Да живеете одвоено ве молам помогнете..

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Барис123
    Учесник

    Здраво. Дојдов во Германија во јули 2021 година со виза за обединување на семејството. Картата за престој ја добив во септември. Дадоа 3 години престој. Имам сериозни несогласувања со жена ми и таа се пресели во посебна куќа. И јас денеска отидов во друга куќа. Поминаа 10-11 месеци откако се пријавив. Сè уште не сум одел на јазично училиште, но имам волцејт и договор за вработување на неопределено 10 месеци. Ве молам информирајте ме колку ни е незгодно да престојуваме на одделни места. Ви благодарам

    yenicerixnumx
    Учесник

    Здраво. Дојдов во Германија во јули 2021 година со виза за обединување на семејството. Картата за престој ја добив во септември. Дадоа 3 години престој. Имам сериозни несогласувања со жена ми и таа се пресели во посебна куќа. И јас денеска отидов во друга куќа. Поминаа 10-11 месеци откако се пријавив. Сè уште не сум одел на јазично училиште, но имам волцејт и договор за вработување на неопределено 10 месеци. Ве молам информирајте ме колку ни е незгодно да престојуваме на одделни места. Ви благодарам

    Нормално, треба да останете во брак 2 години. Но, ако имате работа на неопределено време, мислам дека работите се менуваат. Се надевам пријател кој знае ќе одговори. Но, постои можност да ги вратиме со она што го кажала инспирацијата. Па ако се жали на тебе само за да те изнервира, се плашам дека ќе те вратат назад. Ама договори се со жена ти и ќути 2 години.

    Барис123
    Учесник

    Само вели држете се подалеку од мене. Сепак, го направив тоа што го кажа и многу се промени. Мислам дека нема да се жали. Но, почнав да добивам рани од стрес бидејќи мојата сесија ќе се изгуби.

    yenicerixnumx
    Учесник

    Кажи ми, најдов законска статија.

    Дозвола за престој независно од брачниот другар (Eigenständiges Aufenthaltserlaubnis)
    • Дозвола за престој поради брак престанува кога бракот престанува. (Во случај на разделба или развод)
    • Самостоен престој е можен по најмалку 3 години законски брак. Овој период се смета од денот на започнувањето на дозволата за престој.

    Дозвола за престој независно од брачниот другар се издава во следните посебни случаи (преоден период):
    • Да се ​​има работено кај ист работодавач 1 година и може да се продолжи договорот за вработување (осигурено работно место во вредност од најмалку 451 €).
    • Вонредни ситуации (семејно насилство итн. под услов да е документирано),
    • Да се ​​има дете кое е германски државјанин,
    • Смрт на брачниот другар.

    Во вашиот случај, имате работен период од 10 месеци. Скоро ебам забите. Ќе имате право на самостоен престој по 1 година.

    Сите ние ги доживуваме истите проблеми, тие се буквално дехуманизирани, оние кои живеат во Германија

    Барис123
    Учесник

    Кажи ми, најдов законска статија.

    Дозвола за престој независно од брачниот другар (Eigenständiges Aufenthaltserlaubnis)
    • Дозвола за престој поради брак престанува кога бракот престанува. (Во случај на разделба или развод)
    • Самостоен престој е можен по најмалку 3 години законски брак. Овој период се смета од денот на започнувањето на дозволата за престој.

    Дозвола за престој независно од брачниот другар се издава во следните посебни случаи (преоден период):
    • Да се ​​има работено кај ист работодавач 1 година и може да се продолжи договорот за вработување (осигурено работно место во вредност од најмалку 451 €).
    • Вонредни ситуации (семејно насилство итн. под услов да е документирано),
    • Да се ​​има дете кое е германски државјанин,
    • Смрт на брачниот другар.

    Во вашиот случај, имате работен период од 10 месеци. Скоро ебам забите. Ќе имате право на самостоен престој по 1 година.

    Што сакаш да кажеш, не е важно дали сум на друга адреса, дали можам да добијам самостојни права на престој ако работам уште 2 месеци?

    Здраво. Дојдов во Германија во јули 2021 година со виза за обединување на семејството. Картата за престој ја добив во септември. Дадоа 3 години престој. Имам сериозни несогласувања со жена ми и таа се пресели во посебна куќа. И јас денеска отидов во друга куќа. Поминаа 10-11 месеци откако се пријавив. Сè уште не сум одел на јазично училиште, но имам волцејт и договор за вработување на неопределено 10 месеци. Ве молам информирајте ме колку ни е незгодно да престојуваме на одделни места. Ви благодарам

    За да добиете независен престој одвоено од вашиот брачен другар, мора да живеете заедно во иста куќа 2 години ако вашиот сопружник е германски државјанин и 3 години ако вашиот брачен другар е турски државјанин. Ако се преселите во посебни куќи пред истекот на овој рок, за жал ќе го изгубите правото на престој овде. Работата на неопределено време може да ви овозможи да стекнете независен престој откако ќе живеете во иста куќа 2 години ако вашиот брачен другар е германски државјанин и 3 години ако вашиот брачен другар е турски државјанин.

    бездушно
    Учесник

    Здраво, изгледа се е против тебе, единствена грижа ти е без помош од државата. Не продолжувајте со вашата работа без да ја добиете. Разводот веќе трае вкупно 2 јени.Ако останете разделени 1 година, ако рокот е 1 година, ќе бидете тука уште 2 години. Доволно е да не останеш без покрив над главата.

Се прикажуваат 7 одговори - 1 до 7 (вкупно 7)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.