Мозокот 11 Piller

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    …мистерија…
    Учесник

    Експертите, меморијата и интелигенцијата за да се спречи крајот на мозокот да ја зголемат моќта на мозокот, 11 направи листа на препораки. Еве ги методите кои ќе ја зголемат моќта на мозокот:

    1- Паметни лекови: Лековите како „Модафинил“ го одржуваат мозокот буден 90 часа. Ги зголемува хемикалиите што овозможуваат проток на податоци од една до друга област на мозокот.

    2 - храна: храна богата со протеини е корисна. Редовен појадок исто така ги подобрува менталните перформанси; газирани се дејствуваат на спротивен начин.

    3- Музика: Утврдено е дека слушањето на Моцарт особено ја зголемува математичката интелигенција, а часовите по музика го зголемуваат IQ на децата. Сепак, таквиот ефект на поп-музиката не беше виден.

    4 - бионски мозок: Се наведува дека давањето мала електрична струја во мозокот со електродите ја зголемува моќта на мозокот.

    5- Ментални вежби: Тешките прашања по математика ја изоструваат интелигенцијата. IQ на децата кои имале ментално вежбање 5 недели се зголеми за 8 поени.

    6- Мемориски игри: Можете да ја запамтите картичката 52 со цел да ја идентификувате секоја картичка во палубата на картички со лик и да креирате приказна во која се наоѓаат сите ликови.

    7 - спиење: 21 не спие со часови, има влијание врз мозокот како пијанство. 2 Добар ноќен сон по часа на работа го олеснува спиењето.

    8 - Пешачење: 3 пати неделно до половина час одење; зголемување на учење, концентрација и логичка моќ од 15 проценти.

    9- Hobiler: Плетење, за решавање на загатката постарите се пронајдени да бидат помалку склони кон болести како Алцхајмерова болест.

    10 - Концентрација: Ова е исто така важна вежба за мозокот! Додека е на работа, потребни се околу 15 минути за повторно да се концентрираат по краток период на одвлекување на вниманието.

    11- Невролошки скенирање: Скенери кои покажуваат мобилност во мозокот, исто така, може да се користат за контрола на активностите на мозокот.

    (Цитат)

    elifxnumx
    Учесник

    Фала во ред :)
    Информациите се многу логични ..!

    …мистерија…
    Учесник

    Фала во ред :)
    Информациите се многу логични ..!

    ништо elif77 :) :)

    на pohpohperi
    Учесник

    Ви благодарам добро :) Сигурен сум дека оваа информација ќе помогне... :) танцувај :)

    …мистерија…
    Учесник

    Ви благодарам добро :) Сигурен сум дека оваа информација ќе помогне... :) танцувај :)

    Задоволен сум…. засрамен од:)

    Михаил во
    Учесник

    Ова се многу вистинити работи кои, кога ќе се направат, всушност неверојатно процентуално ги зголемуваат перформансите…

    Анонимен
    посетител

    Ви благодариме

    …мистерија…
    Учесник

    :angel: :angel: Не е важно... :) Мило ми е што ти беше корисно... срам да ти е :)

    MAHSUM_UC е
    Учесник

    SLM

    speedxnumx
    Учесник

    Ви благодарам за оваа информација господине.Но би било одлично ако можете да дадете детални информации.Сакам да учам германски, но имам проблем со вниманието и екстремната заборавеност.Би мило ми е доколку можете да ми помогнете во овој поглед. Поздрав...

    3,14
    Учесник

    up

Се прикажуваат 10 одговори - 1 до 10 (вкупно 10)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.