Имиграција во Германија

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.

    Здраво момци.Прво, простете ми ако го отворив предметот на погрешно место или ако отворив погрешна тема.Бидејќи не сум тип што пишува во форуми на Интернет и не знам многу за правила итн

    Јас сум постар студент на Факултетот за комуникација, Катедра за радио ТВ кино и мојата свршеница живее во Германија. Размислувам да се сместам таму кога ќе го завршам училиштето, но бидејќи околу мене има малку луѓе со знаење кои можат да ми помогнат за овие прашања, почувствував потреба да пишувам тука.
    Кога одам таму, сакам да имам работа со мојот потенцијал. Подготвен сум да направам секаков вид обука за која ќе биде потребно. Размислувањето е многу заморно, а настаните што се преклопуваат ја свртија мојата психологија наопаку.

    Минав низ Турција заради окупацијата на татко ми во разни градови и бројната и разновидна работа што одам и се занимавам со зафатено старо потекло. Тијатро потекнувам од човечко суштество, јас исто така преземав документарна филмска снимка за дописниците што ги искусив. Последниот Килис во последниот случај и станав директор на двата продуценти Не можам да го споделам затоа што филмот е во фаза на монтажа, се надевам дека ќе имам можност да ти го покажам во иднина.

    Што се однесува до главното прашање, сакам да го искористам својот потенцијал во Германија за да бидам добар семеен човек за мојата сопруга и моите деца кои ќе се родат, да даде Бог. Верувам дека ќе мора да имам добра работа за да го постигнам тоа. Не ме сфаќај погрешно, но не сакам да ја кројам својата иднина работејќи во самопослуга, секако за мене. Во ред е, ќе направам се што е потребно, но мислам дека ќе дојдат моите деца.Не сум понижувачка, ја повторувам намерата, ве молам, не лутете се.
    Отидов во Германија 2013 пати во 3 година и имам зелен пасош до 2016 година. Одлучивме да се ожениме со мојот вереник и да го поставиме своето гнездо во Германија. Но, како што реков, останатото е во сомнеж. Во оваа пчеларница паднав, мислите ја носеа мојата психологија. Не знам, но живеам со идната вознемиреност на највисоко ниво. Би бил многу среќен ако моите браќа, сестри, пријатели, браќа и сестри кои можат да ме известат.

    Ви благодариме за читањето, ги чекам вашите одговори.

    алиреза
    Учесник

    За да имигрирате во Германија, можете да ги следите чекорите подолу:

    1. Истражете ги германските закони за имиграција и одредете која програма за имиграција е соодветна за вас.
    2. Подгответе ги потребните документи, тие може да вклучуваат пасоши, лични документи, образование и работна историја.
    3. Развијте ги јазичните вештини неопходни за живеење и работа во Германија. Можете да посетувате курсеви по германски јазик или да одите на обука за јазици.
    4. Доколку сакате да најдете работа во Германија, побарајте можности за работа во Германија и аплицирајте за работа. Исто така, размислете дали имате призната диплома во вашата професија.
    5. Аплицирајте за виза за живеење во Германија. Можеби ќе треба да го контактирате конзулатот или канцеларијата за имиграција за време на овој процес.
    6. Пополнете ја вашата апликација за виза со пополнување на потребните документи и следете го процесот.
    7. Откако ќе ви биде одобрена визата, направете го вашето патување и подгответе се да одите во Германија.
    8. По пристигнувањето во Германија, пријавете го вашето живеалиште и следете ги потребните процедури.
    9. Придружете се на локалните заедници, подобрете го вашиот јазик и поврзете се со нови луѓе за да се интегрирате во Германија.
    10. Направете ги потребните барања за долгорочен престој или дозвола за престој и следете го соодветниот процес.

    Ве молиме имајте предвид дека процесот на миграција на секој поединец може да биде различен и можеби ќе ви требаат детални информации. Затоа, може да биде корисно да побарате поддршка од официјалните органи за имиграција или советодавните центри во Германија.

Се прикажува 1 одговор (вкупно 1)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.