Не ми дадоа жителство со лажење

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Оне идеален
    Учесник

    Имав рок денес во Аусландерам. Да добијам лична карта. Кога пред 1 месец го добив дома пин-кодот за идентификација, се уверив дека го направив онлајн. Пред да го направам тоа, дури и проверив дали доаѓа со серискиот број на хартијата што ми ја дадоа. Сè беше комплетно и ме чекаше, подготвен за пикап. Рокот го ставив пред точно 1 месец. Отидов на рокот денес и жената која ми ја продолжи седницата. Рече дека неговите другари згрешиле и дал рок велејќи дека ти стигнала личната карта иако не стигнала. Ова е невозможно затоа што побарав и беше напишано на интернет. Ми рече прати мејл после 1 ипол месец, ќе ти одговорам ако видам. Тој рече прашајте ме во септември дали ќе дојде. Тогаш веднаш и се јавив на жена ми. Затоа што излегов од дома пред 1 месец. Пред да тргнеме, заедно ја обновивме нашата сесија. Веднаш потоа излегов од куќата. Само затоа што не се согласуваме. Жена ми ми напиша дека им пратила мејл и дека ја оставив и си заминав. Значи, не ми ја даваат жителската карта на оваа е-пошта? Никакво полициско работење. Живеев под ист покрив 6 години. Жена ми е 16 години постара од мене, инаку. Но, јас заслужив да останам во Германија. Зошто го прават ова сега? Можете ли да ми препорачате добар адвокат од Франкфурт кој ја работи оваа работа?

    Оне идеален
    Учесник

    Исто така, имам fiktionbescheinigung до 11-ти месец. Сепак, дотогаш не ја добив мојата картичка. Не можев да стигнам до нив во нов fiktionbescheinigung. Што да правам? Морам да работам. Кога ќе заврши периодот Fiktionbescheinigung, автоматски ќе станам невработен.

    бездушно
    Учесник

    Здраво, ништо од тоа, нека дадат во 11-ти месец, евентуално ќе ти дадат.Според тоа што го кажа имаш 15 дена помеѓу датумот кога се пријавил на седницата и датумот кога си заминал од дома. нема проблем, последната опција е адвокат. Ако веќе имаш Б1, ќе станеш германски државјанин после 7 години, толку е едноставно, не грижете се за тоа.

    Оне идеален
    Учесник

    Па бездушна, јас се пријавив за престој со жена ми, и како што кажа, излегов од дома после 15 дена. Мојата сопруга веднаш напиша писмо велејќи дека излегов од куќата и напишав многу лаги и погрешни работи. Па може ли да ми кажат? Ќе речат дека си заминал од мојот дом и сега си независен, па мораш пак самостојно да даваш антраг? И ова е долг процес и ако до 11-ти месец не добијам жителство или враќање на работа, ќе бидам невработен. Ако останам невработен, нема да има пречка да не ме избркаат од Германија.

    Поминаа скоро 6 месеци откако аплицирав, но мојата картичка сè уште не е пристигната.Кога има процес на депортација, канцеларијата за странци го решава процесот за 1 час, но постојано ми треба подолго да ми дадат дозвола за престој. На мечката што дошла од Авганистан со црна гума на нозете му дале 1 годишна карта во рок од еден месец, неписмен е, ама такви потешкотии ни прават.

    бездушно
    Учесник

    Бевте со вашиот сопружник кога аплициравте за седницата и сте потпишале таму тој ден, дури и ако вашата картичка не пристигнала. Сопственик си од прв ден на неодредено време, според законот, мислам дека нема да имаш мака. Препишете ги истите работи. Морам ама без разлика на брачниот другар и онака можеш да добиеш виза.Аплицираш за државјанство.Кога ќе ти поминат 7-те години ќе заврши, потроши паника. Го правиш тоа, зошто би те испратиле во Турција? Веќе ја поминавте таа фаза.

    Оне идеален
    Учесник

    Кога бездушната излегов од куќата, жена ми напиша и е-пошта и писмо до мојот офицер. Тој напиша дека го оставив и го омажив за Германија или нешто слично. Лагата напиша многу погрешни работи. Мојот страв е дека ausländeramt сериозно ги сфаќа овие невистини. Мислам дека затоа тој службеник и онака не ми ја даде жителската карта. Не бараат. Сепак, небитно, се венчавме со љубов. Бидејќи не можеа да кажат дека твојата инспирација испратила писмо поради тајност, жената рече дека во септември само ќе ми испратиш мејл и ќе прашаш дали си дојден. Зошто само го прашувам, да не работи некој друг таму? Сега размислувате за ротирачките кабинети.

    бездушно
    Учесник

    понекогаш не можам да те разберам, паничиш, не се прави толку многу што не верувај што слушаш од десно кон лево итн или што вели жена ти, брат мој, си останал во иста куќа со години, може таков брак биди лажен, побогу :) Џабе се трошиш
    Ќе треба да ти даваат на неодредено време, заборави на тоа, станај германски државјанин кога ќе ти наполнат 7 години, нека ти се опушти умот, секогаш треба да ги кажуваме истите работи, гледај си ја работата, не се секирај за нив, јас не би пишувал вака да не сум сигурен

    Оне идеален
    Учесник

    Не разбирам бездушен. Не е десно или лево, ама жена ми навистина напиша писмо, напиша дека ја оставив и ја омажив за Германија или нешто слично. Мојот проблем сега веќе не е бесконечно. Можам да ја добијам мојата карта за престој од 3 години, за која веќе аплицирав и која ми е повторно издадена безбедно.

    бездушно
    Учесник

    После ова време, каде и да ти пишува писмо на кого и да пише, нема да поверува, дури и никој да не верува, сепак ќе си ги добиеш правата на суд.Дали бракот од 6-7 години може да биде лага? Да беше така, ќе се разведеш две години подоцна итн.

    После 7 месеци дојде писмото, странците дадоа рок да се состанат следната недела, дадоа дозвола за престој на 2 авганистанци кои аплицираа кај мене после 1 месец, јас уште се занимавам со тоа.

Се прикажуваат 10 одговори - 1 до 10 (вкупно 10)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.