се разведов.

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Оне идеален
    Учесник

    Здраво пријатели. Го држев форумот доста зафатен во минатото. Мојот сопруг е германски државјанин, а јас сум Турчин. Излегов од дома откако живеев под ист покрив 5 години и 9 месеци. Живеев на друго место 1 година и се разведов во Турција. Потоа воведов развод во Германија со заверен германски превод на потврдата за развод. Така, сега сум официјално разведен. Кога ја оставив сопругата, мојата сопруга испрати писмо до канцеларијата за странци, во кое рече дека не сака да живеам во Германија, дека сака да ме вратат во Турција, дека ја омажив за Германија и напиша многу лаги за мојот офицер. Штотуку имав поднесено барање за жителство, а тие писмото не го сфатија сериозно и ми ја дадоа жителската карта. Со 6-месечниот Fiktonabescheinigung ме натераа да чекам до последниот ден од 6-те месеци и ми дадоа нов термин. Овој пат рокот беше повторно antragen со дозвола за престој од 1 година независно од брачниот другар. Ја добив таа 1-годишна сесија и на крајот од 1 година пак ми се јавија и ми дадоа 2-годишна сесија. Имам рок следниот месец да извадам карта за престој. Сега вистинското прашање ми е дали може ли повторно да влезам во Германија без проблем откако ќе одам во Турција на една недела со оваа карта за престој што ќе ми ја дадат? Канцеларијата за странци имаше многу проблеми со мене, па лоши работи ми паѓаат на ум. Мојата нова карта за престој не содржи никакви рестриктивни елементи, нели? На пример, ако овој човек оди во Турција, никогаш нема да се врати? Дали е можно такво нешто?

    бездушно
    Учесник

    Здраво, вие сте разведени, сè уште не можеме да се ослободиме од вашите прашања кои го отепуваат умот. :) Не ни чувствувам потреба да одговорам на твоето прашање.Се надевам дека го разбираш одговорот.Имај безбедно патување однапред. :)

Се прикажува 1 одговор (вкупно 1)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.