Нови германски игри со зборови од almancax

> Форуми > Вести и соопштенија за производите и услугите на Almancax > Нови германски игри со зборови од almancax

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    МухажеМ
    Учесник

    Здраво,
    Менаџментот на almancax со гордост ви нуди 5 различни германски игри со зборови подготвени од развивачот на Java, Мурат ИНАН.

    Додека се забавувате со овие игри, ќе ја подобрите и тастатурата и германскиот.

    Дозволете ни да ви ги претставиме нашите игри сега, само кликнете на името на играта (наслов) за да ја играте.

    1-) Анаграмска игра
    Во оваа игра, добивате или губите поени со погодување на правилниот правопис на зборовите дадени со мешање на буквите. Научете зборови со тоа што ќе ги врежете во вашиот ум. Решавајте загатки и проширете го вокабуларот во исто време.
    Со оваа игра ќе ги минимизирате вашите правописни грешки.

    2-) Фудбалска игра со зборови
    Во оваа игра, од вас се бара да го погодите значењето на зборот што стои во средниот ред. Треба да го фрлите зборот во правилната цел користејќи ги копчињата со стрелки. Ако вашата претпоставка е точна, добивате поени, а ако е неточна, губите поени. Најдете го вистинскиот гол и не постигнувајте автогол.

    3-) Игра одење зборови
    Во оваа игра ќе видите многу зборови како одат на екранот во исто време. Секогаш треба да го напишете првиот збор. Ќе добивате поени за секоја точна буква и ќе губите поени за секоја неточна буква. Сесијата ќе заврши кога барем еден од зборовите ќе го погоди левиот ѕид на екранот. За нови сесии, едноставно кликнете двапати на екранот. Случајно избрани зборови, случајно избрани позиции во секоја сесија... Со оваа забавна игра и ќе научите зборови и ќе ја подобрите брзината на пишување на тастатурата.

    4-) Анимирана игра за тестирање на зборови
    Во оваа игра ќе видите надолу опаѓачки збор на екранот и три случајно избрани опции подолу. Мора да кликнете на точниот збор со вашиот глушец. Ќе добиете поени кога ќе кликнете на точниот збор, ќе изгубите поени кога ќе кликнете на погрешен збор.

    5-) Игра со зборови на тастатура
    Во оваа игра, ќе видите збор што се спушта на екранот од врвот до дното. Внесете го овој збор на вашата тастатура. Ќе добивате поени за секоја точна буква и ќе губите поени за секоја погрешна буква. И двајцата ќе научите вокабулар и ќе ја подобрите брзината на пишување на тастатурата. Штом ќе го напишете точниот збор, на екранот ќе се појави нов, случаен збор. Страст за учење и брзо пишување..

    Забелешка: За да ги играте игрите, на вашиот компјутер мора да биде инсталирана најновата верзија на Java, инаку нема да видите ништо друго освен квадрат што покрива половина од екранот.

    на вашиот компјутер Кликнете овде за да преземете Java софтвер и инсталирајте ја програмата што сте ја презеле.

    возвишена
    Учесник

    Hazirlayanlarin eline koluna saglik, gercekten cok güzel olmus…

    Ama ben su yürüyen kelimeleri yazmak ta yetisemiyorum…
    Bunun hizi biraz düsürülse nasil olur…

    …мистерија…
    Учесник

    çok güzel olmuş ellerinize sağlık… okey:) gerçekten çok yararlılar mesela benim aklıma 3-5 kelime kaldı 2 dk.da :) tekrar teşekkürler… :)

    Пепа
    Учесник

    Ви благодариме за вашата напорна работа. Тоа е ефикасен начин за учење.

    elifxnumx
    Учесник

    Bence en güzeli Anagram ve Futbol Kelime Oyunu  kur;)
    Murat İNAN'a teşekkürlerimi sunuyorum..Danke sehr…!! ;)

    barisch
    Учесник

    mükemmeL oLmuş…
    Ја одиграв првата игра, беше многу пријатна и полесно е да се запаметат зборовите на турски/германски на овој начин.
    ELinize sağLık  okey:)

    Михаил во
    Учесник

    Gerçekten Çok güzel ama Sanırım Ben amatör kalıyorum özellikler hareketlilerde yetişmek çok zor oluyor…

    Yine de Sağol… ;)

    esma 41
    Учесник

    Би сакал да им се заблагодарам на сите што придонесоа.
    “Yürüyen kelimelerde  ” ben bile biraz zorlandim .  :) (дури-нормално мојата тастатура е брза)  ;D

    Но сепак се е убаво.  ;)

    турад
    Учесник

    Не можам да играм.Игрите не се отвораат.Имам јава и јас зошто не се отвора?  :-

    МухажеМ
    Учесник

    На пример, што гледате на екранот?
    Велиш дека има Java, но дали си сигурен дека е најновата верзија?

    турад
    Учесник

    Не знам дали е најновата верзија, но само што ја инсталирав. Која е најновата верзија на Java?  :-

    турад
    Учесник

    Ништо не се појавува на екранот Бојата е бела и сива.

    МухажеМ
    Учесник

    ОК, вашата Java не е најнова верзија, затоа и вие така гледате на тоа.

    Ако сакате да погледнете овде: https://www.java.com/tr/

    турад
    Учесник

    Ви благодариме господине, сега е готово.

    во poliwo
    Учесник

    Само што открив игри. Совршен за активно учење. Господине Мурат, се надевам дека ќе има уште повеќе.

    Љубов и броеви

    на salmana
    Учесник

    Драги пријатели, ги чекам пријателите кои ќе полагаат Анкара на 6-ти април.

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 20)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.