неограничена сесија

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Сеномен
    Учесник

    Здраво, може ли да ми одговорите на прашањето?Поминаа 9 години откако дојдов во Германија.Ние бевме 7 години во брак и почнавме да живееме одвоено.Ние сме пред развод.Имам две деца со мојот сопруг Турчин.Кога бев со маж ми 5 години ми дадоа 3 годишна дозвола за престој.Кога тоа заврши почнаа да ја продолжуваат на 3 месеци.Најдов работа.Работам 10 месеци.Аплицирав за дозвола за престој на неопределено време. Не добивам помош, баш овде, затворска казна од 2 месеци за кривично дело ми беше претворена во парична казна, 2 години бев притвор, сега викаат дај една година, па се трудам да ја добијам неопределената период, колку што знам, ако добиеш 180 дена затвор во последните три години, ќе има проблем, јас добив 60 дена, дали можам да добијам ако му дадам на адвокат, би бил среќен ако помогни ми.

    Смаил на
    Учесник

    Можеби нема да прават проблеми за неопределен престој, но не треба да си граѓанин од сега брат. Во твојата ситуација, некој пред некој ден побара адвокат на ТВ канал, а адвокатот рече дека нема да има проблеми за неопределен престој, но повеќе нема да можеш да добиеш државјанство.

    Сеномен
    Учесник

    И мене ми прават проблеми со тоа што го земам на неодредено време, велат помалку си работел, има многу изговори.

    АТААН2
    Учесник

    Ако сте извршиле кривично дело за кое не е потребно отстранување на државјанството, може да ви се одобри неопределен престој.За да добиете државјанство во германскиот закон за странци, постои услов да не сте осудени на повеќе од 6 месеци.
    Во зависност од информациите што ги давате, можете да добиете неопределено државјанство.

    Сеномен
    Учесник

    Здраво пријатели за две години два пати изгубив возачка, првиот пат беше 2 промил, ми ја зедоа 1.16 месеци, казната ми беше испратена на пошта без ништо, после 9 месеци, пак ме фатија со 9 промил , ми ја одземаа возачката 1.49 година, 1 ЕУ парична казна, 500 месеци затвор, претворена во парична казна, 2 години притвор, одлуката на судот заврши.Сега чекам писмо од канцеларијата за возачки дозволи. know е по MPU 2, но не знам пошто е второто.Би ценел ако можеш да ми одговориш.Здраво.

    АТААН2
    Учесник

    Го напишав твојот одговор погоре, нема проблем се додека нема решение за депортација против тебе. добро:)

    Сеномен
    Учесник

    Сите ги напишав погоре, немам друго кривично дело, но ме заглавуваат 4 месеци, сега сакаат да ми дадат 1 година за оваа случка, не прифатив, ќе одам кај адвокатот, поздрав .

    АТААН2
    Учесник

    добро:)

    АТААН2
    Учесник

    Оваа тема е оневозможена.
    Можни причини може да бидат една од следниве.

    1) Темата што ја дадовте вашата порака (вашата тема) не содржи никакви информации или навестувања за вашата порака.
    Кога објавувате нова тема на форумот, проверете дали вашата тема содржи навестување за вашата порака.
    Ве молиме користете резиме на вашата порака од 4-5 зборови како наслов на темата и проверете дали насловот на темата е суштината на вашата порака.

    2) Содржината на некои пораки во оваа тема не одговара на содржината на темата.
    Ве молиме, земете го предвид насловот на темата кога пишувате порака и обрнете внимание на која порака ја пишувате на која тема.
    Ако вашата порака е независна од темата, ве молиме испратете ја вашата порака со отворање нова тема и напишување на соодветна титула.
    Ваквите теми се затворени за да се избегне понатамошно ширење.

    3) Субјектот може да ја достигне својата цел или застарен. Ваквите теми се затворени за да не се дистрибуира темата.

    Доколку сакате, можете да отворите нова тема според правилата.
    Се надеваме дека ќе разберете, ви благодариме за вашиот интерес.

Се прикажуваат 8 одговори - 1 до 8 (вкупно 8)
  • Темата „неопределена сесија“ е затворена за нови одговори.