lesen. Писмото и говорот ќе бидат само забелешка за мислење. Ние не добиваме поени како вие. На пример, добив 1 поени во Лесен и Хорен Тие пополнуваат 30 поени со писма и говори. Веќе ти даваат 3 букви. едно ниво a2, едно ниво b2. Ако изберете a1, колку и да се уредни и сеопфатни речениците, ќе пишувате буква a2 во главата...

    Јас сум најновиот ученик во класот. Сите се странци со најмалку 3 години искуство. И покрај ова, залудно разговаравме за ова прашање цели 1 месеци. Што ако завршиме со a3 сега... Ќе се обидам да направам нешто сам, да видиме дали ми е добар крајот.

    Знам 18 букви, ги диктирав, се обидувам да ги напишам сите јас. Искрено, повеќе не сум во испраќањето, барам да завршам курсот прв, затоа што сум многу уморен.

    Веќе 5 месеци секој ден се будам во 5 часот и удирам по патиштата во снегот и калта, мислејќи дека ќе научам германски, но сега гледам дека се беше џабе. На крајот на курсот, ќе ги отстраниме и ќе се жалиме на сите теми што ги опфативме. Не ми е гајле ни за парите што ги платив. Добро знам колку е тешко секој ден да патуваш 4 града подалеку од овде со автобус или воз. Нема да ви ги оставам овие...

    Фала богу, мојот учител во Истанбул беше толку добар, она што го научив од него стана основа, го повторивме она што ме научи во првите 3 месеци... Најдобро од се, резултатот ќе го видиме следниот месец..

    Ви благодариме за помошта... во ред :)

    Bthnkdgn
    Учесник

    Најтешкиот дел на курсевите по германски е Б1, всушност, на А1 и А2 не се спомнуваат предмети како генетика или пасивни, а јас имав многу тешко време на Б1. Одев на курсот 3 месеци, курсот го почнав доцна, немав надеж дека ќе положам, но бев ограничен во добро да зборувам во писмена форма и го добив сертификатот Б1.

    во Хамбург

    Лесен / Херен

    schreiben

    Оценето според одделите наречени Спречен

    На пример, можете да добиете sprechen b1 hören a2 белешка, тогаш ќе го видите делот што не можевте повторно да го поминете.

    Едвај го поминав курсот Б1, сега го почнувам курсот Б3 Искрено, во Германија се бара Б2 и Б2. па ни Б1 не е доволно за некои стручни курсеви и работни места.

    tugce_doerj е
    Учесник

    Јас точно се согласувам со тебе. b1 не е доволно, потребен ви е најмалку b2 за правилен германски јазик. Никој не може да најде топлина тука со зборување мачка. само турските компании даваат топлина. со среќа

    MehmetCan
    Учесник

    здраво, добив 1-годишна сесија и полицијата за странци рече дека треба да одам на курсот и за Б1. Волкшох му дал документ на Шуле за регистрација. Дали треба да одам во Волкшох Шуле? На пример, ако се регистрирам во која било гранка на Гете во Германија и дали тие ќе го прифатат Б1 сертификатот што го добив?

    Дали некој навистина знае за оваа тема?

    благодарение

    tugce_doerj е
    Учесник

    Јас не го познавам вашиот систем во државата, но од таму ми дадоа ученик во училиште, ми рекоа горсурун.Веќе тука е отворен 1 курс поради недостаток на странци. но ако ме боли порано, ќе одев кај него. Јас самата би избрал од списокот.

    tugce_doerj е
    Учесник

    Нема списание од списокот што ми го дадоа, мојот пријател има само VHS и евро шуле. Дали прифаќаат гуски? Што прават? Мислам дека го прашуваш кои ќе бидат твоите пари

    netalman од
    Учесник

    ЗДРАВО ТУКА,

    VOLKSHOCHSCHULE Е МНОГУ ДОБРА ИНСТИТУЦИЈА. БАРМО ДА ГОТЕ. Дури и некои од наставниците доаѓаат од GOETHE и дури и докторите на јазик се во наставниците. ВАШИТЕ ИНФОРМАЦИИ.

    tugce_doerj е
    Учесник

    Ако сега не го положам испитот, ќе треба да чекам да се отвори ВХС, не останува друг избор...

    Патем, колку време е потребно за да се добие сертификатот b1? Јас сум мојата виза до 2014 година. Дали треба да го земам во ова време или дали некој знае за тоа претходно ???

    салеска
    Учесник

    Почнав од моето Халке некаде да започнам германски
    Доколку има некакво подобрување, ќе се применуваат идни специјални курсеви…

    reyyan да
    Учесник

    Ако сега не го положам испитот, ќе треба да чекам да се отвори ВХС, не останува друг избор...

    Патем, колку време е потребно за да се добие сертификатот b1? Јас сум мојата виза до 2014 година. Дали треба да го земам во ова време или дали некој знае за тоа претходно ???

    Треба да го земате до 2014 година. Не мора да го купите во моментов. Но, кога одите на состанокот на денот на визата во 2014 година, мора да имате Б1 сертификат. Ако Б1 не постои, тие сепак даваат сесии до одредено време. 

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 23)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.