Очекувачи на визи 2019 Германија

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Blue34
    Учесник

    Ја започнувам оваа тема за нашите пријатели кои ќе ги споделат своите идеи за визните прашања од 2019 година, се надевам дека се ќе биде од корист за сите...

    Дилек Хан
    Учесник

    :)

    ozzzyj
    Учесник

    Sizi çok iyi anlıyorum.bazen aksilikler olur hayatta. Biz düğünü Ağustos ayında yaptık.Eylül den kasıma kadar randevuyu bekledim. Kasımdan beridir de vize onayını bekliyorum. Bizim bağlı bulunduğumuz yabancılar şubesi çok yoğun.yaklaşık 4 hafta önce eşim yabancılar şubeye mail attı. Geçen hafta maile gelen cevapta ''konsolosluktan gönderilecek evrakların henüz ellerine ulaşmadığını, aşırı yoğunluktan dolayı beklememiz gerektiği, bir daha mail atmamız gerektiği” haberini aldık.
    Не можам да разберам како конзулатот не можел да ги достави документите до филијалата за странци за толку долго време (2.5 месеци). Се прашувам дали има проблем со конзулатот или постои можност да бидеме повикани на вкрстено испрашување откако рокот на чекање ќе надмине 2.5 месеци. (Немаме ситуација која бара вкрстено испрашување освен разликата во години, но имам чувство дека ќе бидеме повикани на вкрстено испрашување неколку дена) Денеска поминаа 78 дена откако се пријавив. Се надевам дека наскоро ќе добиеме добри вести. 🙋🏻‍♀️

    Почивај во мир драга моја затоа е бавно и проблематично таму.Дали минатата недела и го пратија овој мејл на жена ти?
    Capraz sorgu korkusu veya red korkusu bende de olmustu , süre uzayınca insanın aklına böyle seyler geliyor istemsiz olarak.. capraz sorguya gelince hiç belli olmuyor buralarda insanların deneyimlerinden yada youtubetaki insanların konusmalarından cıkarttıgım sonuc basvurudan 1 ay 1,5 ay sonra capraz icin cagrılan da var 3 ay bekleyip süre bitiminde cagrılan da var.. 🤷🏻‍♀️ Ama aklına bunları getirmemeye calıs, dedigin gibi yaş farkı veya süpheli bir durum yok ki sizin durumunuzda…senin evrakların gitmemiş dediklerine göre , ama 2,5 ayda alman konsoloslugunun aslında gondermesi gerekiyor 1-4 hafta dimi göndermesi? Bilemiyorum ki canım belki bilgi vermek istemedikleri icin de oyle demiş olabilirler 🤷🏻‍♀️ Güzel haberlerini bekliyorum 🙏🏻

    Здраво
    Системот воопшто не работи добро
    Никаде не пративме мејл и немаме информации дали документите се доставени или не.
    Ако се обидеме да добиеме информации со јавување или праќање е-пошта, рекоа дека ќе потрае подолго, па чекаме одговор.
    Бидејќи толку долго чекавме, снемавме трпение
    Кој град е твој?

    Бидејќи вашиот процес започна пред околу 1 месец, не би било соодветно да испратите е-пошта сега. Меѓутоа, ако не добиете никакви вести за статусот на вашата виза после еден месец или нешто повеќе, вашиот сопружник може да испрати е-пошта на германски до филијалата за странци во која ќе ја објасни вашата ситуација и ќе го дознае статусот на вашата виза. Имам напишано и многу коментари на минатите страници за тоа дали да праќам е-пошта или не. Но, по некои гласини дека е-поштата испратена до филијалата за странци го забрзала процесот, ризикувавме да го пролонгираме процесот и испративме е-пошта во која ја објаснуваме нашата состојба на службен јазик и го добивме одговорот што го споменав погоре. .
    Мислите дека во моментов ве држат предолго да чекате затоа што сте ја имале несреќата да чекате 7 месеци поради состојбата на вашиот сопружник пред да аплицирате за виза. Нормално е да се чека 1-2 месеци за одобрување виза.Се надевам дека вашиот следен процес нема да трае премногу долго. Тоа е навистина тешка ситуација. Ќе живееме во Магдебург.

    Почивај во мир драга моја затоа е бавно и проблематично таму.Дали минатата недела и го пратија овој мејл на жена ти?
    Capraz sorgu korkusu veya red korkusu bende de olmustu , süre uzayınca insanın aklına böyle seyler geliyor istemsiz olarak.. capraz sorguya gelince hiç belli olmuyor buralarda insanların deneyimlerinden yada youtubetaki insanların konusmalarından cıkarttıgım sonuc basvurudan 1 ay 1,5 ay sonra capraz icin cagrılan da var 3 ay bekleyip süre bitiminde cagrılan da var.. 🤷🏻‍♀️ Ama aklına bunları getirmemeye calıs, dedigin gibi yaş farkı veya süpheli bir durum yok ki sizin durumunuzda…senin evrakların gitmemiş dediklerine göre , ama 2,5 ayda alman konsoloslugunun aslında gondermesi gerekiyor 1-4 hafta dimi göndermesi? Bilemiyorum ki canım belki bilgi vermek istemedikleri icin de oyle demiş olabilirler 🤷🏻‍♀️ Güzel haberlerini bekliyorum 🙏🏻

    Здраво Драга,
    Најпрво ви благодарам за убавите желби😘
    Да, тие само го испратија мејлот за кој и кажав на жена ми.Не можев да сфатам што точно е. Можеби службеникот не сакаше да даде информации, или можеби нашите документи всушност не беа испратени до конзулатот.
    Како што продолжува процесот, неизбежно ми доаѓаат негативни мисли во главата. Немаме друг избор освен да ја чекаме нашата моментална ситуација.
    Дали се населивте во Германија?

    ozzzyj
    Учесник

    Здраво Драга,
    Најпрво ви благодарам за убавите желби😘
    Да, тие само го испратија мејлот за кој и кажав на жена ми.Не можев да сфатам што точно е. Можеби службеникот не сакаше да даде информации, или можеби нашите документи всушност не беа испратени до конзулатот.
    Како што продолжува процесот, неизбежно ми доаѓаат негативни мисли во главата. Немаме друг избор освен да ја чекаме нашата моментална ситуација.
    Дали се населивте во Германија?

    Освен ако нема негативна ситуација, како на пример приход, законско, криминално досие и слично, не се вознемирувајте.Таму ви е бавно.Ги прочитав сите ваши пораки. Можеби тоа го кажале за да избегнат да даваат информации.Зошто треба да му требаат 2,5 месеци за да ја испрати конзулатот? Имаше луѓе кои го напишаа ова порано, дали си наишол на тоа? Додека ги читав страниците, наидов дека ја фрлаат топката наоколу, како да велат дека ги нема документите, понекогаш од огранокот на странците велат дека не е тука, не дошло, од конзулатот велат дека ги нема. го испрати, не ни дојде. Се надевам дека вашите маки ќе завршат наскоро, моите молитви се со вас и вашите. 🙏🏻
    Имав докторска работа да се грижам, па само ги спакував работите и сега сум на аеродром ☺️

    Освен ако нема негативна ситуација, како на пример приход, законско, криминално досие и слично, не се вознемирувајте.Таму ви е бавно.Ги прочитав сите ваши пораки. Можеби тоа го кажале за да избегнат да даваат информации.Зошто треба да му требаат 2,5 месеци за да ја испрати конзулатот? Имаше луѓе кои го напишаа ова порано, дали си наишол на тоа? Додека ги читав страниците, наидов дека ја фрлаат топката наоколу, како да велат дека ги нема документите, понекогаш од огранокот на странците велат дека не е тука, не дошло, од конзулатот велат дека ги нема. го испрати, не ни дојде. Се надевам дека вашите маки ќе завршат наскоро, моите молитви се со вас и вашите. 🙏🏻
    Имав докторска работа да се грижам, па само ги спакував работите и сега сум на аеродром ☺️

    Немаме никакви негативни околности што би резултирале со отфрлање на визата. Мојата сопруга моментално има постојана работа. Имаме куќа за живеење. Фала богу, немаме никакви проблеми со криминалното досие. Како што се одолговлекува процесот, луѓето неизбежно почнуваат да имаат негативни мисли.Знам дека бидејќи сме законски во брак и ги исполнуваме сите услови, таа виза дефинитивно ќе биде одобрена. Но кога?
    Ви посакувам среќа и среќа во вашиот нов живот. Се надевам дека ќе се видиме еден ден 🙋🏻‍♀️

    Дилек Хан
    Учесник

    :)


    Здраво
    Мојата сопруга доби писмо денес
    Сакаа да ја докажеме вистината за нашиот брак.
    Whatsapp муабет, каде првпат се запознавме, кој нè претстави, свадбени фотографии и сл. Трудови за платата на жена ми, хартија во која пишува дека работи 5 години, хартија за која работи моментално.
    Што значи тоа

    Причината поради која ја сакаат вашата кореспонденција и фотографии на Whatsapp е да разберат дали вашиот брак е реален или не. Со оглед на тоа што вашиот сопружник е нов на својата сегашна работа, тие исто така бараат документи поврзани со работното место каде што работел претходно, колку долго работел на неговата претходна работа, во случај да има некакви проблеми со неговата работа. Затоа што вашиот брачен другар е одговорен да се грижи за вас кога одите таму. Можеби се прашуваат колку долго работеле на нивното претходно работно место и дали ќе бидат постојани на новото работно место. Германија е земја изградена на многу гарантен систем. Тие придаваат големо значење на економскиот развој на семејството. Затоа толку детално ги бараат деловните документи на вашиот сопружник.Мислам дека нема да има проблем доколку ги доставите документите и фотографиите што ги бараат од вас.

    Ayyyy многу среќен
    Yabancılar şubesinden eşime mektup geldi. Bu mektuptan sonra 1-2 hafta içinde vize onaylanıyor genellikle…bugün 83.günümüz. Güzel haberleri sabırsızlıkla bekliyorum🙏

    Дилек Хан
    Учесник

    :)

    Здраво
    Се возбудив кога ја видов оваа порака од тебе, дали е навистина така?
    Недостасуваат документи во писмото што го добив до мојата сопруга
    Што вели писмото до вашата сопруга?
    ИншаАлах во најбрз можен рок ќе добиете добри вести, се разбира, нетрпеливо чекам.

    Здраво на сите,
    Не ја знам деталната содржина на писмото. Кога се пријавив во конзулатот, ми земаа премногу документи. Исто така, од канцеларијата за странци претходно побараа некои документи од мојата сопруга. Пред околу еден месец, мојата сопруга испрати мејл на германски јазик до канцеларијата за странци за да ја дознае судбината на визата. Минатата недела го добивме одговорот на тој мејл: „Моите документи не им беа испратени од конзулатот и треба да продолжиме да чекаме трпеливо“. За време на викендот, мојата сопруга доби писмо од канцеларијата на странци со барање за 12-месечна плата и некои документи за осигурување.
    Бидејќи ги прочитав сите објави за виза за обединување на семејството овде во последните 2 години, заклучив дека одобрувањето на визата обично доаѓа неколку недели по писмото.
    Нема проблеми сега. Конечно, завршивме 84 дена.
    Процесот многу варира од личност до личност, така што не можам да ви дадам јасни информации. На некои луѓе не им праќаат ни писмо, на сопружниците директно им праќаат пасош.
    Се надевам дека ќе добиеме добри вести што е можно поскоро.

    Дилек Хан
    Учесник

    :)

    Дилек Хан
    Учесник

    :)

Се прикажуваат 15 одговори - 496 до 510 (вкупно 537)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.