Може ли да се преселам во Белгија со дозвола за престој добиена од Германија?

> Форуми > Општ оддел за Германија и други европски земји > Може ли да се преселам во Белгија со дозвола за престој добиена од Германија?

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.

    Здраво,

    Мојата сопруга е германска државјанка а јас во Германија дојдов како турска државјанка.Моментално чекам да се ослободи седницата.Ќе ја имам за 2 недели ако даде Господ.Жена ми моментално не работи овде.Значи, И јас не можам да работам.Доаѓам на моето прашање.

    Имаме куќа и можност за работа во Белгија. Дали јас и мојата сопруга може да се преселиме во Белгија и да живееме таму со дозволата за престој што ја добивам од овде? Со оглед на тоа што мојата сопруга има статус на државјанка на ЕУ, знам дека има право да се пресели ако ми покаже во која куќа ќе живее. Така ќе биде како да се преселиш од еден во друг дел на Германија. Се прашувам дали ќе побараат некои услови од мене? Кои се деталите? Ќе ми биде драго ако некој со некоја информација може да помогне.

    Essеси7
    Учесник

    На десната страна на столот има корпа за отпадоци, на задниот дел од столот има кревет, од десната страна на прозорецот има плакар, во плакарот има книги, има гардероба до плакарот, има украс во гардеробата.

Се прикажува 1 одговор (вкупно 1)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.