Германски да запаметат зборови

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    rtstxnumx
    Учесник

    Постои поинаков начин за секој да го запаметат зборот што реков дека ќе кажам рудник, можеби и корист од некој пријател. Не го правам ова за имиња за да ги запаметат имињата на работите кои се соочуваат во текот на денот, лесно да се прашувате дали постојано гледате во речникот е веќе формиран.

    Почнав по препорака на еден пријател, тој рече дека зборовите се продаваат и јас реков дека треба да ги напишам работите што се корисни за моето име на почетокот. Како прво, го пишувам глаголот и подготвив мали трудови за ова. На задната страна, ја пишувам сврзницата во трето лице еднина и глаголот во трета форма. Не е можно да се користи втората верзија, доволно е да се каже дека го направив тоа во Германија засега. Јас го пишувам значењето под нив и не е лесно да се заборави ако напишеш реченица за овој збор откако ќе го напишеш значењето какво и да е. Кога го подготвив за прв пат, не ги пишував речениците и тие лесно се бришат од меморијата. Би сакал да напоменам дека прво започнав со неправилни глаголи. Како одминуваат деновите, така ќе бидете повеќе воодушевени што изговорените зборови во околината ќе бидат зборови што ги меморирате.

    Јас земав приватни часови 1 година додека бев во Турција, да го благослови мојот учител, беше многу добро што тој поминуваше 3 месеци во Германија секоја година и ми објасни како е да се прилагоди на променливиот јазик. Но, кога дојдов во Германија, повторно почнав од а1-а2. Затоа што наставниците овде имаат поинаков стил на изразување отколку во Турција. Сметам дека е и забавно и логично. Сепак, не може да се научи ниту еден јазик како мајчин јазик по 4 години. Ова го кажувам како кандидат за доктор :) Мојот пријател студира овде 7 години, па дури и држи конференции и семинари како инженер. Поминал ДАФ речиси без грешка, но и тој секогаш вели имам недостатоци :)) вели никогаш нема да биде како мајчин јазик... ах и ние да сме такви, макар сме имале недостатоци.

  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.