2020 келнери за визи и области

ДОБРЕДОЈДОВТЕ НА ФОРУМИТЕ ALMANCAX. СИТЕ ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ БАРАТЕ ЗА ГЕРМАНИЈА И ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК МОЖЕТЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ НА НАШИТЕ ФОРУМИ.
    Слугинката
    Учесник

    Здраво пријатели,
    Сакав да пишувам под овој наслов со пријателите кои чекаат и добиваат визи за 2020 година.
    Се пријавив со моето дете на 17 септември. Тие сметаа дека платата на мојата сопруга е недоволна и ме одбија мене и моето дете. Мојата сопруга е турски државјанин и има дозвола за престој на неопределено време. Апелиравме преку адвокат со подобрување на условите и чекаме. Се надеваме дека ќе испадне позитивно.
    Им посакувам трпение на сите што чекаат.

    nsyyn
    Учесник

    Здраво пријатели, направив апликација од Истанбул на 15.01.2020 година, а денес писмото ми беше испратено до мојата сопруга. Myена ми побара 3-месечен договор за плати и закуп. На овој начин, мојата сопруга е германски државјанин.

    stuttgartcocuk
    Учесник

    Здраво пријатели, направив апликација од Истанбул на 15.01.2020 година, а денес писмото ми беше испратено до мојата сопруга. Myена ми побара 3-месечен договор за плати и закуп. На овој начин, мојата сопруга е германски државјанин.

    Каде живее сопругата? Многу брзо се врати МашаАлах ..

    nsyyn
    Учесник

    Каде живее сопругата? Многу брзо се врати МашаАлах ..

    Augsburg da oturuyor. Evet çok hızlı dönüş yaptılar. tahminen inşallah 3 5 güne kadar pasaportum elime gecer diye düşünüyorum.

    nsyyn
    Учесник

      Здраво момци, дозволете ми да преработи сè. Аплицирав од Истанбул на 15.01.2020 година. Писмо беше испратено до мојата сопруга на 31.01.2020 година. 05.01.2020 ми дојде визата :) траеше вкупно 21 ден. Myена ми е германски државјанин. Ивее во Аугсбург. И сакам да кажам дека и конзулатот и гранката на странците се многу корисни и верувајте ми, тие се обидуваат да дадат виза што е можно поскоро. Освен ако нема нешто што недостасува и лажни лаги.

    Bekleyen herkesin inşallah vizesi hemen çıkar hepimizi allah kavuştursun. 

    stuttgartcocuk
    Учесник

    Здраво таму. Исто така, закажав термин во Конзулатот во Истанбул на 2 јануари 2020 година. Средбата помина добро, моите документи беа завршени. Мојата сопруга е германски државјанин. Тие рекоа дека кога отидовте во канцеларијата за странци во Штутгарт за да дознаете за ситуацијата на 21 јануари, ќе ги дадете информациите дека досието е добиено на 6 јануари и ќе почекате. Сè уште не е обработено. Би сакал искусните пријатели да ми помогнат. Колку долго можам да чекам?

    Има ли подобрување? Аплициравме во Штутгарта 20 јануари Анкара. Е-пошта за да ја дознаете ситуацијата.

    stuttgartcocuk
    Учесник

    Здраво таму. Исто така, закажав термин во Конзулатот во Истанбул на 2 јануари 2020 година. Средбата помина добро, моите документи беа завршени. Мојата сопруга е германски државјанин. Тие рекоа дека кога отидовте во канцеларијата за странци во Штутгарт за да дознаете за ситуацијата на 21 јануари, ќе ги дадете информациите дека досието е добиено на 6 јануари и ќе почекате. Сè уште не е обработено. Би сакал искусните пријатели да ми помогнат. Колку долго можам да чекам?

    Аплициравме во Штутгарта 20 јануари. Willе испратиме е-пошта за да ја дознаеме ситуацијата. дали имате развој?

    Phoenix34
    Учесник

    Henüz bir gelişme yok. Eşim yabancılar dairesine gittiğinde buraya gelmenize gerek yok herhangi bir evrak vs. istersek sizinle iletişime geçeriz demişler. Yabancılar dairesi telefonlara cevap vermiyor, mail e belki bir cevap alabilirsiniz. Stuttgart göçmenlerin yoğun yaşadığı bir bölge. Bekliyoruz valla. Inşallah yakın bir zamanda vizelerimiz çıkar

    hamburg26
    Учесник

    добра вечер,
    Јас сум некој кој ви се придружува за да добиете виза за повторно обединување на семејството во 2020 година. некако побарајте состанок во март 5. во генералниот конзулат. Можеме ли да информираме дали имаме пријатели кои претходно добиле виза од Хамбург или имале сензации?

    Со почит,

    Јас се пријавив од Анкара на 29 јануари. Ние чекаме.

    stuttgartcocuk
    Учесник

    Документите што ги применив над 20 јануари беа полни. Не му испратив писмо на сопругата, не добив пошта. И мојот пасош е на пат денес. Дали мислите дека постои можност за одбивање? Мојата сопруга е исто така германски државјанин.

    Слугинката
    Учесник

    Документите што ги применив над 20 јануари беа полни. Не му испратив писмо на сопругата, не добив пошта. И мојот пасош е на пат денес. Дали мислите дека постои можност за одбивање? Мојата сопруга е исто така германски државјанин.

    Здраво на сите,
    Ако вашиот сопружник е германски државјанин, не плашете се, тие нема да одбијат. Да речеме, веќе имаме добро око.
    Ben cocugumla bekliyorum. Vize reddi almıştım maas yetersiz görüldü. Avukat aracılığı ile itirazda bulunduk kasimda. Esim iş degisikligi yaptı ve iki aylik maas bordrosunu istedi yabancilar subesi. Onu da gondedik bekliyoruz bakalım bu sefer onay verirler inşallah.  Beklemek çok zor hele cocukla beklemek daha bir zor. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

    stuttgartcocuk
    Учесник

    Дојде мојата виза, момци. Поминаа 23 дена. Преку детето. Myена ми не одеше кај Маш, писмото не одеше, не сакаа ништо. Дојде мојата директна виза. Ние би сакале да одиме на сите што се во добра волја што е можно поскоро.

    Слугинката
    Учесник

    Дојде мојата виза, момци. Поминаа 23 дена. Преку детето. Myена ми не одеше кај Маш, писмото не одеше, не сакаа ништо. Дојде мојата директна виза. Ние би сакале да одиме на сите што се во добра волја што е можно поскоро.

    Hayırlı olsun kardesim Allah bize de nasip eder inşallah.

    Phoenix34
    Учесник

    Дојде мојата виза, момци. Поминаа 23 дена. Преку детето. Myена ми не одеше кај Маш, писмото не одеше, не сакаа ништо. Дојде мојата директна виза. Ние би сакале да одиме на сите што се во добра волја што е можно поскоро.

    Среќно Нека Аллах го направи вашиот глад. Дали некогаш сте се распрашувале во канцеларијата на странци во Штутгарт за статусот на вашата виза? Дали знаете за која било друга институција за која можеме да добиеме информации?

Се прикажуваат 15 одговори - 16 до 30 (вкупно 1,303)
  • За да одговорите на оваа тема, мора да бидете најавени.