Лекција 13: Области на користење на артикел

> Форуми > Основни германски лекции од нула > Лекција 13: Области на користење на артикел

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Лара
    посетител

    Општо, сите генерички имиња се користат заедно со статии на германски јазик, додека сопствените имиња немаат статија.
    Меѓутоа, во некои случаи, можете да видите дека имињата на родот се користат без статии или специјални имиња се користат со статии.
    Во овој дел ќе обезбедиме информации за неколку исклучителни случаи.

    Општо на германски, статиите со генерички имиња не можат да се користат во следниве случаи:

    -Во Емир казни, жалби, весници или реклами на кое било место,
    наслови на весници или наслови на вести, статии за статии и поговорки и идиоми
    во целина, статиите не можат да се користат.

    посебни имиња се користат заедно со статии:

    -Некои од имињата на земјата (умре Türkei: Турција, умре Vereinigte Staaten: САД, умре Niederlande Холандија, умре Schweiz: Швајцарија)
    имињата секогаш се користат со статии.
    Иако е исто така посебно име, имиња на улици, планина, езеро, море, река и така натаму
    имињата исто така може да се користат со статии.

    Да, гревот работи во срцето, црна, црна, црна, катран-u-u се зацврстува до верата. Во секој грев постои начин да се заколнете. Ако тој грев не е уништен брзо со престанок, го гризе срцето како мала духовна змија, а не волкот. (L опис)
    seytanxnumx
    Учесник

    Од она што го гледам токму сега
    Влегов во статии и не се соочував со какви било тешкотии
    Се надевам дека нема да го сретнам и веднаш ќе го разберам.
    рече дека е тешко кога му кажав на некој за оваа информација (кога реков дека знаев)
    Мислам дека некој преувеличува малку повеќе :)
    Како и да е, сигурен сум дека ќе се соочам со тешкотии.
    и веднаш 14. дозволете ми да одам на трета класа :)
    По завршувањето на статиите, ќе продолжам со инсталирање на реченици, а потоа ќе ги научам зборовите од онлајн речник со обрасци на говор, тогаш pekistiricem ќе оди во странство за да ги испечати.
    тогаш сте научиле германски :) да видиме повеќе начини

    danke schön Lara

    yazyagmuruxnumx
    Учесник

    Всушност, ако се погледне на делот за урич арикел навистина вели многу мешан солиен многу право тука, причината зошто учиме веднаш и убав израз tsk lara

    seytanxnumx
    Учесник

    Да, во право си, Лара направи голем придонес.

    danke schön

    serhant да
    Учесник

    умре Туркеи или Туркеи? Ich glaube dass Sie nicht richtig sagen

    nalanw
    Учесник

    Die Türkei е точен, ако реченицата што ќе ја употребите е дативна, тогаш е потребна статијата der…

    aus der Türkei за во Турција

    pinefresh
    Учесник

    Претходно беше напишано дека имињата на државите се неутрални, но ниту еден од примерите не користеше das?Можеш ли да ми објасниш? ???

    yazyagmuruxnumx
    Учесник

    pinefresh кога почнуваме да учиме германски од самиот почеток, постојат некои исклучоци во германскиот solemistik и ова е случајот што го дававме исклучок на овие земји, исклучок на овие земји artikeli artikell другите земји од овој напис беа напишани да им помогнат на сите надежи

    mS
    Учесник

    Ви благодариме за информациите

    Анонимен
    посетител

    Сега почна да ме турка, но не бегам :)

    begummarmar да
    Учесник

    Здраво.. Моментално сум во Гете институтот во Гетинген.. постојано учиме зборови, статии итн. Бидејќи не можам да се поврзам со турски зборови, повеќето од нив остануваат во воздухот:(што да правам????? Треба да научам зборови.

    Derwisch
    Учесник

    Здраво.. Моментално сум во Гете институтот во Гетинген.. постојано учиме зборови, статии итн. Бидејќи не можам да се поврзам со турски зборови, повеќето од нив остануваат во воздухот:(што да правам????? Треба да научам зборови.

    Здраво,

    Мислам дека само учењето зборови не е доволно. На пример, иако ги научивме зборовите „начдем, шуле, ич, ватер, зусаммен, гехен, данах, есен, гехен“, не можеме да направиме силна реченица или да зборуваме странски јазик без да извршиме многу други неопходни практики.
    Како што кажавте, многу научени информации остануваат во воздухот. Но, причината за тоа најмногу се должи на неповрзаноста на германските зборови меѓу себе. На пример, дури и учењето на зборот Пост со неговата статија не помага многу; „до пошта, од пошта, во пошта, во пошта, во пошта“ итн. Како можеш да ги кажеш овие работи ако не ги научиш...
    Повторно велам…
    Не можам добро да зборувам германски. Но, имам застрашувачки идеи за ова, имам истражувања.
    Можеме да најдеме продавница со идеи.
    Бис…

    LG
    derwsich

    радоста
    Учесник

    Можете ли да зборувате за користење на plusquamperfekt?

    tesekkurler

    Derwisch
    Учесник

    Можете ли да зборувате за користење на plusquamperfekt?
    tesekkurler

    Можете да го решите овој проблем со користење на лентата за пребарување... Но јас сè уште ги додавам врските овде за вас…

    https://www.almancax.com/forum/index.php?topic=1219.0
    https://www.almancax.com/forum/index.php?topic=1681.msg8842#msg8842

    LG

    sedayld
    Учесник

    Дефинитивно почнувам да ми е тешко, но... fcbarcelonaxnumx Нема бегање како што рече :D
    пријатели кои се обидуваат да ни помогнат çokkkkkkk Јас сум фасциниран
    sevgilerimleeeeeeeeeeee да

    на serhatkosoval
    Учесник

    молам, помогни ми, пријатели кои не лежат на мојата глава

Се прикажуваат 15 одговори - 1 до 15 (вкупно 39)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.