Ме одбија од Австрија, Германија ќе даде виза?

> Форуми > Општ оддел за Германија и други европски земји > Ме одбија од Австрија, Германија ќе даде виза?

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Вчера
    Учесник

    Здраво, лани бев примен на Виенскиот технички универзитет за архитектура, но ми недостасуваа документи во врска со студентскиот дом и не можеа да стигнат до мене. На одбиениот лист што ми го дадоа, накратко го наведоа: „Одбиено е затоа што поминал датумот за школување“. Не се спротивставив затоа што во е-поштата што ја испратив до Виенскиот технички универзитет, рекоа дека мојот документ за резултат повеќе не е валиден. Сега ќе аплицирам во Германија. Се договоривме со консултантска компанија. Рекоа дека можеби ќе бидете одбиени од прв пат затоа што претходно сте биле одбиени, но сепак имате шанса, но никогаш не сме сретнале таков инцидент. Дали има некој што го познавате или сте слушнале за кој доживеал таква ситуација?

    tugce_doerj е
    Учесник

    Не разбирам дали доаѓаш во Германија да студираш.Нешто од тоа што го кажа

    Fullmoon
    Учесник

    Ако паднавте во рацете на консултантската компанија, тешко на вас, Јас.

    Исто така, во презентацијата би сакал да напоменам дека техничките универзитети се најтешките универзитети. И, правилата се многу различни од високото образование на Турција во Германија. Јас би рекол направете напор со оглед на овие.
    Не мислам дека ќе добиете одбивање ако добиете потврда за прием од универзитетите и ги направите другите потребни процедури.
    Консултантски компании го прошируваат бизнисот со цел да извлечат пари, внимавајте да не ги изгубите парите.

    Лестеракција
    Учесник

    Дополнително, сакам да нагласам дека техничките универзитети се најпредизвикувачки. Прописите за високото образование во Германија, исто така, значително се разликуваат од оние во Турција. Примени имајќи ги овие на ум, според мене.

    Бивенс
    Учесник

    Ако добиете документ за прием од институциите и ги следите сите други потребни чекори, не верувам дека ќе ви биде одбиен.
    Внимавајте да не ги изгубите парите бидејќи консултацијата често ја продолжува задачата во напорите на фирмите да соберат повеќе пари.

Се прикажуваат 4 одговори - 1 до 4 (вкупно 4)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.