Artikelli реченица институција dative akkusativ настан

> Форуми > Прашања и одговори за германските лекции > Artikelli реченица институција dative akkusativ настан

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    бурните
    Учесник

    Пријателите не можеа да забележат еден вид случај на формирање на казна. Бидејќи, според реченицата, зборовите како dem den zum ins пак. Ву wohin случаи, мислам. Како можам да го разберам ова?

    tugce_doerj е
    Учесник

    Лесно е, всушност, само треба да го знаете прашањето и одговорот. Кажи,

    Wo секогаш се забавува
    Воин го зема аккусатив.

    статиите се или akkusativ или dativ според одговорот.
    Wo bist du? Ich bin in der Schule
    Wohin gehst du? Ich gehe во Шуле.

    Слично на тоа, Prпозиции, исто така, може да се трансформира во dacous или dirty. некои се само dativ, некои се само akkusaiv. Ако се движите во една реченица, ако одите некаде, земете некаде некаде, тогаш akkusaitev станува. Ако нема промена во случајот или ако нема движење, тогаш станува збор за дативот. Ова е полесно кога ја знаете оваа поделба.

    Ich bin во Шуле е вообичаено во Stunde fahre ich hach ​​Hause.

    Ich lege mein Buch auf den Tisch, Jetzt liegt mein Buch auf dem Tisch. Ја ставив книгата на масата кога кажуваме движење одошто да кажеме, но тогаш книгата е на маса и ние правиме auf dem бидејќи движењето е завршено.

    Ich gehe ins Krankenhaus denn meine mama liegt im Krakenhaus. На истото место, реков во дас, односно инс затоа што имаше движење додека одев во болница, а тоа го реков затоа што мајка ми беше во болница и чинот беше завршен.

    zu dem == зум
    во das == ins
    auf dem == aufm
    Постојат кратенки како Auf das == aufs, но тоа е претежно за зумирање и за внатрешни работи. Aufm и aufs се користат многу ретко.

    Треба да ги научите статиите како номинативни, акузативни податоци и генетика. На ист начин ќе ги научите имињата на предметите и множинските форми. Како и на турски, тие имаат и германски јазик.

Се прикажува 1 одговор (вкупно 1)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.