Помош со B1 Telc сертификација

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    CIPET
    Учесник

    Здраво пријатели,
    Полагав B1 telc испит на крајот на мај, кога ги добив резултатите денес беше Hören/Lesen B1, Schreiben B1, но Sprechen A2.
    На испитот за говорење имаше една Полјака и професорка по германски јазик од курсот.Кога ги прашав луѓето кои полагаа пред мене какви прашања добиваат во делот за самововедување, тие рекоа дека има меѓу 3 и 5 прашања.
    Тоа беа прашања на ниво Б1 како планови после испит, слободно време итн. Продолжив со 2 од 100 на А95 испитот на курсот. Немав проблеми со нивото и студиите. Меѓутоа, поради некоја причина, кога Влегов на испит, видов лут и лут поглед на лицето на полската госпоѓа кога го ставив мојот пасош на маса. Без да се претставам. Тогаш бев изложен на приближно 14 или повеќе прашања. Не мислам дека овие беа на ниво Б1. Во Теил 2 го пренесов она што го видов на фотографијата пред нас во согласност со Б1 и бидејќи бев единствениот што го полагав вториот наставник ме придружуваше на Планирањето во Теил 3. Секцијата Speaking беше споредувана со другите делови на испитот, тоа беше мојот најдобар дел, но додека потребната оценка за Б1 беше 75 и погоре, тие ми дадоа 74,0.
    Го прашав курсот, дали прашањата што ми беа поставени се во писмена форма, а тие ми рекоа не. Ги покажав оценките од другите делови и ја објаснив ситуацијата. Тие веднаш понудија повторно да го полагаат испитот без понатамошно одложување и ни дозволија да ги покриеме такса Сепак, сакам да се спротивставам на делот Mündliche.
    Ако некој има знаење или искуство на оваа тема, се радувам на нивната помош.

    Ви благодарам.

    tugce_doerj е
    Учесник

    Може да поднесете жалба доколку мислите дека лицето кое го спроведува испитот намерно постапило против вас. Приговорете се до соодветните единици. Ти ја објасни ситуацијата на твоето училиште и тие рекоа да се полага повторно. Сега или ќе треба повторно да го полагате испитот или да поднесете жалба и да ги чекате резултатите.

    CIPET
    Учесник

    Здраво на сите,
    Резултатот од нашиот приговор дојде 4 недели подоцна и ми известија дека нема грешка во бодовите.Сепак за да не оставам на случајноста повторно го полагав следниот испит и дојдоа резултатите.Положив со Б1 во сите секции. Дозволете ми да додадам забелешка за оние кои не знаат: Ако ги положите испитите Б2 и Политички во рок од 1 години од датумот кога првпат влеговте во Германија, можете да добиете половина од таксата што сте ја платиле за курсот назад.
    Можете да ги добиете потребните информации од веб-страницата на Bundesamt für Migration und Flüchtlinge.

    CIPET
    Учесник

    Пријатели, пишувам за оние кои ја разгледуваат темата и се прашуваат за продолжување на процесот на трансакција. Откако беше објавен вториот испит, институцијата каде што го полагав ги внесе резултатите во системот Bundesamt für Migration und Flüchtlinge.
    Потоа, 1 недела подоцна, 50% од парите што ги платив за курсот беа депонирани назад на мојата сметка. На сите им посакувам среќа.

    Ezggg
    Учесник

    Здраво, пак ќе земам Б1, поминав без да зборувам, не успеав на другите, кои се вашите препораки? :)

    ламбард87
    Учесник

    Здраво, пак ќе земам Б1, поминав без да зборувам, не успеав на другите, кои се вашите препораки? :)

    Кога ќе го полагате испитот? Ќе полагам и Telc B1 испит во август и најтешкиот дел изгледа е говорниот дел. Веќе го поминавте. За Шрајбен, можете да ги погледнете видеата на каналот со име Yiğit Günal на YouTube. Тој има споделено одредени модели на реченици и со овие фрази имате што да напишете за секоја буква или пример за е-пошта.

Се прикажуваат 5 одговори - 1 до 5 (вкупно 5)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.