Не може да се добие Unbefristet!!

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Оне идеален
    Учесник

    Внимателно ги собрав сите документи што ми ги побараа. Дури и секој од нив го наредив со штипка. Дојде терминот и отидовме со жена ми. Ми изгоре бројот на редот, влеговме во просторијата, седнавме и ги извадив документите од досието и му ги дадов на службеникот. Жената ги погледна хартиите еден по еден и буквално бараше изговор да не дава unbefristet. Тој го избра renteversicherungsverlaufu меѓу толку многу хартии, го зеде пред себе и ги гледаше времињата кога работев еден по еден. И знаеш што рече? Жал ми е, но не можам да се откажам. Зошто рековме? Рече дека годинава не сте работеле 4 месеци, годинава не сте работеле 5 месеци. Затоа рече дека не може да даде. Тој рече дека треба да платите 60 месеци кирија. Но, реков дека мојата сопруга е германски државјанин. Тој рече дека нема никаква врска со тоа. Зарем ова 60-месечно пензионирање не се бара нормално од оние чии сопружници се турски државјани? Како резултат на тоа, на крајот од 6 години, тие дадоа дозвола за престој на 3 години.

    бездушно
    Учесник

    Кога не се во брак, го гледаат статусот на 60-месечна исплата на премија. Немаш право да не даваш. Оние со германски сопружници или стануваат германски државјани по 3 години или добиваат постојан престој. 5 години не истекуваат во тоа време. Или од незнаење или свесно контактирајте со адвокат кој не му дал, да го среди случајот или да се жали на вработениот.Тие немаат такво право. На пример, јас сум дете со германско државјанство. Аплицирав на неопределено затоа што се случи, разведена сум од жена ми, немав работа 5 години, ме праша колку работеше до сега, реков дека работам 3 години, не предизвика какви било проблеми, напишав како пример

    Оне идеален
    Учесник

    Всушност, службеникот праша дали сте имале деца двапати. Рековме не. Ја праша жена ми, дали работиш, да, дури и рековме абрехнунгите се тука. Со други зборови, и жена ми и јас работиме vollzeit, немаме никаква врска со помош од државата. И јас размислувам да одам на адвокат, но не знам колку пари ќе чини.

    бездушно
    Учесник

    Па ќе потрошиш многу пари, но да ти кажам дали имаш солидна работа и мислам дека си напишал дека си завршил 40 месеци. Ако немаш проблеми со инспирацијата, па и да имаш, ќе ја добиеш на неодредено време после 60 месеци, мислам, не троши пари на адвокат, чекај. Да неправедни се кон тебе.Единствената предност од добивањето на постојан кредит е да можеш да земеш кредит или слично.Освен тоа се ослободуваш од одење во странска канцеларија за продолжување на дозволата за престој,нема друга шега. Повторно аплицирате со законите кои и онака ќе ги донесе новата влада. Да сум на ваше место, би поднел барање за германско државјанство, не трајно.

    Оне идеален
    Учесник

    Мојата прва желба е да имам unbefristet. Државјанството може да биде многу подоцна, но сакав да се ослободам и да се ослободам од проблемот со auslanderamt. Другото прашање ми е дали треба да чекам 3 години за повторно да аплицирам за unbefristete? На пример, дали имам шанса повторно да аплицирам после 1 година?

    бездушно
    Учесник

    Не, не треба да чекате, јас последен пат добив 3-годишен престој.

    yenicerixnumx
    Учесник

    Како што кажа бездушникот, сигурно сте налетале на офицер кој или е неук или сака да вози по угорницата. Мислам дека ќе потрошиш многу пари со адвокат или нешто слично.На крајот ќе ти треба најмалку 1,5 година што зависи од густината на местото во кое живееш. Веќе трошите половина од тоа на чекање. Ако после тоа не излезе, тогаш ги имате сите карти. Ви препорачувам да разговарате со претпоставениот на службеникот пред да одите кај адвокатот. и да објасниш со членовите на законот мислам дека ќе го средат. Моментално чекам државјанство.Поминаа 3 месеци откако аплицирав. Недостасуваа документи, ги комплетирав и ги дадов. Мислам дека го обработија звукот без здив. но во случај на одбивање или негативен одговор, размислувам да го направам истото.

    istanbullu е
    Учесник

    Внимателно ги собрав сите документи што ми ги побараа. Дури и секој од нив го наредив со штипка. Дојде терминот и отидовме со жена ми. Ми изгоре бројот на редот, влеговме во просторијата, седнавме и ги извадив документите од досието и му ги дадов на службеникот. Жената ги погледна хартиите еден по еден и буквално бараше изговор да не дава unbefristet. Тој го избра renteversicherungsverlaufu меѓу толку многу хартии, го зеде пред себе и ги гледаше времињата кога работев еден по еден. И знаеш што рече? Жал ми е, но не можам да се откажам. Зошто рековме? Рече дека годинава не сте работеле 4 месеци, годинава не сте работеле 5 месеци. Затоа рече дека не може да даде. Тој рече дека треба да платите 60 месеци кирија. Но, реков дека мојата сопруга е германски државјанин. Тој рече дека нема никаква врска со тоа. Зарем ова 60-месечно пензионирање не се бара нормално од оние чии сопружници се турски државјани? Како резултат на тоа, на крајот од 6 години, тие дадоа дозвола за престој на 3 години.

    Здраво,

    Ако вашиот сопружник е германски државјанин, не би требало да има проблем. Првите 2 години се грижев за деца дома. Отидов на курсот и ја добив лиценцата. Има многу празнини помеѓу. Всушност, Rentenversicherung плати најниска сума за годините во кои се грижев за детето. Но, имав и празнини. Ослободете се од 3 години со закон доколку не сте добиле никаква помош. Се разбира, ова може да биде во NRW ако вашата држава е различна. (Го покажа договорот за работа и платите на жена ми) Всушност, добив неограничено за 3 години и станав германски државјанин за 3,5 години. Тоа е работа на офицерот таму. (Претпоставувам дека сте поминале Б1 + einburgerungsprüfung)

    Се надевам дека ќе можете да добиете неограничени сесии што е можно поскоро без никакви проблеми.

    Сега барав и најдов:

    Прикажи ја оваа страница o berate e

    https://www.integrationsbeauftragte.de/ib-de/ich-moechte-mehr-wissen-ueber/einbuergerung/wann-haben-sie-einen-anspruch-auf-eine-einbuergerung–1865120

    Паѓаат 4
    Sie sind mit einer/einem deutschen Staatsangehörigen verheiratet oder leben mit ihr/ihm in einer eingetragenen Lebenspartnerschaft.
    Во diesem Fall könnten Sie bereits nach drei Jahren Aufenthalt во Deutschland eingeürgert werden.
    Wenn Sie einige Voraussetzungen erfullen, kann die Behörde Ihren Antrag nur in Ausnahmefällenablehnen. Wenn Sie planen, sich scheiden zu lassen, die Lebenspartnerschaft aufzuheben oder bereits in Trennung leben, haben Sie keinen Anspruch auf eine Einbürgerung nach drei Jahren.

    Nesibe на
    Учесник

    Вала, кажи ми ја последната ситуација, пишувам да дадам пример. Јас сум во постапка на развод, се уште не е поднесена тужба.Ќе биде 4,5 години.Прво го купив 3 години. После тоа, службеникот го продолжи за уште 1 година во зависност од рокот на важноста на мојот пасош. И го заврши нашето интервју велејќи: „Ајде да ви дадеме 1 година за сега, со 1 година до истекот на вашиот пасош, а следниот пат кога ќе аплицирате, веќе ќе живеете во Германија 5 години, а ние со задоволство ќе ви го дадеме временско ограничување“. Инаку, работам со полно работно време откако дојдов. Имам завршено испит за Б1 и државјанство. Имам и договор за вработување на неопределено време. :)

Се прикажуваат 8 одговори - 1 до 8 (вкупно 8)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.